690 680 960

Okuninka: Odbudowano słomiane parasole. Wszyscy liczą, że tym razem nikt ich nie zniszczy

Słomiane parasole stojące na plaży nad jeziorem Białym stały się już wizytówką Okuninki. Niestety przyciągają też wandali. Gmina jednak się nie poddaje i po raz kolejny je odbudowała.

Na plaży w Okunince nad Jeziorem Białym odbudowano popularne wśród turystów słomiane parasole. Służą one jako wiaty, zapewniają też wypoczywającym nad wodą odrobinę cienia. Te trzy, znajdujące się w pobliżu Rusałki, kryte trzciną budowle, z biegiem lat stały się wizytówką tego miejsca. Jednak nie wszyscy potrafili docenić ich funkcjonalność.

W sierpniu 2013 roku, około godziny 3 w nocy, nieznani sprawcy podłożyli pod nie ogień. Po kilku miesiącach zostały odbudowane, jednak służyły turystom zaledwie niecałe dwa sezony. W lipcu b.r., również ok. godziny 3, nocni spacerowicze dostrzegli, że parasole znów płoną. Strażacy przez blisko trzy godziny prowadzili akcję gaśniczą, cała konstrukcja musiała zostać rozebrana i obficie zlana wodą.

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, przyczyną pojawienia się ognia było podpalenie. O działaniu wandali świadczyły też zdewastowane w tym samym czasie wszystkie tablice informacyjne oraz regulaminy plaży i kąpielisk. Straty po ostatnim pożarze oszacowano na około 30 tys. złotych, tyle bowiem kosztowało ustawienie trzech parasoli wraz z całą infrastrukturą, czyli m.in. ławkami. Niestety sprawców nie odnaleziono.

Władze gminy Włodawa również tym razem się nie poddały i postanowiły po raz kolejny odbudować parasole. O ile dwa lata temu, z uzyskanych od firmy ubezpieczeniowej środków udało się w całości pokryć koszt nowych wiat, to tym razem gmina musiała dołożyć z własnego budżetu. Odszkodowanie wyniosło 25 tys. złotych, zaś koszt trzech parasoli i towarzyszącej im infrastruktury wyniósł 32 tys. zł. Teraz każdy ma nadzieję, że po raz kolejny nikt ich nie zniszczy.

(fot. Okuninka)
2015-11-05 21:34:05

10 komentarzy

 1. he he pytanie brzmi czy znowu o 3ciej?

 2. oświetlenie + monitoring i odwagi patolom zabraknie

  • Cichobiorek Cichodajek

   Po mojemu młody, to nie monitoring i oświetlenie tylko snajper robiący gustowne dziurki w czółkach durniom.

 3. Bydlo tam wpadalo i nadal wpadac bedzie od dawna wiadomo.

 4. Nad to białe to jeździ sam plebs i patologia.

 5. perły między wieprze???

 6. Oburzony Zaistniałą Sytuacją

  Wydaję mi się iż w sezonie jesienno – zimowym będą one doskonałym miejscem do schronienia przed deszczem i śniegiem. 😀

 7. jeśli straty przekraczają zyski gminy to powinni zaorać brzegi i nie silić się na zapewnianie plebsowi rozrywek

 8. 3 godziny była prowadzona akcja gaśnicza ?? no chyba nie, byłem w tym roku zaraz po pożarze parasoli i nic nie zostało rozebrane tylk zlane wodą i stało dalej. 3 godziny to się całą stodołę gasi, a nie 3 parasole.

 9. kto mądry buduje słomiany parasol jesienią. Zgniją do lata, nie lepiej było to zrobić wiosną? bogata gmina…

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas