Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Okazał serce „lekarce z Syrii”. Wysłał pieniądze na opłatę paczki z zawartością pół miliona dolarów

77-letni mieszkaniec powiatu lubartowskiego stracił ponad 14 tys. złotych, bo uwierzył poznanej w sieci „lekarce z Syrii”. Mężczyzna na jej prośbę o pomoc, wysłał pieniądze na opłacenie odbioru paczki… z zawartością pół miliona dolarów.

Do 77-letniego mieszkańca powiatu lubartowskiego, na jednym z portali społecznościowych, napisała kobieta. Mężczyzna zaczął z nią korespondować. Internetowa znajomość trwała od sierpnia do listopada tego roku. Podczas wymiany wiadomości kobieta podała się za lekarza informując, że przebywa na misji ONZ w Syrii. Dodała, że od jakiegoś czasu ma problemy, gdyż skończył się jej kontrakt i poprosiła o pomoc.

– Oświadczyła, że chce przyjechać do Polski i poznać 77-latka, ale wcześniej musi on odebrać paczkę z pieniędzmi, które tylko w ten sposób może wysłać. Mężczyzna zgodził się. Wkrótce skontaktowała się z nim fałszywa firma kurierska, która poleciła mu wykonywanie wpłat celem opłacenia cła i innych opłat związanych z przesyłką gotówki w kwocie pół miliona dolarów. Przez ten czas oszuści specjalnie przeciągali korespondencję z 77-latkiem, aby wyłudzić jak najwięcej pieniędzy. Mężczyzna wykonywał przelewy w których stracił łącznie ponad 14 000 złotych. Ostatecznie, gdy paczka wciąż nie przychodziła, zorientował się, że został oszukany – relacjonuje sierżant sztabowy Jagoda Stanicka z lubartowskiej Policji.

Nie daj się oszukać, policjanci przestrzegają!

Policjanci apelują o ostrożność podczas nawiązywania „internetowych znajomości”. Nigdy nie wysyłajmy pieniędzy obcym osobom. Oszuści próbują grać na naszych uczuciach, wykorzystują presję czasu, aby zmusić ofiarę do szybkich, może nie do końca przemyślanych działań. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze.

Pamiętajmy! Nie wysyłajmy nikomu danych karty płatniczej, loginów, haseł ani konta. Korzystajmy z oprogramowania antywirusowego. Nie wchodźmy w wysłane linki i wiadomości.

22 komentarze

  1. „rence opadajom”

  2. Lekarka z Syrii 🙂 🙂 Żołnierz na misji z USA… a w tym domu FAJERWERKI ODPALAM TYLKO JA!

  3. Jest kolejny idio ta z powiatu i do tego stary ,brawooo cdn jutro

  4. Pewnie myślał że bedzie go leczyła za darmo a za te dolary kupi mi leki

  5. Ludzka głupota nie zna granic. Nie żal mi takich ludzi

  6. To mu jeszcze staje?

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo