Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ogólnopolska Noc Profilaktyki trwa w Lublinie

Normal
0
21

W lubelskiej Hali MOSiR trwa Ogólnopolska Noc Profilaktyki. Do północy można się jeszcze przyłączyć do programu.

Celem tej akcji, jest wzmocnienie profilaktyki twórczej oraz edukacja młodzieży i dorosłych w zakresie przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej, a także promocja innowacyjnych działań profilaktycznych- wyjaśnia Janusz Wójtowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Projekt Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki wzorowany jest na powodzeniu i społecznej akceptacji Nocy Muzeów. Sensem działań programu Profilaktyka a Ty są działania profilaktyczne realizowane „przez młodych dla młodych”. Uczestnicy programu PaT realizują swoje talenty na scenie jako aktorzy, wokaliści, tancerze czy graficy i przez to pokazują, iż można żyć pięknie bez uzależnień- dodaje Wójtowicz.

W ramach akcji, która rozpoczęła się o godzinie 15:30 happeningiem „Przestańmy biec!” przygotowano wiele atrakcji. Po odczytanej odezwie społeczności Pat wszyscy uczestnicy wsłuchiwali się przez 60 sekund  rytm serc wolnych od uzależnień i przemocy. Następnie impreza przeniosła się do hali MOSiR, gdzie trwają turnieje piłki halowej, pokazy ratownictwa medycznego oraz sprzętu służb mundurowych, a także występy artystyczne.

W godzinach od 18:00 do 21: 00 odbywać się będą  dwa spektakle teatralne młodzieży biorącej udział w Programie Profilaktyka A Ty „ Pat”.  Natomiast o 21:00 rozpoczną się nocne rozmowy o profilaktyce. -Będzie to otwarta rozmowa pokoleniowa na temat profilaktyki, jej słabych i mocnych stron, planów i oczekiwań społecznych. W rozmowie udział weźmie młodzież, policjanci przedstawiciele z ośrodków leczenia uzależnień oraz organizacji pozarządowych, w trakcie, której będzie można uzyskać informację i poradę dotycząca problematyki uzależnień i profilaktyki-informuje Janusz Wójtowicz.

 Ogólnopolska Noc Profilaktyki została zorganizowana po raz pierwszy. Jest to element programu prowadzonego przez Komendę Główną Policji o nazwie „Profilaktyka a Ty”, który został wpisany do rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” W województwie lubelskim podobne akcje prowadzone są także w Hrubieszowie, Krasnystawie, Lubartowie, Łukowie, Puławach, Tomaszowie Lubelskim, Janowie  Lubelskim, Włodawie i Chełmie.

Komentarze wyłączone

Z kraju