Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Odsłonięto mural upamiętniający hr. Marię Tarnowską (zdjęcia)

10 listopada w Gminie Milanów odsłonięto mural upamiętniający hr. Marię Tarnowską, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Cichosz z Cichostowa w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Obrony Narodowej. Całkowity koszt zadania publicznego wyniósł: 31.380,00 zł.

Mural wykonały radzyńskie artystki: Antonina Bożym – Rotari oraz Magdalena Kiewel. Uroczystość odbyła się w ramach społecznego dnia niepodległości pn. „Kultura drogą do Niepodległości – edycja IV”.

W uroczystości udział wzięli m.in: przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Jerzy Szwaj, starosta parczewski Janusz Hordejuk, wójt Gminy Milanów Paweł Krępski, radni i pracownicy urzędu gminy, dyrektorzy milanowskich przedszkoli i szkół podstawowych, przedstawiciele instytucji kulturalnych, nauczyciele oraz uczniowie i ich rodzice oraz liczne grono mieszkańców Gminy Milanów.

Po powitaniu zgromadzonych gości, uroczystym przecięciu wstęgi i mowach okolicznościowych, które odbyły się na hali sportowej przy SP Milanów, rozpoczął się koncert Magdy Steczkowskiej. Artystka swoją otwartością i doborem patriotycznego repertuaru porwała wszystkich zgromadzonych do wspólnego śpiewu. Koncert przebiegł w bardzo wzniosłej i wzruszającej atmosferze.

Podczas wydarzenia można było również obejrzeć wystawę „Czetwertyńscy – więźniowie zamku w Lublinie”, która wypożyczona została z Muzeum Narodowego w Lublinie, dzięki zaangażowaniu Gminnej Biblioteki Publicznej w Milanowie.

O hr. Marii Tarnowskiej i jej działalności przeczytacie tutaj

(fot. Stowarzyszenie Cichosz z Cichostowa)

18 komentarzy

 1. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  To teraz ino czekać, kiedy ją nową świętą ogłoszą…
  A mnie bardziej ciekawi kto ją na tym muralu zastąpi jak jedynie słuszna i sprawiedliwa władza odda władzę, bardziej słusznej i sprawiedliwej…

 2. Redakcjo, a może by tak kilka słów o tym KTO TO BYŁA hrabina????

 3. Dziadek ze Slamsowa

  Bałwochwalstwo zaczyna się od murali, aby patrzeć jak wróci moda na publikowanie w prasie codziennej (i byle jakiej) facjat miłościwie nam panujących.
  Może znów doczekam dnia kiedy z satysfakcją będę mógł podetrzeć sobie „de”, wizerunkiem jakiegoś następcy Gomółki, Gierka, czy Breżniewa

  • Ale przeczytałeś to co komentujesz? Czy po prostu nie masz pojęcia co komentujesz? Jak widać są osoby, które w życiu wykazały się piękną postawą wobec innych ludzi, ty zaś wykazujesz się ignorancją i brakiem wiedzy historycznej. Dzięki swojej postawie w życiu tych osób, o nich się pamięta, a twoje komentarze gdzieś w ścieku Internetu tylko pozostaną w formie zero jedynkowej. No ale każdy ma dostęp do pisania w sieci, czy to mądrze czy głupio.

   • Nie rób sceny liczą się ceny . 31 tysi to dobra kasa za odnowienie elewacji.

   • Dobrze zauważyłeś, każdy ma dostęp do pisania w sieci, czy to mądrze czy głupio i…
    też z tego skorzystałeś.
    Choć mądre to nie jest jak gołym okiem widać. 😆

   • Większość z nich nie walczyła o wolność dla Polski tylko albo o przeżycie albo o powrót tego co było przed wojną bo wtedy im żyło się dostatnie i nie przeszkadzała im ogromna bieda większości Polaków. Były pojedyncze przypadki tych co walczyli dla czystej idei wolności ojczyzny ale to kropla w morzu, niestety… Dlatego mierzi mnie takie bezrefleksyjne wychwalanie każdego kto wtedy walczył jako bohatera narodowego bo może się okazać, jak z pewnym papieżem, że wcale nie byli tacy święci i krystaliczni.

    • ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

     Dzięki za rozsądne słowa.
     Dla wielu zgodzić się z taka skrajnością to zbyt trudne, bez mrugnięcia okiem łykają jak pelikany to co im TVP i ksiądz z ambony mówi.

  • … daruj sobie człeku marny , zrób coś dla innych jesli potrafisz

 4. Witam no cóż kolejna szopka za państwowa kasę która z faktami historycznymi jest mocno na bakier

 5. Jan z egzekutywy KC I-szy sekretarz

  Lepszy byłby mural wielkiego bohatera Bieruta albo Dzierżyńskiego.

  • Rypcum pypcum, bęc !

   Nie byłby lepszy… pomnik Bieruta wywieźli pod płot do Kozłówki a mural jak wywieźć ?

 6. Konstytucją z 1921: „Rzeczpospolita Polska nie uznaje przywilejów rodowych ani stanowych, jak również żadnych herbów, tytułów rodowych i innych z wyjątkiem naukowych, urzędowych i zawodowych. Obywatelowi Rzeczypospolitej nie wolno przyjmować bez zezwolenia Prezydenta Rzeczypospolitej tytułów ani orderów cudzoziemskich.”

  • Ładnie, prosto i wyraźnie.
   Dziękuję.

  • Rypcum pypcum, bęc !

   To Konstytucja z 1921 roku a potem po różnych kombinacjach i szacher-macher tak Konstytucję przerobiono, że blaszki nawet od Żełenskiego za honorowe biorą.
   Swoją drogą to niezły „dil”, kilkaset ton czołgów, i innego wojennego złomu za pozłacane blaszki i to III sortu.

 7. Postać na muralu jest tendencyjnie zafałszowana !!!
  Brak aureolki nad świętą głową.

Z kraju