Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Odchudzanie – skuteczne techniki przed przyjściem lata

Wiosna to z reguły czas, kiedy zabieramy się za walkę z nadmiarowymi kilogramami, których w ciągu zimy zazwyczaj nam przybywa. O ile jednak sam pomysł, żeby schudnąć, jest bardzo dobry, o tyle wykonanie w niejednym przypadku pozostawia wiele do życzenia, a czasami nawet kończy się poważnymi problemami ze zdrowiem. Dlaczego?

Powód jest bardzo prosty: zbyt łatwo wierzymy w różnego rodzaju diety-cud oraz w skuteczność wszelkiego typu środków farmakologicznych w postaci np. tabletek odchudzających. Skutek bezkrytycznego stosowania takich rozwiązań jest zwykle opłakany: nie dość, że waga sprzed „diety” wraca, to na dokładkę najczęściej przybywa nam kilka dodatkowych kilogramów. Nie znaczy to jednak, że nie ma żadnego sposobu na to, by schudnąć skutecznie, sprawnie oraz przede wszystkim bezpiecznie – ale wymaga to podjęcia konkretnych działań. Jakich? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Pora się ruszyć!

Tak, to nie pomyłka – odchudzanie najlepiej zacząć od zwiększenia swej aktywności fizycznej. Prawda jest bowiem taka, że ruszamy się zdecydowanie zbyt mało. I nie chodzi tu o regularne wykonywanie forsownych ćwiczeń na siłowni: warto na początek zacząć od codziennych spacerów albo biegania. Ważne, żeby być konsekwentnym i nie rezygnować. Nie dość, że po krótkim czasie kondycja poprawi się nam w zauważalny sposób, a zadyszka nie będzie już się przytrafiać tak często, to na dodatek zwiększony wydatek energii oznacza dla organizmu konieczność sięgnięcia po zmagazynowane w ciele zapasy „na czarną godzinę”. Owszem, efekty będą może mniej spektakularne, niż w przypadku klasycznej (i ciągle niestety popularnej) głodówki, ale za to redukcja wagi w taki sposób jest zdrowa. Co jeszcze ważniejsze, możemy łatwo kontrolować spadek wagi przez zwiększanie lub zmniejszanie poziomu intensywności wysiłku fizycznego. Sam wysiłek to jednak nadal za mało.

 

odchudzanie-lublin

Zmiana nawyków żywieniowych

Nie oszukujmy się: znakomita większość z nas odżywia się niezbyt zdrowo. Jemy wiele produktów wysoko przetworzonych, których jedynym „efektem” żywieniowym jest dostarczanie mnóstwa pustych kalorii. Co jeszcze gorsze, w typowym jadłospisie przeciętnego Polaka z trudem można znaleźć warzywa, o zdrowych i sycących kaszach nie wspominając. Jeśli chcemy aby odchudzanie było skuteczne, warto zerknąć na aktualną piramidę żywieniową i zastosować się do zawartych tam sugestii. Jeden rzut oka wystarczy, by zauważyć, że obecnie jest ona określana jako „Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej” – z naciskiem na tę drugą część nazwy. O aktywności fizycznej już mówiliśmy przed chwilą, przejdźmy więc bezpośrednio do zaleceń stricte żywieniowych.

Dla osób zdrowych zalecane jest spożywanie kilku mniejszych posiłków w ciągu dnia (najlepiej 4-5 w regularnych odstępach czasu, jeśli to możliwe), a podstawą w jadłospisie powinny być warzywa i owoce z przewagą tych pierwszych. Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie zalecają także, by w posiłkach znaleźć sporo miejsca dla produktów zbożowych – najlepiej pełnoziarnistych. To właśnie miejsce na różnego rodzaju kasze, otręby czy płatki owsiane: nie dość, że odpowiednio przygotowane są bardzo smaczne, to dodatkowo są bardzo sycące.

Zdecydowanie nie powinniśmy natomiast przesadzać z nabiałem, a spożycie czerwonego mięsa ograniczyć do minimum. Skuteczniej zgubimy nadmiarowe kilogramy, jeśli całkowicie zrezygnujemy z cukru i słodyczy oraz nie będziemy pić alkoholu. Idealnie byłoby również wyeliminować sól (np. na rzecz ziół), a jeśli już musimy potrawy solić, to niech to będzie co najwyżej szczypta lub dwie.

Dietetyk prawdę Ci powie!

Bardzo ważne jest też to, by pamiętać, że każdy człowiek jest inny: mamy różne upodobania kulinarne, inne produkty nam smakują, procesy przemiany materii też są sprawą indywidualną. Choćby z tego względu najlepiej powierzyć opracowanie diety specjalistom w tym fachu – po przeprowadzeniu z nami wywiadu dotyczącego naszego trybu życia i nawyków żywieniowych opracują dla nas indywidualny plan diety.

Przestrzeganie tak skomponowanego dietetycznego jadłospisu jest znacznie łatwiejsze, ponieważ dania będą oparte na produktach, które nam smakują i w miarę możliwości pozbawione tych, których zjadanie nie sprawia nam przyjemności. Gdzie w Lublinie można znaleźć takich specjalistów? Na przykład odwiedzając stronę freshdieta.pl, na której można też zamówić dietę pudełkową, dostarczaną codziennie pod wskazany adres, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na samodzielne przygotowywanie zdrowych, odpowiednio zbilansowanych posiłków. Smacznego!

Artykuł reklamowy powstał we współpracy z firmą Fresh Dieta (Lublin, ul Rusałka 17b ).

artykuł reklamowy