Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Konkurs na Drzewo Roku rozstrzygnięty. Klon z Krasnegostawu zwyciężył w ogólnopolskim głosowaniu

Zakończyło się głosowanie na Drzewo Roku 2018. Rosnący na rynku w Krasnymstawie klon nie miał sobie równych. Prowadził od samego początku i ostatecznie zwyciężył w konkursie.

Tytuł Drzewa Roku 2018 otrzymało Klęczące Drzewo w Krasnymstawie. Rosnący na rynku charakterystyczny klon, który uchodzi za jeden z symboli miasta, uzyskał najwięcej głosów. Jest on jednym z najbardziej znanych drzew w mieście, nazywanym przez mieszkańców wygiętym, krzywym lub klęczącym drzewem. Na początku XXI wieku, został wskazany do wycinki w ramach opracowanego projektu rewitalizacji przestrzeni rynku miejskiego, co spotkało się ze stanowczym sprzeciwem społecznym.

Zamiar wycinki uzasadniano jego deformacją i rzekomym brakiem estetyki. W obronie drzewa stanął wtedy poeta Jan Henryk Cichosz, pisząc na łamach lokalnej gazety o wyjątkowym klęczącym drzewie. Organizowane były też liczne protesty mieszkańców.

Z czasem klon stał się swoistą atrakcją turystyczną, popularnym obiektem dla fotografów, miejscem zabaw dzieci, które chętnie wspinają się po jego pełzającym pniu. Jest także częstym tematem dzieł plastycznych lokalnych artystów oraz dzieci i młodzieży szkolnej. Klęczące drzewo zostało także przedstawione na znaczku pocztowym z niewielkiej serii „Krasnystaw”. W rezultacie śmiało może uchodzić za jeden z symboli tego miasta.

Na początku roku 2017, gdy w całej Polsce pod topór szły kolejne drzewostany, powrócił pomysł likwidacji drzewostanu z miejskiego rynku. Tym razem klęczące drzewo jako jedyne miało przetrwać realizację nowej koncepcji. Jednak i tym razem determinacja mieszkańców i organizacji pozarządowych, postawa konserwatora zabytków, a także profesjonalne badania dendrologiczne, uratowały „zielony rynek”.

W organizowanym przez klub Gaja konkursie, nie chodzi o wyłonienie drzewa najstarszego, najwyższego, najgrubszego, najpiękniejszego, czy też najrzadszego, lecz takiego, które dużo znaczy dla mieszkańców. Co więcej może poszczycić się wyjątkową historią. Celem konkursu jest zaś zwrócenie uwagi na rolę drzew w życiu człowieka, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w Polsce.

Zgłoszone przez Krasnostawski Ruch Ekologiczny „VIRIDIS” drzewo uzyskało 4131 głosów. Na drugim miejscu uplasował się Dąb Henryk z Krakowa z 3612 głosami a na trzecim Dąb Ustrobniak w Ustrobnej w województwie podkarpackim, który uzyskał 2303 głosy. Warto przypomnieć, że w 5 edycji konkursu Drzewo Roku w 2015 roku zwyciężył dąb Bolko z Hniszowa w gminie Ruda-Huta w powiecie chełmskim. Z kolei w 2016 roku niewiele zabrakło, aby zwyciężył Dąb rosnący w Międzyrzecu Podlaskim. Ostatecznie zajął on drugie miejsce uzyskując 3774 głosów, a zwyciężył Dąb Józef w Wiśniowej w województwie podkarpackim, który zdobył 4310 głosów.

Klęczące Drzewo 1000 fot. KRE VIRIDIS (4)

Klęczące Drzewo 1000 fot. KRE VIRIDIS (3)

(fot. nadesłane)
2018-07-01 20:50:17

4 komentarze

  1. Zapomniano dodać że jest to ulubione drzewo kota prezesa.

  2. Z tymi reklamami to już chyba lekka przesada….

  3. drzewo krzywe jak kręgosłup Pis.-u