Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Od wczoraj na ulicach Lublina doszło do kilku takich zdarzeń drogowych. Kierowco zachowaj bezpieczny odstęp! (zdjęcia)

W czwartek rano na ulicach Lublina doszło już do co najmniej dwóch tego typu zderzeń pojazdów. Kolizje te wynikają z braku zachowania odpowiedniej, bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, a także są wynikiem opóźnionego czasu reakcji na to, co dzieje się na drodze.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w rejonie skrzyżowania ul. Wolskiej z Drogą Męczenników Majdanka. Tam przed godziną 7.00 zderzyły się dwa auta osobowe – audi i opel. W tym zdarzeniu nikt poważnie nie ucierpiał. Było to klasyczne najechanie na siebie pojazdów.

Do kolejnego podobnego zderzenia pojazdów doszło na ul. Filaretów, przed skrzyżowaniem z ul. Zana. Przed sygnalizacją świetlną zderzyły się również dwa auta osobowe – skoda i ford. W zdarzeniu tym nikt poważnie nie ucierpiał, nadal na miejscu pracują policjanci, nieprzejezdny jest jeden pas ruchu.

Wczoraj podobne zdarzenia miały miejsce m.in. na al. Spółdzielczości Pracy, ul. Podzamcze, ul. Związkowej, czy też ul. Cukrowniczej. We wszystkich przypadkach przyczyną było niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Takiej, która gwarantowałaby odpowiednią reakcję na to, co dzieje się na drodze.

Należy pamiętać, że jednym z najważniejszych czynników, który może znacznie wpłynąć na minimalizację ryzyka kolizji i wypadków, jest zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami na drodze.

Od wczoraj na ulicach Lublina doszło do kilku takich zdarzeń drogowych. Kierowco zachowaj bezpieczny odstęp! (zdjęcia)

fot. nadesłane\kolizja na Drodze Męczenników Majdanka

 

Od wczoraj na ulicach Lublina doszło do kilku takich zdarzeń drogowych. Kierowco zachowaj bezpieczny odstęp! (zdjęcia)

fot. nadesłane\kolizja na Drodze Męczenników Majdanka

 

Od wczoraj na ulicach Lublina doszło do kilku takich zdarzeń drogowych. Kierowco zachowaj bezpieczny odstęp! (zdjęcia)

fot. lublin112.pl\kolizja na ul. Filaretów

Znaczenie Bezpiecznej Odległości

Zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami jest niezwykle ważne dla zapewnienia płynności ruchu drogowego i minimalizacji ryzyka wypadków. Bezpieczna odległość pozwala kierowcom na reakcję w nagłych sytuacjach, takich jak gwałtowne hamowanie, zmiana pasa ruchu lub nagły manewr innego pojazdu. W przypadku braku wystarczającej odległości reakcji czas może być znacznie ograniczony, co prowadzi do kolizji, stłuczek lub innych niebezpiecznych zdarzeń.

Przyczyny nieprawidłowego odstępu między pojazdami

Istnieje kilka powodów, które mogą przyczynić się do nieprawidłowego odstępu między pojazdami na drodze.

Nadmierna prędkość: Kierowcy, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, często nie zdają sobie sprawy z tego, jak długo zajmuje im zatrzymanie pojazdu w nagłej sytuacji. Wyższa prędkość zwiększa również reakcje czasu, co powoduje, że zachowanie bezpiecznej odległości jest trudniejsze.

Nieostrożność: Niedostateczna uwaga na drodze może spowodować, że kierowcy nie zauważą zmiany warunków na drodze, takich jak zmniejszenie prędkości pojazdu przed nimi, co prowadzi do nieprawidłowego odstępu.

Wymuszenie pierwszeństwa: Wymuszanie pierwszeństwa przez inne pojazdy może zmuszać kierowców do gwałtownego hamowania, co może prowadzić do kolizji, jeśli za nimi nie ma odpowiedniej odległości.

Wskazówki dla utrzymania bezpiecznej przestrzeni na drodze

Aby minimalizować ryzyko wypadków i zachować bezpieczną odległość między pojazdami, warto wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

 1. Przestrzegaj ograniczeń prędkości: Zawsze dostosowuj prędkość do aktualnych warunków na drodze, a przede wszystkim do dozwolonych ograniczeń prędkości. Przekraczanie prędkości znacznie utrudnia zachowanie bezpiecznej odległości.
 2. Zachowaj bezpieczną odległość: Staraj się utrzymywać bezpieczną odległość od pojazdu jadącego przed tobą. Zasada „2-sekundowego” odstępu jest popularnym wytycznym – pozwala na reakcję w razie potrzeby.
 3. Uwzględnij warunki pogodowe: Pogoda może mieć duży wpływ na przyczepność drogi i odległość hamowania. W przypadku złej pogody, takiej jak deszcz, śnieg lub gołoledź, zwiększ odstęp między pojazdami.
 4. Unikaj prowokacji: Nie zmieniaj pasów ruchu w agresywny sposób i unikaj prowokowania innych kierowców do ryzykownych manewrów.
 5. Zawsze bądź czujny: Pozostaw telefon komórkowy i inne rozpraszacze poza zasięgiem podczas jazdy. Bądź czujny i skupiony na drodze, aby wychwycić ewentualne niebezpieczeństwa wczesnym etapie.

7 komentarzy

 1. Zacznijmy od tego że zostawisz ten odstęp to po chwili ktoś już w niego wjeżdża, zaczyna hamować bo jest zator i ty w nim siedzisz. Magicznie jest twoja wina bo nie zachowałeś odstępu.

 2. Opóźniony czas reakcji wynika zazwyczaj z trzymania telefonu w łapce i gapienia się na wyświetlacz.
  Na każdym skrzyżowaniu jest monitoring. Jest także centrum monitoringu gdzie siedzi obsługa i gapi się w monitory. Nie rozumiem czemu policja nie korzysta z tego narzędzia.
  W dwa dni można wyłapać wszystkich korzystających z telefonów i tych przejeżdżających na czerwonym świetle.

 3. Prawie nikt nie utrzymuje odstępu. Każde wolne 5m zaraz zostaje zapełnione. Zwłaszcza na Racławickich przed Długosza, na pasie do centrum. Tam to są tasowania i wyścigi, aby tylko przed kogoś. Nigdy za kimś, napewno nie za autobusem, bo hańba nie do zmycia. Wszystko doczasu.

 4. Zachowanie odstępu kończy się tym, że jakiś burak ładuje się w tą przestrzeń, zmieniając pas. Najczęściej jest to lokals, który „udaje” że nie wiedział, że pas, po którym jedzie, jest do skrętu w lewo, a on chciał jechać prosto (rondo pod Zamkiem, nagminna sytuacja z furmanami w samochodach z blachami LU).

 5. Zapomnieli napisać jak wsiadasz z kółko bądź wypoczęty bo możesz nie zdawać sprawy jak bardzo możesz mieć opóźnioną reakcję

 6. A może lublin112 to by zaczęło piętnować takie zachowania tak jak piętnują błędy kierowców na rondzie z pniakiem.?Chyba, że redaktorzy też są drogowymi poganiaczami?
  Macie możliwość żeby coś poprawić w naszym kraju i regionie, jesteście rozpoznwalni, macie już kliki, wyświetlenia. Czas na coś więcej z waszej strony.
  Swoją drogą zamiast akcji pasy policja powinna prowadzić akcję bezpieczny odstęp. Bo samo podjeżdzanie do zderzaka auta ma miejsce nie tylko na drogach szybkiego ruchu ale również w naszym mieście

 7. W Lublinie jeśli nie siedzisz drugiemu na ogonie,tylko trzymasz bezpieczny dystans,to patrzą na Ciebie człowieku jak na ułomnego lub chorego psychicznie

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo