Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024
690 680 960
690 680 960

Od jutra wchodzą ważne zmiany w organizacji ruchu w centrum Lublina

Już od jutra 1 czerwca w centrum Lublina zmienia się stała organizacja ruchu. Nowe zasady poruszania się po centrum obejmą teren deptaka oraz Starego Miasta i mają na celu uporządkowanie ruchu pojazdów zaopatrzenia.

– Tak jak zapowiadaliśmy, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych poruszających się deptakiem oraz uliczkami Starego Miasta, wdrażamy zmiany w ścisłym centrum miasta. Skracamy obowiązujące obecnie godziny wjazdu oraz udostępniamy dodatkowe miejsca postojowe. Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, a do tego wzmożone kontrole funkcjonariuszy Straży Miejskiej, przy wsparciu miejskiego monitoringu, wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w tej newralgicznej części miasta – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Zmiany dla dostawców w rejonie deptaka

Z początkiem czerwca wjazd dostawców na teren deptaka będzie możliwy w godzinach od północy do 7.00 rano. Dodatkowo, na ulicach przyległych do ul. Krakowskie Przedmieście (na długości deptaka), wyznaczono kolejne miejsca parkingowe na pozostawienie pojazdu i kontynuowanie dostawy w sposób niezmotoryzowany w ciągu dnia, czyli od godziny 7.00 do północy. Ich liczba wzrośnie z 3 do 12.

Do istniejących miejsc na ulicach: Świętoduskiej, Wróblewskiego i Staszica doprojektowano kolejnych 5, a nowe miejsca wskazano na ul. Kapucyńskiej, Gilasa oraz Koziej przy pl. Łokietka – tam powstaną 4 miejsca. Dodatkowo zabezpieczony zostanie przejazd z deptaka na ul. Królewską przez istniejące przejście dla pieszych prowadzące do Bramy Krakowskiej, poprzez postawienie tam słupków blokujących.

Ograniczenie czasu

Druga zmiana to ograniczenie czasu, w którym pojazdy zaopatrzenia będą mogły wjechać na teren Starego Miasta – w miejsce dotychczasowej godz. 11.00, wprowadzono godz. 10.00. Tym samym dostawy będą się odbywały w przedziale czasowym 6.00-10.00.

Ważna informacja dla kierowców oferujących przewóz osób

Zmiany obejmą również pl. Łokietka. W celu wyeliminowania parkowania tam taksówek, szczególnie w godzinach nocnych, pod istniejącym znakiem „zakaz ruchu” zostanie umieszczona treść m.in. dopuszczająca wjazd pojazdów taxi jedynie do wyznaczonego tam postoju. Tym samym zakazem wjazdu objęta zostanie pozostała część pl. Łokietka. Takie rozwiązanie uzupełni obowiązujące oznakowanie i wpłynie na uporządkowanie ruchu na tym fragmencie placu, zapewniając zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i poprawę estetyki tej części miasta.

Czasowa organizacja ruchu w rejonie przejść dla pieszych

Dodatkowo, w związku z występującymi problemami z przejazdem w okolicach przejść dla pieszych przed Bramą Krakowską oraz w okolicy ul. Bajkowskiego, testowo w czerwcowe weekendy zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. Na odcinku od ul. Bajkowskiego do ul. Podwale zamknięta będzie ul. Królewska, z ul. Bajkowskiego kierowcy pojadą w lewo w ul. Lubartowską. Dojazd do posesji będzie odbywał się od ul. Wyszyńskiego. Zamkniętym odcinkiem ul. Królewskiej przejadą jedynie pojazdy komunikacji miejskiej i taxi.

Taka organizacja będzie obowiązywała każdorazowo od piątku od godz. 18.00 do niedzieli do końca dnia. Wyjątek stanowi pierwszy weekend czerwca, kiedy na okoliczność Nocy Kultury i Biegu Solidarności zaprojektowano inne rozwiązanie. W sobotę (3 czerwca) ul. Królewska zostanie wyłączona całkowicie dla ruchu pojazdów. Zamknięcie ul. Królewskiej nastąpi od godz. 16.00 i potrwa do niedzieli (4 czerwca) do godzin nocnych. Po zakończeniu Nocy Kultury (4 czerwca) do ruchu wrócą pojazdy komunikacji miejskiej i taxi, a także dojazd do posesji. Pozostałe pojazdy przejadą ul. Królewską w poniedziałek (5 czerwca).

(fot. zwiedzajlubelskie.pl)

10 komentarzy

 1. Ja pójdę dalej. Dostawczaki zostawiać pół kilometra od centrum, a Łysy i jego urzędasy na plecach będą wnosić towar do sklepów i restauracji.

 2. Bardzo dobry kierunek i mamy nadzieję na więcej decyzji ograniczających ruch w centrum. Nie ma potrzeby aby do centrum w weekend pchać się samochodem, a może rowerem, spacerem, mpk jako atrakcja wyjscia.
  Ja od lat umawiając się na piwko idę 3-4 km x2 i jest to dla mnie przyjemnośc i spalenie kalorii piwnych natychmiast.

  • To że dla ciebie coś jest przyjemne, to nie znaczy, że dla innych również. Np. spacer z dziećmi 3-4 kilometry do centrum? Nie bardzo. Swoją drogą nie popieram niektórych cwaniaków, którzy najchętniej podjechaliby po same drzwi lokalu, do którego się wybierają, albo zaparkowali pod schodami ratusza, żeby mieć blisko do lodziarni. Sprawa nigdy nie jest jednak czarno-biała…

  • wygląda na to, że teraz restaurację będą musiały otwierać się o 6 żeby wszyscy zdążyli wnieść wszystko do godz. 10.

   Taki udają, że coś robią bo kobieta zginęła na deptaku.

   Prawda jest taka, że nie ma żadnej różnicy czy do 11 czy do 10 rano są dostawy na stare miasto.

 3. A tak na marginesie, w jakże imponującym tempie miasto zintensyfikowało koszenie miejskich trawników przy przejściach i skrzyżowania/rondach. Tak się zarzekali tydzień, dwa tygodnie temu? Nic tylko czekać na potrącenia, stłuczki, wypadki, bo jest pełno miejsc, gdzie widoczność jest ograniczona. Swoją drogą – na całej długości ul. Graffa wykoszono pas dzielący pasy jezdni (po co?), gdzie nie ma żadnego przejścia, etc., a np. na całej Krańcowej (gdzie są przejścia i osiedlowe wyjazdy) trawa rośnie po kolana. Wstyd!

  • Ruski troll (ale wolontariusz)

   Wykoszono to co nie trzeba, bo i przy koszeniu trzeba myśleć. A nie było komu.

   • Znając życie, pozostaje mieć nadzieję, że skończą koszenie przed Bożym Narodzeniem.

 4. dodam syf jaki jest tym mieście, proszę przejśc się kunickiego albo w okolichach dworca pks, bruden chodniki pełne petów, w doniczkach na kwiaty puste butelki, może łysy się weźmie za sprzątanie miasta przed wyborami ?

Z kraju

Sport