Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Od jutra restauracje będą mogły przyjmować gości wewnątrz pomieszczeń, rusza też branża fitness

Złagodzone zostaną kolejne obostrzenia. Dotyczy to lokali gastronomicznych, branży fitness, basenów i krytych obiektów sportowych oraz koncertów.

Od piątku 28 maja znów będzie można udać się do restauracji i zjeść obiad wewnątrz lokalu. Złagodzone zostaną bowiem kolejne obostrzenia. Lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować gości wewnątrz, jednak tylko do maksymalnie 50 proc. obłożenia. Dla przykładu, jeżeli w danej restauracji znajduje się 60 miejsc, będzie mogło tam przebywać 30 osób. Do tego dochodzi zachowanie reżimu sanitarnego, czyli co najmniej 1,5 metra dystansu między stolikami.

W przypadku małych lokali, ich właściciele będą mogli skorzystać z innej możliwości. Mianowicie powyższe przepisy można ominąć, jeżeli stoliki zostaną oddzielone przegrodami. Ich wysokość ma wynosić minimum metr, licząc od powierzchni stolika. W lokalach będzie też można organizować imprezy okolicznościowe. Jednak w komuniach czy weselach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Należy jednak pamiętać, że do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione.

Jutro otworzą się również baseny i kryte obiekty sportowe. Tutaj obowiązywać będzie limit 50 proc. obłożenia obiektu. W przypadku publiczności, zajęte może być co drugie miejsce. Dostępne będą też siłownie. Na działalność branży fitness nałożony został limit 1 osoby na 15 m2 lokalu. Ruszą też zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami, jednak będzie mogło w nich uczestniczyć do 250 osób.

Niespodziewanie od środy 26 maja mogą też odbywać się koncerty w pomieszczeniach zamkniętych. W tym przypadku wśród publiczności może być do 250 osób. Od 4 czerwca podobne wydarzenia będą się mogły odbywać również w plenerze. W przepisach jednak znajduje się zapis, iż publiczność musi nosić maseczki oraz zachowywać dystans minimum 1,5 metra od innych osób. Do tego na widowni nie można pić napojów ani spożywać posiłków.

(fot. pixabay)

16 komentarzy

 1. o kropka i stefanek będą zadowoleni hahahha

  • Co z tego, jak część siłowni będzie otwarta dopiero od 1.06. oszusci kowidowi. Nic te szczepionki nie dają. Półtora roku chodzenia w maskach a codziennie ponad tysiąć infekcji. Ściema totalna i tyle. CO roku na tą grypę będziecie MUSIELI się szczepić.

 2. reżim (sanitarny)

  Czysta psychopatia – najpierw odbierz wolność, a później powoli oddawaj jak ofiara będzie posłuszna, a jak nieposłuszna to jej wina że wolności nie ma.

 3. A zaszczepiony nie przenosi wirusów? Co on alkoholem się obmył, że się go nic nie trzyma? A z czego wynika ten metr nad stolik? Ot tak? Każdy przepis powinien mieć uzasadnienie.

 4. Rusza też wzrost zachorowań na Covid-19.

  • 4 fala jest już zaplanowana. Maseczki, dystans, szczepienia to wszystko przez prawie 2 lata nic nie dało i nic nie da. Ma być tak jak zaplanowane.

 5. Za miesiac znuw pisiory wszysko pozamykaja bo durnie stadami wypelzna ze swych komunalnych apartmentow?

  • Zawsze jest łatwo kogoś obwinić. Jak wolne media nie były dofinansowane to przez jeden dzień nie było plandemii. Jakby rządzący nie pobierali pensji na czas plandemii to też by plandemii w tym kraju nie było. Ludzie żyją jak żyli. Kto miał umrzeć na grypę, ten umarł, a służba zdrowia często w tym pomogła.

 6. Słuchaczka radia z wieprzowa twarzą

  Cytat:”Do tego dochodzi zachowanie reżimu sanitarnego, czyli co najmniej 1,5 metra dystansu między stolikami” – to kelnerami będą policjanci, straż miejska, czy panie z Sanepidu ???

  • To wszystko jest fikcją i my o tym doskonale wiemy. Jest po sezonie grypowym. We wrześniu kolejna grypa i 4 fala. Szczepienia i maseczki są nieskuteczne.