Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Od dzisiaj obowiązuje zakaz przebywania na niektórych obszarach przy granicy

Od dzisiaj zaczynają obowiązywać trzy rozporządzenia związane z ochroną wschodniej granicy Polski. Najważniejsze z nich dotyczy zakazu przebywania na obszarze, na którym dotychczas obowiązywał stan wyjątkowy. Przepisy zostały wprowadzone na trzy miesiące.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw. Przyjęte rozwiązania poprawią bezpieczeństwo funkcjonariuszy Straży Granicznej realizujących zadania związane z ochroną granicy. W obszarze przygranicznym, na specjalnych zasadach, będą mogli pracować dziennikarze. W związku z wejściem w życie ustawy o ochronie granicy państwowej rozpoczął się wczoraj proces wymiany tablic informacyjnych rozmieszczonych wzdłuż pasa granicznego.

Na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej nadal widoczna jest presja migracyjna. Jednocześnie nasilają się incydenty, także z użyciem broni, prowokowane przez służby białoruskie. W związku z tym, dla zapewnienia skuteczności działań Straży Granicznej, niezbędne było dodanie w ustawie z 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej możliwości wprowadzenia, na czas określony, zakazu przebywania osób na obszarach przy granicy, szczególnie narażonych na tego typu działania.

W rozporządzeniu MSWiA czytamy, że zakaz wprowadzony jest na okres od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Z załącznika do rozporządzenia wynika, że obejmie on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. Czyli taki sam obszar, na którym wprowadzono stan wyjątkowy.

W związku z przewidzianą w ustawie możliwością wprowadzenia zakazu przebywania na niektórych obszarach przy granicy, w ustawie zaproponowano również umożliwienie otrzymania rekompensaty przez podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania, za czas jego obowiązywania.

(fot. PSP)

22 komentarze

  1. Znowu pisiory robią sobie z państwa prawa swoją kurtyzanę. Rozporządzeniami ograniczają wolność obywateli do swobodnego przemieszczania się!!

  2. To o świętach u babci i dziadka jeśli mieszkają w obszarze przygranicznym chyba można zapomnieć…

Z kraju

Polityka i społeczeństwo