Od 15 marca po powrocie do Polski dla każdego obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna

Każda osoba wracająca od dzisiaj do Polski będzie zobowiązana do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Kara za nieprzestrzeganie tego obowiązku wynosi 5000 zł.

Kwarantannę domową przez okres 14 dni odbywasz pod adresem, który podałeś w karcie lokalizacyjnej. Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy). Stosuj się do ich poleceń i wytycznych.

Jeśli będziesz odbywać kwarantannę w domu, stosuj się do poniższych zaleceń:

• Nie opuszczaj domu.
• Nie wychodź do sklepu.
• Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
• Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
• Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.
• Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
• Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
• Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
• Zachowaj zasady higieny.
• Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
• Monitoruj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie.
• W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
• Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej.
• W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji – mogą cię odwiedzić w czasie kwarantanny.
• W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, skorzystaj z teleporady. Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie.

Lista placówek POZ udzielających teleporad w twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista
Więcej o e-zdrowiu na pacjent.gov.pl
Więcej informacji na www.gov.pl/koronawirus Infolinia NFZ: 800 190 590

(fot. pixabay.com)

26 komentarzy

 1. Troche próżno – tysiase cebulakow wróciło z zagranicy tydzień temu i zaraża w sklepach

 2. Możemy jedynie ufać ,że dostosują się do zaleceń a nie będą latać jak ten oszołom od meczu .Jak znam życie wszyscy będą latać po przychodniach/szpitalach by się przebadać i zarażą wszystkich po drodze .

  • nie! oni pojdą do mopru po 500+ i posredniaka po ubezpieczenie.

  • Ten „oszołom” pytał sanepidu i stosował jego zalecenia czyli w skrócie „wracaj do domu i nie zawracaj nam d.” Po tym szumie mało go nie zlinczowali a wczoraj chyba zmarł jego ojciec więc daruj sobie. Zdrowia wszystkim życzę!

   • Tylko słyszałem

    Słuchy chodziły że ten młody wcale nie zaraził starego, tylko stary wrócił z zagranicy z targów ze złotem i sam to przywiózł…

   • Jednak ten co zmarł w Lublinie to z powiatu Janowskiego więc to nie ojciec tego od meczu.
    Generalnie trzeba samemu zachować rozsądek bo działania organów władzy są często pozorne i zwykle spóźnione, aczkolwiek i tak lepsze niż w niektórych krajach. Zdrowia wszystkim życzę

    • Do kogo macie właściwie pretensje? O tej zarazie trąbione jest we wszystkich mediach od dobrych kilku tyg jak nie miesięcy więc niech nikt nie gada że nie wiedział. Jak do komentarzy o polityce i stanie Rzeczypospolitej to wszyscy wszystkie rozumy pojedli a tu tylko nic nie wiedzieli i teraz kwik że ten zachorował a tamten zmarł. To na jakiego diabła było jeździć akuray teraz? Z paleniem jest dokładnie tak samo, wszyscy palą fajki jak lokomotywy a potem nagle płacz bo raka płuc dostał i najlepiej wtedy pretensja do całego świata i ofszkodowanie najlepiej eyłudzić od koncernu tytoniowego albo zapytać „gdzie był Bóg”…

 3. A osoba która wróciła wczoraj i nie ma żadnych objawów funkcjonuje normalnie, sanepid tylko pyta o zdrowie i kontakt z zarażonymi, a pracodawca zaprasza normalnie do pracy. Trochę to bez sensu, gdzie sens i logika. Zamiast robić cyrk z pacjentem zero trzeba było obecne słuszne kroki podjąć wcześniej a wkrótce byłoby po koronce

 4. Jestem ciekawy czy ktoś przeciw tej nieodpowiedzialnej rodzinie z Niedrzwicy Dużej założy sprawę sądową o umyślne spowodowanie zagrożenia dla zdrowia i życia . Powinni im zabezpieczyć cały majątek na poczet kary i zadośćuczynienia dla poszkodowanych ludzi .

  • Możesz napisać coś więcej o tym? Ciekawi mnie temat.

   • Co chcesz wiedzieć ?

    • O co chodzi z tą nieodpowiedzialną rodziną. Rozwiniesz to?

     • Mamusia chlopczyka który wygrał wycieczkę do Włoch uczyła w szkole w Niedrzwicy , chodziła kichala i kaszlała i opowiadała że stosuje różne leki , ale nic jej nie pomaga .Poleciał tam z kilkoma kolegami ze swojej miejscowości i Janowa lubelskiego, dlatego też są tam chorzy na wirusa. jego siostra normalnie uczęszczała do szkoły podstawowej. Tatuś i rodzina do ostatniej chwili ukrywali kontakt z osobą zarażoną która była we Włoszech . podobno tatuś też był razem z nim bo tak kupuje złoto i sprzedaje u nas . Pan wójt po zapytaniu jakie stanowisko i wykonywany zawód sprawują zakażeni jakoś nie wiedział chociaż tyle lat był nauczycielem . Wystarczy ?

  • Zapoznaj się dokładnie z tematem zanim się wypowiesz.

 5. Jasne!! Bo dzieci nie będą się tulić ! Jasne no mąż z żona nie będą się całować itd . Kwarantanna domowa to bzdura !!!!!!!

 6. Dziś przyleci samolot specjalny z ponad 200 osobami z UK , którzy po przylocie mają udać się na kwarantannę do własnych domów .
  Chyba największa głupota , siedzą za granicą to niech siedzą i tam sobie robią kwarantannę , a nie przyjadą tutaj i wszyscy są narażeni od kierowcy taksówki , poprzez znajomych , i innych którzy po nich przyjadą na lotnisko po pracowników stacji paliw itd. . Przywleką to dziadostwo do własnych domów w których już czeka rodzina z obiadem . Oni może zostaną w domach ale członkowie rodziny jutro normalnie pójdą do pracy czy po zakupy bo nikt im nie zabroni. Ciekawe kto ze „znajomych” członków polskiego rządu przyleci tym aeroplanem.

 7. A ci co wrócili w sobotę chodzili po sklepach na zakupy i ile osób zarazili?

 8. Dokładnie tak jak ktoś tu wyżej napisał .Taka „kwarantanna ” jest kompletnie nie skuteczna z prostego powodu ….załóżmy że w czasie kwarantanny okaze się ze ktoś taki jednak miał wirusa i zachorował ,w tym czasie jego domownicy którzy siłą rzeczy przebywali z nim w domu i nie mieli zadnej kwarantanny ,chodzili normalnie do pracy ,sklepu itd ….i pieknie roznosili wirusa którym sie od niego zarazil.I gdzie tu sens i skuteczność takiej kwarantanny ?

 9. Kraje komunistyczne radzą sobie w tej sytuacji lepiej. Postkomunistyczne radzą sobie też jako tako. A kraje o wypaczonym rozumieniu wolności leżą na twarzy. Pozdrawiam serdecznie

 10. Kontrolują na granicach 1 na 100 samochodów jakie to są zamknięte granice? Gdzie jest służba która miała sprawdzać każdą osobę każdy samochód? Ludzie Normalnie przejeżdżają przez granicę bez żadnej kontroli

 11. Uff dobrze że wyrobiłem się z powrotem z Francji wczoraj

 12. Niech to bydło zostanie tam gdzie jest, teraz im się powrotu do kraju zachciało, a wracają Ci którzy zazwyczaj plują na Polskę, przywitał bym ich z plutonem egzekucyjnym!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8926zł 0.43%
  • GBP 5.0451zł 0.15%
  • EUR 4.5865zł 0.81%
  • CHF 4.281zł 0.85%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach