Obywatel Ukrainy odpowie za cyberprzestępstwa. 22-latek wpadł w ręce służb w Dorohusku, grozi mu do 100 lat więzienia

Dzięki współpracy polskich i amerykańskich służb, w tym ABW i FBI, doszło do aresztowania 22-letniego obywatela Ukrainy oskarżonego o liczne cyberprzestępstwa. Mężczyźnie grozi do 100 lat więzienia.

Jak przekazał w poniedziałek rano Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra Koordynatora Służb Specjalnych, Jaroslaw Wasinskij został zatrzymany 8 października 2021 r. na przejściu granicznym w Dorohusku. Jest on oskarżany o cyberprzestępczość polegającą m.in. na nieautoryzowanym dostępie do danych chronionych poprzez instalowanie złośliwego oprogramowania, paraliżowaniu systemów informatycznych po zaszyfrowaniu danych, a następnie wymuszaniu opłat.

– J. Wasinskij należy do cyberprzestępczej grupy REvil, która przeprowadzała ataki ransomware Sodinokibi/Revil na instytucje i firmy. Wymieniony jest podejrzewany o udział w ataku Kaseya, który miał dotknąć nawet 1500 przedsiębiorstw. REvil stał m.in. za wieloma atakami na amerykańskie firmy, w tym największą na świecie firmę mięsną JBS, która w wyniku tego musiała na kilka dni zamknąć zakłady w USA i innych krajach – ostatecznie zapłaciła 11 mln USD okupu – relacjonuje Stanisław Żaryn.

Zatrzymanie 22-latka było możliwe dzięki współpracy polskich i amerykańskich służb i organów ścigania, w tym ABW i FBI, po tym jak w sierpniu 2021 r. został wydany przez amerykańską prokuraturę nakaz aresztowania obywatela Ukrainy. Po zatrzymaniu prokurator generalny USA poinformował o złożeniu wniosku o ekstradycję podejrzanego.

– Amerykański Departament Sprawiedliwości wniósł do tej pory 11 zarzutów przeciwko J. Wasinskiemu, którego działania wymierzone były w podmioty działające w USA, w tym w firmę informatyczną Kaseya z Miami oraz firmy z nią współpracujące. Poinformował także o przechwyceniu 6,1 mln USD zapłaconego okupu. W przypadku skazania grozi mu do 100 lat więzienia. Współpraca ABW z FBI, mająca na celu zatrzymanie cyberprzestępcy, w ocenie obu stron przebiegła wzorowo – wyjaśnia rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

(fot. SP, źródło SP)

Zobacz również

19 komentarzy

 1. najlepiej zaj… na miejscu

  • O tym decyduje kodeks karny, który podaje możliwy przedział kary i sąd, który określa dokładną karę. Dlaczego żądasz kary śmierci, jeżeli za przestępstwo, którego być może dopuścił się podejrzany, groziła mu za to kara pozbawienia wolności?

 2. …” grozi mu do 100 lat więzienia.”… Taka kara to rozumiem.

  • szkoda, że w Polsce kary sie nie łączą tak jak w USA

   • Cham bity deską:)

    w Polsce jak masz ropę na działce to nie jest twoja:D a w USA wręcz odwrotnie, masz ropę jesteś bogaty.. o czym Ty mówisz… to chory kraj

  • Ale jak oni to zrobią żeby żył 122 lata

   • Nie zrobią tego. Ale po jego ewentualnej śmierci przed zakończeniem odbywania kary, umorzą mu resztę wyroku. To jak przedterminowe zwolnienie.

    • Tu nie do końca o to chodzi ooo wszechwiedzący Franiu . Takie wyroki wydaję się w konkretnym celu ponieważ oskarżony zawsze może ubiegać się o skrócenie kary za „wzorowe zachowanie””nie poszlakowaną opinie w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności itp. To działanie ma na celu to że nawet jeśli skróci mu się wyrok o 20 lat za wzorowe zachowanie nadal będzie pewność ,że pozostanie za kratkami . Jest to praktyka powszechnie stosowana w niektórych krajach.

   • Brakujące lata zabiorą tobie.

   • reszte odsiedzi w nast zyciu haha

 3. no i dobrze idiocie

 4. Jest szansa na warunkowe zwolnienie po 75 latach.ha ha ha

 5. coś mi tu nie pasowało, że w kraju, gdzie za zabójstwo dostaje się 4 lata, ktoś za parę maili dostanie 100.
  ale w tekście doszła ameryka i wszystko jasne. tam się nie pier.dzielą…

 6. Nic mu nie będzie. Teraz popracuje dla USA. A my nic z tego nie mamy. Czemuś głupi przed i po ?

 7. Podobno za dobre sprawowanie mogą mu skrócić wyrok aż o 10 lat.

 8. A polski sąd nie jest niezależny i TSUE nakaże zwolnienie go lub 100 lat w zawieszeniu na 5 lat. W odwołaniu sąd stwierdzi że doznał roztargnienia i należy umorzyć.

 9. Musiał mieć unikatowe umiejętności. Jeśli przyjmie warunku współpracy na rzecz ochrony nie ataków to nikt takich umiejętności nie usunie z rynku.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Spotkanie integracyjne dla rodzin z Ukrainy
Ostatni mecz sezonu!
Zbiórka elektrośmieci w szczytnym celu. Akcja wesprze leczenie Amandy z Lublina
Słodka Paka dla Dzieciaka
Charytatywny Piknik Rodzinny na leczenie Paulinki Tarasiuk