690 680 960

Obywatel Tadżykistanu nielegalnie przedostał się do Polski. „Zidentyfikowano go jako sympatyka Państwa Islamskiego”

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w poniedziałek, że jedna z osób, które nielegalnie przekroczyły białorusko-polską granicę to obywatel Tadżykistanu, będący islamskim radykałem i sympatykiem Państwa Islamskiego.

Jak informuje Stanisław Żaryn, cudzoziemiec przedostał się do Polski nielegalnym szlakiem migracyjnym, zorganizowanym przez białoruskie służby. Następnie został zatrzymany przez Straż Graniczną i trafił do ośrodka strzeżonego SG.

– Podejmowana w ośrodku aktywność zatrzymanego wskazywała na jego radykalizację religijną. ABW, prowadząc swoje działania z zakresu przeciwdziałania terroryzmowi, ustaliła, że ww. mężczyzna jest islamskim radykałem i sympatykiem Państwa Islamskiego. W związku z ustaleniami ABW Tadżyk został objęty detencją. Jednocześnie z uwagi na zagrożenie dla RP wszczęto procedurę deportacji. Ostatecznie w dniu 10 listopada br. obywatel Tadżykistanu został wydalony z Polski – informuje rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Odilkhon S. otrzymał decyzję komendanta właściwej terenowo placówki Straży Granicznej o zobowiązaniu do powrotu do kraju pochodzenia oraz o zakazie ponownego wjazdu do Polski i państw strefy Schengen na okres 3 lat.

Pod koniec września na konferencji prasowej Ministra Koordynatora Służb Specjalnych oraz Ministra Obrony Narodowej przedstawiono wyniki weryfikacji 200 cudzoziemców przebywających w ośrodkach strzeżonych Straży Granicznej. Informacje dotyczące aż jednej czwartej weryfikowanych osób wykazały możliwe powiązania z działalnością kryminalną, w tym zorganizowaną przestępczością i terroryzmem. Jedna z osób utrzymywała kontakty ze specjalistą Państwa Islamskiego od materiałów wybuchowych, który został zatrzymany na terenie UE pod zarzutem przygotowywania zamachu terrorystycznego.

(fot. MON, źródło SP)

10 komentarzy

  1. Oddać go Amerykanom do bazy w Kajetanach 😉
    No chyba że tam już nieczynne.

  2. nie zakaz na 3 lata bo to krotki okres tylko radykal to sie nei zmieni dozywotni zakaz

  3. A u nas nie potrafili zidentyfikować naszego wojaka w armi jako sympatyka reżimu białoruskiego😏

  4. Został objęty detencją a powinien zostać poddany detonacji. Np. na poligonie w Biedrusku. Skoro tak bardzo mu się to podoba to powinniśmy mu umożliwić zjednoczenie się z braćmi w wierze.

  5. On tylko chciał poprotestować w obronie wolnych mediów ponieważ jego szef Władimir P. ma w planach w naszym kraju uruchomić telewizję informacyjną coś na wzór tvena.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej
Międzysołecki Festyn Dożynkowy w Żdanowie
„Weekend z historią” – warsztaty historyczno-kulturowe
Wyścig „na byle czym” i wiele więcej, czyli niedziela nad zalewem
Dożynki gminy Tomaszów Lubelski. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Shantel