Obostrzenia przedłużone, będą obowiązywały do 18 kwietnia. Wkrótce kolejne decyzje, co dalej (wideo)

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że obostrzenia zostają przedłużone o kolejne dni. Wkrótce mają pojawić się decyzje, co dalej w związku z ograniczeniami.

Obecnie trwa konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

 

– Ostatnie wyniki, które dają pewną nadzieję, są jeszcze zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Cały czas w szpitalach mamy trudną sytuację, która zróżnicowana jest regionalnie. Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu, dlatego podjęliśmy decyzję, że zasady bezpieczeństwa, które obowiązują przedłużamy do 18 kwietnia – powiedział minister zdrowia.

 

Blisko 34,7 tysięcy (78%) zajętych łóżek covidowych, ponad 3300 (ok. 79%) wykorzystywanych respiratorów. Dla porównania, dwa tygodnie temu było ponad 27 tys. zajętych łóżek i ponad 2600 respiratorów. Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. W związku z tym zostają utrzymane obowiązujące obostrzenia przez kolejne dni.

Obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 18 kwietnia

Handel – ograniczenia

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

(fot. wideo KPRM)

65 komentarzy

 1. Nasi wspaniali politycy szykują już się na 4 falę. Czyli obostrzenia, szczepienia, DDM, są nieskuteczne od ponad roku, skoro już zaplanowali 4 falę.

 2. Otwórzcie te szkoły bo ja juz mam dość słuchania krzyków bachorów za ścianą, zabaw na klatkach schodowych i darciu rodziców bo sobie nie mogą z nimi poradzić! Albo sobie je zabierzcie na wiejską bo ja chce mieć święty spokój!

  • Na wiejskiej urlop 100% płatny. Eldorado kowidowe szybko nie wygaśnie.

  • Pocieszę Cię, Kwacz już szykuje kolejne socjale, żeby dzieci przybyło, bo na razie wg statystyk mu przedstawionych, więcej ludzi w kraju umiera niż się rodzi. Tylko nie zastanowił się nad tym, ilu opuściło terytorium kraju przez jego monowładzą, tym samym nie będzie nowych dzieci, bo socjal nieadekwatny jednak do zarobków za granicą.

 3. Przedszkola żłobki tylko dla dzieci pracowników medycznych służb porządkowych a co z dziećmi matek pracujących w sklepach np: biedronka stokrotka No cóż nisza kategoria. Smutne 😩

 4. Będą dotąd obostrzenia aż pełowce zaczną przymierać głodem taka kara.

 5. A ileż to było teorii, że poluzują jak raz na 10 kwietnia? No i co teraz powiecie, teoretycy?

 6. My ich albo oni nas !

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7885zł -0.17%
  • GBP 5.2655zł -0.39%
  • EUR 4.5562zł -0.01%
  • CHF 4.1354zł 0.07%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online