Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego i rocznicy Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie (zdjęcia, wideo)

W poniedziałek w Lublinie na Placu Litewskim odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 78. rocznicy Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. W trakcie uroczystości obecni byli kombatanci, posłowie, przedstawiciele władz lokalnych, służb mundurowych oraz delegacje instytucji.

Oficjalne uroczystości z udziałem władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacji instytucji i organizacji kombatanckich rozpoczęły się o godz. 16:15 złożeniem kwiatów pod tablicą pamięci ppłk Jana Kucharczaka ps. „Kazimierz” przy ul. Wieniawskiej 12.

Następnie uczestnicy wydarzenia udali się na Plac Litewski, gdzie o godz. 17, przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, od uruchomienia syren alarmowych rozpoczęli główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego i rocznicy Akcji „Burza”.

Uroczystości na Placu Litewskim uświetnił hymn narodowy Rzeczypospolitej Polskiej, a także wystąpienia okolicznościowe, po których nastąpiło złożenie kwiatów na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza, jak również zapalenie zniczy.

Przed godziną 18 uczestnicy obchodów udali się do kościoła cywilno-wojskowego przy Al. Racławickich na Mszę Świętą z udziałem pocztów sztandarowych w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących. O godzinie 20 nastąpi otwarcie wystawy dotyczącej wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na godzinę 20 Instytut Pamięci Narodowej zaprasza wszystkich mieszkańców Lublina na Plac Litewski na koncert plenerowy „Powstanie Warszawskie – bitwa o Polskę”, z udziałem artystów i solistów scen lubelskich.

(fot. wideo lublin112.pl)

14 komentarzy

 1. Ta blondyna z 46 fotki fajniutkie ma cy..i

 2. -----------------

  zdj 31 to Scerba z Lublina ?

 3. Jest i Marta „STOP PCK I CPK I innym nazwom też!” Wcisło. 🙂

 4. Standardowo brak osoby Krzysztofa Ż*. tak samo jak na wszystkich innych świętach i uroczystościach państwowych… za to jak trzeba ściskać łapki biznesmen i deweloperom to pierwszy to pozowania w blasku flashy… to pokazuje czyim jest prezydentem, bo na pewno nie mieszkańców lublina.

  • a co tu łapki ściskać?
   Powstanie padło pierwszego dnia, ponosząc tego dnia sromotną klęskę.
   Kolejne 62 dni to była agonia, to była zbrodnia (i cytuję tu generała Andersa) i przeciąganie tego, co nieuniknione.

   Robimy sobie święto z najczarniejszej klęski, z potwornej pomyłki, do której nie powinno dojść po tym, jak 3,5 tygodnia wcześniej zlikwidowano (na skutek nieudolności) 2 zgrupowania AK w Wilnie.

   Nie ma czego świętować.
   Postawa powstańców niesamowita i godna pomników… ale ich dowódcy… zbrodniarze. Chruściel co przyczynił się do rzezi Woli najstraszniejszy bałwan z nich wszystkich.

   • ty byś nogi przed niemcami rołożył, już wiemy czyj dziadek z pawiaka z banami wychodził.

    • A ty pewnie z rodziny szmalcowników, co bubku?
     Bo bałwanie straszliwy, tak to wyglądało.
     Masz tu cytat za Władysławem Andersem (druga połowa sierpnia 1944): „W tych warunkach stolica mimo bezprzykładnego bohaterstwa skazana jest na zagładę. Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy, kto ponosi za to odpowiedzialność?”

     Zresztą co tutaj mam się Andersem posiłkować, jak to tylko generał był?
     Sam Wódz Naczelny (Sosnkowski) zabronił wszczynania powstania po tym, co Sowieci zgotowali AK w lipcu we Lwowie i Wilnie.

     Głównymi celami Powstania było uchwycenie mostów na Wiśle, przejęcie lotnisk (Okęcie, Bielany), infrastruktury komunikacyjnej i magazynów broni zlokalizowanych w mieście. Żadnego z tych celów nie udało się zrealizować, Powstanie zakończyło się strategiczną porażką pierwszego dnia.

     • stul się i na kolana, putinowi trzeba buty i gałe napastować folksdojczu.

      • Konstruktywna odpowiedź typowego Weszpolaka.
       Walnij sobie „1944 Pamiętamy” na klapę bagażnika.
       W d_ie byłeś, g_ widziałeś, nic nie pamiętasz – ale przynajmniej z daleka widać będzie, żeś tępy, bezkrytyczny buc 🙂

   • Trzeba by mieć świadomość, że powstanie było akcją nie tylko przeciw Niemcom, ale przede wszystkim przeciw sowietom. Nie chciano pozwolić, aby to oni po wkroczeniu do Warszawy zaczęli swoje rządy. To był zryw patriotyzmu i nadziei na jakąś wolną Polskę po wojnie. Widomo, że nadzieja umiera ostatnia i umarła z powstaniem.

 5. tak się wypowiada konfident i kolaborant palcem spłodzony, tfu szczurze.

 6. Brawo Kuba. Niestety oszołomów nie przekonasz.

 7. Wciąż te same gęby ,żeby się ludziom pokazać jacy ,,patrioci”,a guzik prawda .I nie obchodzi dobro Polski ,czy ludzi tylko ich portfel.
  Hipokryzja na całego !!!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo