Nowy rekord dobowego wydobycia w Bogdance

Najnowocześniejsza i najbardziej efektywna kopalnia w Polsce pobiła kolejny rekord wydobycia dobowego z jednej ściany metodą strugową. Oddział G-1 23 października wydobył aż 33 612 ton węgla, przy postępie dobowym ponad 28,3 m.

Ściana 4/II/385 jest już czwartą ścianą eksploatowaną kompleksem strugowym Bogdanka 4. Pracuje on obecnie w ścianie o długości 313,5 m i wysokości od 1,2 m do 1,7 m. Obudowa ściany składa się ze 178 sekcji obudowy zmechanizowanej o szerokości stropnicy 1,75 m. Rekordowy wynik osiągnął zespół oddziału G-1 pod kierownictwem Łukasza Babirackiego.

– Wyróżniamy się w branży wysoką efektywnością, a naszym celem jest ciągłe dążenie do doskonałości operacyjnej, dlatego nie spoczywamy na laurach, lecz nieustannie szukamy nowych rozwiązań, które jeszcze bardziej usprawnią wydobycie i inne obszary działalności Spółki. Ustanowienie nowego rekordu dobowego było możliwe przede wszystkim dzięki determinacji i zaangażowaniu załogi tworzącej oddział G-1. To świetny, doświadczony zespół, wyspecjalizowany w eksploatacji niskich pokładów przy pomocy kompleksu strugowego, którego praca przyczyniła się do udoskonalenia efektywności techniki strugowej wykorzystywanej w Bogdance – powiedział Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

Oddział G-1 to jeden z trzech oddziałów ścianowych bazujący przy wydobyciu węgla na technice strugowej. Od początku swojego istnienia, czyli od października 2009 r. wyeksploatował 6 ścian, o łącznej długości ponad 20 kilometrów. Odbywało się to w różnych rejonach kopalni i w zmiennych warunkach górniczo – geologicznych.

Bogdanka nieustannie poprawia swoją efektywność. W tym roku, oprócz wyżej wspomnianych rekordów wydobycia dobowego, w spółce padł także miesięczny rekord wydobycia – górnicy z Bogdanki wydobyli w styczniu br. 903,5 tys. ton węgla handlowego, tym samym poprawiając poprzedni rekord, osiągnięty w grudniu 2014 r. Z kolei w lipcu br. operujący w polu Stefanów oddział G-4 wykonał w postęp miesięczny ściany techniką strugową w wysokości 432 mb, pobijając tym samym poprzedni miesięczny rekord ustanowiony w oddziale G-1 w styczniu 2012 r., który wynosił 413 m.

(fot. nadesłane)

28 komentarzy

 1. Przodownicy pracy jak za dawnych czasów

 2. To Poznań świętuje.

 3. Nowy haniebny rekord, a lodowce topnieją…

  • Dokładnie, a gawiedź się cieszy z jeszcze większego smogu.

   • Zachód jak się dorabiał na emisji co2 to my cukier Ruskim za darmo oddawaliśmy.
    A teraz mamy być tak samo ekologicznie lub bardziej od zachodu europy ??
    A taka Ameryka i Chiny dalej mają w d… e emisje co2
    Gdzie tu jest jakaś sprawiedliwość

   • Chciałbym by moje posty były widoczne

    Te ekofrajerzy wiecie, że z terenów EU pochodzi raptem 10% światowej emisji CO2? Przez takich ułomnych ludzi, którzy mają wielkie idee w głowie ale mało wiedzy na ich temat, to Polska nie dość że rozwija się wolniej, to jeszcze jest ryzyko, że przestanie się rozwijać. Wtedy będziecie płakali, że zimno w domach, że jedzenie drogie w sklepach. I jak do tego dojdzie? Pewnie dlatego, ze będziemy musieli kupować i importować drogi prąd od naszych kochanych zachodnich sąsiadów, którzy po 60 latach wydobywania i spalania węgla w końcu przerzucili się na czystą energię. Poczytajcie pajace co to była Unia Węgla i Stali i czym się głównie zajmowała. Hint: jest w nazwie.

    Zainteresujcie się lepiej czemu tak dużo ciśnienia jest na temat węgla, a tak mało na temat plastiku zaśmiecającego oceany. Przeczytajcie też czym są największe płuca ziemi, bo wbrew powszechnej opinii to nie są to lasy tropikalne i drzewka…

    Jak już zgłębicie tę wiedzę tajemną, to możecie zająć jakąś pozycję w dyskusji. Póki co plujecie powtarzanym w mediach populizmem. Wyngiel zły, śmieci w oceanie dobre. Wyngla możemy nie wydobywać, a śmieci w oceanie? no na to nie da się poradzić…

    • Do-Chciałbym by moje.....

     Jak zachorujesz na jakąś odmianę nowotworu spowodowana ogromnym zanieczyszczeniem środowiska powietrza w wyniku spalania wegla i odpadów to inaczej będziesz kwiczal CIEMNIAKU!

  • A co mają lodowce wspólnego z wydobyciem?

 4. tęczowy bojownik

  Po zamykajmy te wstrętne kopalnie. Czas na zieloną energię. Stop trucicielom. Czas na nowy zielony i tęczowy ład!

  • Ok. Pozamykajmy kopalnie. Tylko że kolejnego dnia połowa Polski obudzi się bez pradu i ciepłej wody. Jestem za zieloną energią. Tylko na dzień dzisiejszy nie możemy pozwolić sobie na zamkniecie kopalń i elektrowni weglowych. Trzeba było myśleć 30 lat temu o problemie i dzisiaj zamykać. Kopalnie bedziemy mogli zamknąć za kilkanaście lat.Ale już dzisiaj trzeba myśleć o alternatywie. A w tym kierunku wiele się nie dzieje.

   • Chciałbym by moje posty były widoczne

    PGE EJ 1 i PGE EJ2 już od 10 lat ciągną hajsy z budżetu a ich największym sukcesem ostatnich lat było odroczenie terminu budowy elektrowni atomowej o kolejne kilka lat. Takim sposobem szybciej powstanie prywatny reaktor niż państwowy. PS. Obie te spółki skarbu państwa cały czas wypłacają horrendalne wynagrodzenia. PS2. Obie te spółki nie powstały za pis…

 5. Rubta tak dalej ! Kiedyś prezes zażąda tyle koszy waszych dłoni ile zabraknie ton do ustanowionego rekordu !!!

 6. propaganda jak za prl

 7. HAUŁ DER JUUU!!!

 8. Jo pszaja swoji babie ale mus wom wedzieć, że ta mojo baba kajś niearbajtno. Lojfluf nie wyklupie a antryja nie wyglancuje eliby do farorza latała a w bezdydziń do marketów geszynki se sprawiała. Aby dni odliczo i ryczy kajś tyn geldtag! A mi mus arbajciok łoblikać a na grubie robić na pszotku.

   • Śląskiej godki nie czaisz…?

   • On kocha swoją kobietę ale się żali że nie jest ogarnięta życiowo nie wytrzepuje dywanów nie sprząta w domu tylko by chodziła do kościoła a na tygodniu to po sklepach wydaje pieniądze i kupuję jakieś pierdoły i drze się tylko na niego gdzie wypłata a on musi ubranie robocze nakładać i na kopalnię iść pracować jako górnik przodowy. O masz tłumaczenie hehehe

 9. No i bardzo dobrze! A wy ekolodzy dotąd będziecie karmieni eko energią dopóki ostatniej kopalni nie przejmie Niemiec. Później usłyszycie że najlepszy jest węgiel a panele są szkodliwe.

  • do 8888- mić tako baba jak Ty to ino sie …../domyśl się/ pozdrawiam

  • Ale my już się grzejemy prądem z paneli fotowoltaicznych więc po co ta gadka?

  • Ja też sądzę, że chodzi jedynie o wyniszczenie naszych kopalni po to by przejąć je za bezcen. Są już techniki produkcji wodoru z węgla. Wodór to paliwo przyszłości.

 10. Wegiel bardzo zdrowy,na biegunke naprzyklad.a panele,sprobuj go ugryzc

 11. co z tego jak UNIA i tak was zamknie

 12. A JA WYNALAZŁEM SILNIK ELEKTROMAGNETYCZNY .ALE BOJE SIE GO OPATENTOWAC , NARAZIE PRODUKUJE PRAD NA WLASNE POTRZEBY

 13. Bronisław Talar 200% normy gratulacje

 14. DURNIE. JEST SIE Z CZEGO CIESZYĆ. SKANSEN EUROPY POLSKA. WYDOBYCIEM WEGLA W ERZE ENERGII WIATROWEJ, SŁONECZNEJ CZY NUKLEARNEJ! CIEMNOGROD. A KAŻDEGO ROKU TYSIĄCE POLAKÓW DOWIADUJE SIE OTYM ŻE JEST CHORYM NA NOWOTWORY! TO DZIEKI SPALANIU WEGLA, DZIEKI SMOGOWI!!! NASZ KRAJ JEST SYFEM EUROPY DZIEKI SPALANIU TYCH ODPADOW.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie