Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowy rekord dobowego wydobycia w Bogdance

Najnowocześniejsza i najbardziej efektywna kopalnia w Polsce pobiła kolejny rekord wydobycia dobowego z jednej ściany metodą strugową. Oddział G-1 23 października wydobył aż 33 612 ton węgla, przy postępie dobowym ponad 28,3 m.

Ściana 4/II/385 jest już czwartą ścianą eksploatowaną kompleksem strugowym Bogdanka 4. Pracuje on obecnie w ścianie o długości 313,5 m i wysokości od 1,2 m do 1,7 m. Obudowa ściany składa się ze 178 sekcji obudowy zmechanizowanej o szerokości stropnicy 1,75 m. Rekordowy wynik osiągnął zespół oddziału G-1 pod kierownictwem Łukasza Babirackiego.

– Wyróżniamy się w branży wysoką efektywnością, a naszym celem jest ciągłe dążenie do doskonałości operacyjnej, dlatego nie spoczywamy na laurach, lecz nieustannie szukamy nowych rozwiązań, które jeszcze bardziej usprawnią wydobycie i inne obszary działalności Spółki. Ustanowienie nowego rekordu dobowego było możliwe przede wszystkim dzięki determinacji i zaangażowaniu załogi tworzącej oddział G-1. To świetny, doświadczony zespół, wyspecjalizowany w eksploatacji niskich pokładów przy pomocy kompleksu strugowego, którego praca przyczyniła się do udoskonalenia efektywności techniki strugowej wykorzystywanej w Bogdance – powiedział Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

Oddział G-1 to jeden z trzech oddziałów ścianowych bazujący przy wydobyciu węgla na technice strugowej. Od początku swojego istnienia, czyli od października 2009 r. wyeksploatował 6 ścian, o łącznej długości ponad 20 kilometrów. Odbywało się to w różnych rejonach kopalni i w zmiennych warunkach górniczo – geologicznych.

Bogdanka nieustannie poprawia swoją efektywność. W tym roku, oprócz wyżej wspomnianych rekordów wydobycia dobowego, w spółce padł także miesięczny rekord wydobycia – górnicy z Bogdanki wydobyli w styczniu br. 903,5 tys. ton węgla handlowego, tym samym poprawiając poprzedni rekord, osiągnięty w grudniu 2014 r. Z kolei w lipcu br. operujący w polu Stefanów oddział G-4 wykonał w postęp miesięczny ściany techniką strugową w wysokości 432 mb, pobijając tym samym poprzedni miesięczny rekord ustanowiony w oddziale G-1 w styczniu 2012 r., który wynosił 413 m.

Nowy rekord dobowego wydobycia w Bogdance

(fot. nadesłane)

28 komentarzy

  1. co z tego jak UNIA i tak was zamknie

  2. A JA WYNALAZŁEM SILNIK ELEKTROMAGNETYCZNY .ALE BOJE SIE GO OPATENTOWAC , NARAZIE PRODUKUJE PRAD NA WLASNE POTRZEBY

  3. Bronisław Talar 200% normy gratulacje

  4. DURNIE. JEST SIE Z CZEGO CIESZYĆ. SKANSEN EUROPY POLSKA. WYDOBYCIEM WEGLA W ERZE ENERGII WIATROWEJ, SŁONECZNEJ CZY NUKLEARNEJ! CIEMNOGROD. A KAŻDEGO ROKU TYSIĄCE POLAKÓW DOWIADUJE SIE OTYM ŻE JEST CHORYM NA NOWOTWORY! TO DZIEKI SPALANIU WEGLA, DZIEKI SMOGOWI!!! NASZ KRAJ JEST SYFEM EUROPY DZIEKI SPALANIU TYCH ODPADOW.

Z kraju