690 680 960

Nowy mural już prawie gotowy. Ma być wyrazem protestu przeciwko wojnie na Ukrainie (zdjęcia)

Jeden z najbardziej znanych na świecie ukraińskich artystów – Waone, wrócił do Lublina, aby stworzyć nowy mural. Antywojenne dzieło powstaje w miejscu, gdzie 10 lat temu stworzył Metafizyczne Pudełko.

W ramach projektu „#MakeEuropeBloom: the Time is Now!” realizowanego przez Unię Europejskich Federalistów przy udziale finansowym Parlamentu Europejskiego w Lublinie powstaje nowy mural. Na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Jasnej 3 tworzy go ukraiński artysta Vladimir Manzhosan tworzący pod pseudonimem Waone. Malowidło zastąpiło dzieło tego samego autora, stworzone 10 lat temu.

Nowy mural odnosi się do bieżących wydarzeń i jest sprzeciwem wobec rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę. W ramach tego samego projektu stworzono podobne dzieła w Walencji w Hiszpanii, w Strasburgu we Francji i Tartu w Estonii. Realizacji dzieł towarzyszą zwykle debaty, konferencje prasowe i inne wydarzenia realizowane z udziałem członków Parlamentu Europejskiego.

-Rosyjska agresja na Ukrainę nadała współpracy między naszymi narodami zupełnie inny kontekst. W tej sytuacji, dokładnie po 10 latach Waone wraca do Lublina, aby w tym samym miejscu, ponownie pod opieką Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej stworzyć nowe dzieło, które nawiązuje do aktualnych okoliczności – mówi Krzysztof Stanowski, Dyrektor Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin.

Obecnie prace nad nanoszeniem muralu dobiegają końca. Dzieło ma zostać odsłonięte w najbliższy piątek po południu.


(fot. UM Lublin)

27 komentarzy

 1. Mógł walczyć na froncie o wolność UA ale wybrał malowanie na ścianach w Polsce.

  PS. Czy dalej jest kolejka aut sprawdzonych bez cła do UA objętej „wojną” ???

  • Dokładnie …

  • To też jest ważne. A zawijacze stóp w bandaże i tak przegracie tą wojne.

   • Wracaj do siebie to nie jest Polska wojna.

    • Jeszcze nie jest. Jesteś pewien, że putlerowi coś nie odpali i „w obronie obywateli” nie zechce najechać Polski? Niech się wykrwawia na Ukrainie. Powinniśmy jak najdłużej trzymać tę zarazę, jak najdalej od Polski i Europy, a po wojnie sankcje powinny być tak dotkliwe, że żadnemu następcy nie przyjdzie nawet do głowy pomysł na powtórkę. Szkoda zwykłych obywateli, ale oni sami muszą się upomnieć o normalność w swoim kraju.

     • Ciężko przekonywać farmę ludzi którzy specjalnie piszą bzdury, ale są najlepsi w bandażowaniu brudnych stóp. Z farmą się nie wygra. Należy mieć świadomość, że putler walczy również w świecie mediów. Widać to codziennie w komentarzach na tym portalu.

      • Wojna nie jest czarno-biała. Wyzywanie od onuc każdego kto nie jest proukraiński i nie jest fajnopolakiem to jakaś bzdura.

      • Walka jest w świecie mediów również o twoja głowę, jak widać wygrana.
       Sam tu farmisz i to za darmochę.

 2. Niech u siebie maluje!!!!!

 3. Jakieś to takie infantylne… Wieje grozą, że hej… Równie dobrze mógłby widnieć tam wilk z „Czerwonego kapturka”.

 4. pisowskie szambo

  Kiedy mural przeciwko niszczenia Polaków przez mafię pisowską? Kiedy mural przeciwko 40% inflacji i ogromnego zusu?

 5. To niedługo Zaleskiemu pomnik w Polsce postawią. Wszystko to jest chore

 6. I kto na to pozwala ja się pytam?

 7. Inaczej będziecie pisać jak Putin zaatakuje Polskę i to już niedługo.

 8. Jeszcze trochę i zaczną malować czarno-czerwona flagę kpina

 9. Chyba strasznie jest na tej wojnie bo teraz w Leroy wykupują glazurę , terakotę i inne sprzęty do domu bo jak Ruski zdemoluje dom to musi być pięknie odremontowany.

 10. Przesiedleńcy na koszt PL

  Stopniowo, krok po kroczku robią nam Ukropolin, w biały dzień.

  • Zobaczymy jak ty będziesz musiał uciekać przed wojną.

  • Jak ci nie pasuje, to możesz zabrać bandaże i wyjechać do rosji.

   • Możesz wracać na ukrainę tam terenów nieobjętych wojną więcej niż Polska CAŁA.

    • Dobra propaganda. 🙂
     „Terenów nieobjętych wojną”, nad którymi w każdej chwili mogą latać mniej lub bardziej śmiercionośne rakiety, wg widzimisia putlera. Ciekawe, jakbyś się czuł, gdybyś musiał mieszkać na takim „nieobjętym wojną terenie”. Z ciekawości. Wy naprawdę kochacie putlera, czy tylko pieniądze od niego?

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas