Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Noworoczne ocieplenie, mgły, marznący deszcz i gołoledź

Do Polski znowu zaczęło napływać cieplejsze powietrze polarne morskie znad Atlantyku. W regionie pojawią się mgły i zamglenia a na drogach może być ślisko za sprawą gołoledzi.

Ciepły front atmosferyczny przyniósł o wiele cieplejsze powietrze pochodzenia atlantyckiego. Proces wypierania zimnego powietrza, które kilka dni temu napłynęło nad Polskę, przebiega stopniowo. W ciągu najbliższych godzin w wielu miejscach Polski prognozuje się występowanie słabych, chwilami umiarkowanych opadów deszczu oraz mżawki

Przechłodzone krople deszczu w takiej sytuacji będą bowiem błyskawicznie zamarzać na powierzchni ziemi, tworząc cienką, bardzo śliską warstewkę lodu. W takiej sytuacji uważać powinni nie tylko kierowcy, ale także piesi.

Za przemieszczającą się z północy na południe strefą opadów deszczu temperatura przy powierzchni ziemi zacznie szybko rosnąć. W godzinach porannych na przeważającym obszarze kraju temperatura powinna wzrosnąć nieznacznie powyżej 0°C. Mimo wszystko, grunt po ostatnich mrozach będzie nadal mocno wychłodzony, stąd nadal należy liczyć się z uciążliwą gołoledzią.

Wraz z opadami będzie przemieszczać się strefa gęstych mgieł. Mogą one ograniczać widzialność do zaledwie kilkudziesięciu metrów,

Gęste mgły będą się utrzymywać w województwach Polski południowo-wschodniej przez cały noworoczny czwartek. W pierwszy dzień roku 2015 niemal w całym kraju temperatury maksymalne osiągną wartość powyżej 0°C. W ciągu dnia niewielki mróz nadal będzie się utrzymywać na południowym wschodzie. Na przeważającym obszarze kraju będą występować opady mżawki, a na południu również deszczu.

W ciągu najbliższych dni temperatura wzrośnie do 5 stopni.

2015-01-01 11:51:35
(fot. lublin112.pl, oprac. dzięki współpracy z serwisem lowcyburz.pl)

2 komentarze

  1. „…mgły i zamglenia a na drogach może być ślisko za sprawą gołoledzi…”
    Niektórzy jeszcze niezbyt rozbudzeni po sylwestrowych szaleństwach i innej rozpuście, nie zauważą tego wcześniej jak nie przekoziołkują się po polu czy rowie, albo nie skorzystają z przydrożnego drzewa, albo słupa w celu alarmowego zatrzymania się.
    Czego Wam nie życzą w tym jakże pięknie zapowiadającym się 2015 roku

  2. … widzę że redakcja portalu lublin112.pl też długo imprezowała, ale domyślam się że pisząc słowo „W regonie” chodziło o region… Pozdrawiam i Wszystkiego dobrego

Polityka i społeczeństwo