Nowoczesny sprzęt do brachyterapii prostaty w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie zakupiło nowoczesny sprzęt do brachyterapii raka prostaty. Pierwsi pacjenci mogą już korzystać z tej metody leczenia w Zakładzie Brachyterapii.

Brachyterapia to metoda radioterapii, która polega na precyzyjnym umieszczeniu źródła promieniotwórczego w zmianie nowotworowej lub w jej pobliżu, które niszczy nowotwór, oszczędzając okoliczne zdrowe tkanki.

– W naszym Zakładzie brachyterapia prowadzona jest zgodnie z najnowszymi, międzynarodowymi standardami. Dysponujemy nowoczesną salą zabiegową wyposażoną w tomograf komputerowy, dzięki czemu w czasie zabiegu, na miejscu możemy wykonać u pacjenta od razu diagnostykę obrazową, co umożliwia precyzyjne umieszczenie aplikatorów w zmianie nowotworowej i zaplanowanie leczenia. Dzięki nowej aparaturze będziemy teraz kompleksowo przygotowani również do leczenia nowotworów gruczołu krokowego – mówi dr n. med. Dariusz Kieszko, Kierownik Zakładu Brachyterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

Zakład Brachyterapii COZL odwiedza niemal 500 pacjentów rocznie z całego województwa lubelskiego. Są to osoby z nowotworami ginekologicznymi, laryngologicznymi, jak również rakiem płuc, przełyku i skóry. Zakład Brachyterapii COZL, jako jedyny w Polsce, przeprowadza również brachyterapię zmian pierwotnych
i przerzutowych w wątrobie.

– Jest to nowa metoda leczenia paliatywnego dla pacjentów, u których wyczerpały się inne możliwości leczenia, jak np. leczenie chirurgiczne, czy chemiczne. Dzięki niej możemy bezpośrednio napromieniować zmiany nowotworowe, oszczędzając zdrowe tkanki. Do naszego zakładu na brachyterapię wątroby przyjeżdżają pacjenci z całej Polski – dodaje dr n. med. Dariusz Kieszko.

Do tej pory Zakład Brachyterapii świadczy usługi ambulatoryjne. Pacjenci wymagający leczenia w warunkach szpitalnych są hospitalizowani w Oddziale Ginekologii Onkologicznej lub Oddziałach Radioterapii COZL. Po rozbudowie szpitala, która ma zakończyć się w 2019 roku część pacjentów będzie mogła być leczona w warunkach szpitalnych, dzięki powstaniu oddzielnego Oddziału Brachyterapii
z łóżkami.

(fot. COZL)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu