Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. Konieczna będzie wizyta w urzędzie

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce od 7 listopada dowodów osobistych.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców). Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) – będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

WAŻNE! W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów NIE będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. W związku z wdrożeniem nowych dowodów osobistych nie ma już możliwości zawnioskowania online o nowy dokument tożsamości. Można to załatwić tylko podczas osobistej wizyty w urzędzie.

(fot. pixabay.com)

24 komentarze

  1. Jade lada tydzien aby dom sprzedam i wszystko co.z tym karejm związane a co ty siedzisz tutaj?? To siedz i nie dość pracuj za śmieszne pieniądze to jeszcze plac grzywny i podatki za byle h….uj !!

  2. Co z osobami bez rąk?