W nocy w lubelskim skansenie płonęły chaty. Nagrywano sceny do filmu „Wołyń”

W nocy z poniedziałku na wtorek w lubelskim skansenie płonęły drewniane chaty. Nagrywano sceny do filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy kilka sygnałów od Czytelników o pożarze w rejonie lubelskiego skansenu. Postanowiliśmy je sprawdzić. Okazało się jednak, że to pożar kontrolowany na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej.

Do celów nagrywanego filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego podpalono trzy, specjalnie wybudowane do tego celu drewniane chaty. Kręcono pożar wsi spalonej przez Ukraińców. Film Smarzowskiego już teraz budzi wielkie zainteresowanie i bez wątpienia jest jednym z najważniejszych w ostatnich latach. Ekipa filmowa kręciła już sceny m.in. w sanockim skansenie, pojawi się także jeszcze raz nieopodal miejscowości Drewnik w gminie Jeziorzany a także w skansenie w Kolbuszowej.

Pracę filmowców wspomagali strażacy m.in. z PSP Lublin oraz okolicznych OSP. Ich zadaniem było zabezpieczenie terenu, na którym działali filmowi pirotechnicy. Większa część zdjęć do filmu kręcona jest na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej i w plenerach Lubelszczyzny. Zobaczymy w nim także wielu statystów z naszego regionu.

„Wołyń” będzie epickim dramatem historycznym, opisującym historię wydarzeń na Wołyniu podczas II wojny światowej. Zobaczymy w nim m.in. pogrom Polaków przez Ukraińców oraz akcje odwetowe na ludności ukraińskiej. Już teraz film budzi skrajne emocje. „Wołyń” zobaczymy prawdopodobnie na jesieni 2016 roku.
(fot.Krzysztof – zdjęcia do filmu w gminie Jeziorzany)

2015-07-28 09:26:24
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. Byle pokazali jak to było,a nie przymilali sie do ukraińców i obchodzili okrucieństwa bokiem.

  • Znam scenariusz i jestem obecna przy wielu scenach i mogę zapewnić, że okrucieństwo Ukraińców będzie pokazane bardzo dokładnie. Cały film będzie mocny, poruszający i z pewnością nie zabraknie w nim scen które przyprawią o gęsią skórkę. Oczywiście nie jest to film czysto historyczny. Jest to historia dziewczyny żyjącej w tamtych czasach na Wołyniu, ale przedstawiona właśnie na tle tej okrutnej rzezi. W szkole o tym nie uczą, więc może chociaż ten film otworzy Polakom oczy.

 2. jak Ukraińcy mordowali Polaków to chaty płonęły, dziewki gwałcono, dzieci nadziewano na płoty, mordowano na setki sposobów i znęcano się nad ludźmi, a nawet nad ich zwłokami, a teraz finansujemy z Naszych podatków szkoły Ukraińskie, gdzie młodym banderowcom, aż ulewa się czasem nienawiść do lachów… czy to nie jakiś absurd?

  • Na uczelniach też mają łatwiej, są traktowani bardzo ulgowo w porównaniu do polskich studentów. Dostają też niemałe stypendia od państwa, podczas gdy polski student żeby tyle dostać musi po zajęciach sporo pracować na umowach śmieciowych.

 3. wiem jaki będzie ten film gadałem chwile ze Smarzowskim to nie dla ludzi o słabej psychice bo i koło mnie w gminie Jeziorzany parę scen kręcili i jeszcze mają kręcić.I była tu np.kręcona scena jak Ukrainiec na koniu goni Polkę przez zboże i w nią rzuca widłami i ją przebija

 4. A te trzy zdjęcia to z gminy Jeziorzany

 5. I znowu dziś ekipa filmu WOŁYŃ zjechała nad wieprz w Jeziorzanach

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.957zł 0.02%
  • GBP 4.9576zł -0.62%
  • EUR 4.4916zł 0.38%
  • CHF 4.2117zł 0.26%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka