Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Niż Brygida przynosi obfite opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne w woj. lubelskim. Wiemy, gdzie leży najwięcej śniegu

Atak zimy związany z niżem śródziemnomorskim o imieniu Brygida stał się faktem. Od drugiej części nocy nad woj. lubelskie, zaczęła nasuwać się strefa umiarkowanych, okresowo silnych opadów śniegu o charakterze wielkoskalowym.

Początkowo zaczęło padać w powiatach na południu regionu, ale nad ranem obfite opady zimowe objęły całe nasze województwo. Strefa opadów zimowych przemieszczała się z południa na północ. Zawieje i zamiecie śnieżne, powoduje wiatr z kierunków północnych, którego średnia prędkość sięga około 20 km/h, a w porywach przekracza 30-45 km/h. Należy podkreślić, że wysoka wilgotność powietrza, silniejszy wiatr z północy potęguje odczucie chłodu, dlatego też temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa od powietrza. W zasięgu najsilniejszych opadów, widzialność jest ograniczona do 500-800 metrów w woj. lubelskim.

Polska znajduje się dziś w zasięgu niżu Brygida, strefa aktywnego frontu atmosferycznego przynosi opady śniegu o charakterze wielkoskalowym. Centrum ośrodka niżowego przesunęło się od Bałkanów, przez Rumunię, dalej nad Ukrainę i potem skieruje się nad Białoruś. My jesteśmy po jego chłodniej zachodniej stronie, przy spływie zimnego powietrza z wyższych szerokości geograficznych. W poniedziałek znajdzie się nad państwami bałtyckimi, gdzie zacznie się wypełniać nad chłodniejszym lądem. Cyklon ten wraz z początkiem nowego tygodnia, zacznie ściągać coraz zimniejsze powietrze arktyczne. Dlatego też w okolicach połowy miesiąca pojawi się w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń dwucyfrowy mróz w woj. lubelskim.

Poranne pomiary na stacjach IMGW, wykonane za pomocą śniegowskazów w woj. lubelskim wskazały, że najwięcej śniegu leży we Włodawie, bo aż 17 cm. W Terespolu i Zamościu po 13 cm. W Lublinie nieco mniej, bo zaledwie 10 cm. Obserwatorzy na stacjach PSHM wykonują raz na dobę pomiar wysokości pokrywy śnieżnej o godzinie 7 rano czasu urzędowego, określając jego gatunek oraz ukształtowanie pokrywy śnieżnej. Gdy pokrywa tak jak teraz, przekracza 5 cm, to pracownik IMGW musi dokonać pomiaru ilości wody w śniegu. Już jutro z rana, pojawią się nowe depesze dotyczące wysokości pokrywy śnieżnej w naszym regionie. Przewiduje się, że zalegać będzie na przeważającym obszarze Lubelszczyzny nawet 20-30 cm, punktowo do 35 cm. Najwięcej w powiatach na południu i częściowo centrum regionu, natomiast nieco mniej na północy.

Temperatura wynosi od -2,5°C na stacji w podlubelskim Radawcu, niewiele cieplej jest na posterunku w Zamościu, gdzie w klatce meteorologicznej na 2 m notowane jest -2,2°C. Na stacji w Terespolu i Włodawie oscyluje w okolicach -2°C.

W niedzielę na obszarze woj. lubelskiego obserwowane będzie zachmurzenie duże i całkowite. Na obszarze całego regionu występować będą opady śniegu o charakterze wielkoskalowym. Natężenie ma być umiarkowane, okresowo silne, powodując przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 1-2 cm w ciągu godziny. U schyłku dnia na wschodzie kraju opady będą słabnąć. Towarzyszyć ma nam jednak przez cały dzień silniejszy wiatr z północnych kierunków, który powodować ma zawieje i zamiecie śnieżne oraz potęgujący odczucie chłodu.

Niż Brygida przynosi obfite opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne w woj. lubelskim. Wiemy, gdzie leży najwięcej śniegu

Noc z niedzieli na poniedziałek i poniedziałek przyniosą opady śniegu o natężeniu słabym. Zimowe opady będą dużo słabsze, niż w czasie nocy z soboty na niedzielę oraz w ostatni dzień weekendu. Zatem przyrost pokrywy śnieżnej będzie mniejszy niż dziś. Mróz całodobowy panować ma w całym regionie, będziemy mieli do czynienia z klasyczną zimą termiczną, gdy to utrzymuje się pokrywa śnieżna i panuje mróz zarówno za dnia, jak i też w nocy przez kilka dni z rzędu. Termometry pokażą od -4°C do -2°C w najcieplejszym momencie dnia. Wiatr zmieni kierunek z północnego na zachodni, osiągając w porywach do 36 km/h, potęgując odczucie chłodu.

We wtorek śnieg może popadać tylko przelotnie, niż śródziemnomorski przestanie wpływać na pogodę w woj. lubelskim. Na termometrach zobaczymy od -5°C do -3°C w naszym regionie. Mroźna zapowiada się noc z wtorku na środę, kiedy to temperatura może spaść poniżej -15°C w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.

Już w środę przejść może przez nasz region niż z okludującym się układem frontów atmosferycznych, który przyniesie kolejne opady zimowe, lecz o dużo niższym natężeniu, porównując do tego co mamy pod koniec weekendu na wschodzie kraju. Niektóre modele pokazują, że w okolicach 15 grudnia 2022, pojawi się w części regionu odwilż, ale z uwagi na dynamiczną sytuacje baryczną, trudno wskazać czy taki scenariusz się sprawdzi. Możemy mieć kontynuacje mrozu całodobowego. Okresami większe opady zimowe będą występować do końca 2 dekady grudnia. Niewykluczone, że na przełomie 2 i 3 dekady mijającego miesiąca pojawi się większa i dłuższa odwilż, która spowodowana będzie napływem cieplejszych mas powietrza. Jest pewne prawdopodobieństwo, że śnieg stopnieje na święta a temperatura okaże się na ogół dodatnia. Należy jednak podkreślić, że są to wstępne prognozy, które z pewnością ulegną zmianie. Prawdopodobieństwo większego ocieplenia w okresie świąt Bożego Narodzenia nie jest małe, patrząc na wiązki prognostyczne modeli z różnych ośrodków meteorologicznych. Aczkolwiek na bardziej precyzyjne prognozy numeryczne musimy jeszcze poczekać.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów śniegu nad Polską online

Mapy z wysokością pokrywy śnieżnej o poranku w niedzielę na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Niż Brygida przynosi obfite opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne w woj. lubelskim. Wiemy, gdzie leży najwięcej śniegu

Niż Brygida przynosi obfite opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne w woj. lubelskim. Wiemy, gdzie leży najwięcej śniegu

Warunki do jazdy na drodze S17

Niż Brygida przynosi obfite opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne w woj. lubelskim. Wiemy, gdzie leży najwięcej śniegu

(fot. IMGW\lublin112.pl\nadesłane Ewa)

9 komentarzy

 1. Znowu to samo, pisali że śniegu napada do ch..a a tu ledwo napadło do kostek.

  • Chłop z Mokrego

   We wsi pod Zamościem śniegu po kolana zapraszam pooglądać, oczywiście ja dojedziesz.

 2. Podobno za niedługi czas może nastąpić powtórka z rozrywki bo w tym samym miejscu co powstał ten,na Atlanyku tworzy się następny potężny niż.

 3. dajcie znać drogowcom…

 4. Rezerwuar wody na wiosnę.
  Super.

 5. a tak straszyli, że śnieg ich nie zaskoczy, że pierdyliard ton soli przygotowali…. A znowu nie da się przez Lublin normalnie przejechac… Ciekawe na willę którego miejskiego uja idą nasze podatki…

 6. Chlapac dziobem zawsze można a gdy ciągle pada to nawet i 1000 pługów jest bez silnych

 7. No to goło leć i zamiec drogę pod Łopiennikiem.Zapraszam wszystkich chętnych.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo