Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Niszczejąca wieża ciśnień w Sadurkach zostanie uratowana. Zabytkowy obiekt czeka remont

Wzmocnienie konstrukcji murowej, wykonanie hydroizolacji a także nowe tynki obejmuje zakres prac, jakie niebawem rozpoczną się w wieży ciśnień w Sadurkach. Do tego dochodzi odtworzenie ozdobnych schodów.

Wieże ciśnień są nierozłącznym składnikiem krajobrazu infrastruktury kolejowej. Charakterystyczne budowle przestały pełnić swoją funkcję już kilkadziesiąt lat temu, jednak cały czas można je spotkać na wielu stacjach. Do czasu, kiedy były one użytkowane, PKP dbało o stan techniczny i dokonywało niezbędnych napraw. Obecnie wiele z nich, choć są zabytkami, pozostawionych jest należytej ochrony, przez co z roku na rok niszczeje.

Na szczęście podejmowane są jednak również decyzje o ochronie niektórych z obiektów. Niebawem mają się rozpocząć prace przy wieży w Sadurkach. Jak wyjaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, inwestycja obejmie roboty budowlane, oraz prace konserwatorskie i restauratorskie mające polegać na wzmocnieniu konstrukcji murowej piwnic, wykonaniu hydroizolacji na stropie piwnic oraz wykonaniu tynków ścian. Do tego dochodzi konserwacja elementów metalowych, demontaż i rekonstrukcja schodów zewnętrznych, jak też wykonanie nowego fundamentu w obrębie schodów zewnętrznych.

Konserwator uzgodnił z inwestorem konieczność zachowania przylegających do wieży ozdobnych kręconych schodów z żeliwa. Obecnie ich stan jest bardzo kiepski, większość elementów jest uszkodzona, występują też braki balustrad. Ze względu, że ich użytkowanie stwarza zagrożenie życia i zdrowia, zabezpieczono je metalową siatką. Wiadomo już, że schody zostaną zdemontowane a następnie poddane rekonstrukcji. Wykorzystane do tego celu zostaną oryginalne elementy, oczywiście te, które uda się uratować.

Wieża ciśnień w Sadurkach powstała wraz z budową Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej. Prace związane z realizacją linii kolejowej rozpoczęto w 1875 r. a uroczyste otwarcie szlaku nastąpiło w 1877 r. Wieża pełniła swoją funkcję do czasu elektryfikacji linii kolejowej, w późniejszym okresie zaopatrywała w wodę pobliskie domostwa. W 1981 r. wpisano ją do rejestru zabytków.

Jest to kolejne wieża ciśnień na Lubelszczyźnie, jaka zostanie wyremontowana. Niedawno informowaliśmy, że niszczejący tego typu obiekt w Dęblinie postanowiło uratować Muzeum Sił Powietrznych. Plany przewidują przekształcenie jej w miejsce, które stanie się kolejną atrakcją turystyczną.

Niszczejąca wieża ciśnień w Sadurkach zostanie uratowana. Zabytkowy obiekt czeka remont

Niszczejąca wieża ciśnień w Sadurkach zostanie uratowana. Zabytkowy obiekt czeka remont

(fot. LWKZ)

10 komentarzy

  1. Tego mi właśnie brakowało gdy jechałem dziurawą nadbystrzycką-remontu wieży w sadurkach:)

    • Przy 20 km/h nie czuć. Wolna jazda bezpieczna i ekonomiczna więc same korzyści. Zresztą wzdłuż masz równy chodnik przespaceruj się spał piwnego bebola

  2. I to są właśnie piękne pomysły Takich rzeczy nikt dzisiaj ni postawi to powinno być dawno Zrobione A dziury na Nadbystrzyckiej będzie przynajmniej wolniej

  3. Sadurki to nie Lublin, pretensje do UM Lublin. Inna sprawa że w gminach lubelskich drogi wyremontowane lub nowe, a w Lublinie… kartofliska zamiast asfaltu.

  4. Ach te schody to perełka.

  5. Na stacji w Puławach (drewnianych) po pożarze stoi identyczna (bez takich pięknych schodów), ale o tamtej ni widu ni słychu co dalej z nią, więc czuję mocno wyburzenie…

    • No niestety, miasto nie ma pomysłu na cały dworzec 🙁

      Kiedyś słyszałem, że chcieli oddać to pod jakieś muzeum, ale chyba chętnych nie było

  6. Ale piękne schody (。♡‿♡。)

  7. To chyba standardowy projekt z tamtych czasów podobna wieża jest w Lubartowie ze schodami w podobnej formie.

Z kraju