Nietypowe odkrycie na budowie apartamentowca. To szkielety żołnierzy Wehrmachtu (zdjęcia, wideo)

Na terenie dawnej szkoły w centrum Lublina natrafiono na znaleziska związane z „wojennymi” wydarzeniami, jakie miały miejsce w tej części miasta. Wiadomo już, że zostaną przeprowadzone kolejne badania w tej okolicy.

Trwa budowa apartamentowca przy ul. Spokojnej w Lublinie. Budynek powstaje na terenie dawnego zespołu szkół odzieżowo-włókienniczych. Wszystkie prace ziemne, jakie są w tym miejscu prowadzone, objęte są nadzorem archeologicznym. W ich trakcie natrafiono na dwa ludzkie szkielety.

Szczątki znajdowały się przy budynku dawnej szkoły, na krawędzi skarpy nad ul. Czechowską. Archeolodzy znaleźli przy nich również wiele elementów wyposażenia, wśród nich są guziki, hełm, części munduru, fragmenty indywidualnego wyposażenia wojskowego, przedmioty codziennego użytku oraz jeden „nieśmiertelnik”.

Jednak to nie wszystko. Dalsze prace archeologiczne wykazały, iż przy krawędzi skarpy znajduje się również strop ziemnego obiektu, który wstępnie zidentyfikowano jako schron lub stanowisko strzeleckie. Natrafiono również na pozostałości transzei, czyli rowu, służącego głównie do przemieszczania się żołnierzy.

Prowadzący nadzory archeolodzy z firmy Archee ustalili, że szkielety należą do żołnierzy Wehrmachtu. Wszystko wskazuje na to, iż zostali ono w pośpiechu pochowani. W lipcu 1944 r. w tym miejscu prowadzone były działania wojenne. Wówczas Lublin wyzwalany był przez wkraczające do miasta oddziały radzieckie.

Potwierdza to również znaleziona w wykopie bogata kolekcja amunicji do broni strzeleckiej. Jej ilość wskazuje, że z tego miejsca prowadzony był intensywny ostrzał. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął już decyzję o przeprowadzeniu w tym miejscu dodatkowych badań. Wszystko dlatego, że istnieje prawdopodobieństwo na znalezienie kolejnych pochówków lub też ciekawych odkryć archeologicznych.

(fot. WUOZ, ARCHEE)

22 komentarze

  1. wypadałoby nazwę własną szkoły napisać z dużej litery „szanowna redakcjo”.

  2. niech idxie w disabły

  3. Odkrycie nietypowe jak na obecne czasy, ale na pewno nie według sytuacji ówczesnej. Z punktu widzenia obrony przed nacierającymi Rosjanami miejsce idealne – dobre pole ostrzału. Ciekawe, czy z nieśmiertelnika uda się ustalić, do jakiej jednostki armii niemieckiej należał poległy (ja tylko „LEHR” jestem w stanie odczytać), czy była to jednostka wchodząca w skład garnizonu niemieckiego w Lublinie, czy jednostka frontowa wycofująca się przed Rosjanami.

  4. Wychowałem się na Spokojnej i na tych boiskach, gdzie trwają teraz prace. Od zawsze krążyła tam legenda o schronach i amunicji tam schowanej.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021