Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Niepokoi nas wzrastająca liczba zgonów”. Radni powiatu krasnostawskiego apelują do lekarzy rodzinnych

Rada Powiatu w Krasnymstawie skierowała apel do lekarzy rodzinnych z terenu powiatu. Radni są zaniepokojeni ilością zgonów i apelują o realizowanie świadczeń w pełnym zakresie.

Od wielu miesięcy pacjenci w woj. lubelskim, ale także w innych regionach kraju, sygnalizują problemy z dostępem do lekarzy rodzinnych.

Sprawą zajmowało się Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, do którego wpłynęły od stycznia do września tego roku 6952 pisemne wnioski od indywidualnych pacjentów z całego kraju. Zgłaszane sygnały w przeważającej mierze dotyczyły braku lub ograniczenia dostępności do świadczeń zdrowotnych. W części zgłoszeń odnotowano wątpliwości pacjentów, co do zachowania należytej staranności w udzielonej teleporadzie.

Wczoraj Rada Powiatu w Krasnymstawie skierowała apel do lekarzy rodzinnych z terenu powiatu, w związku z docierającymi do radnych głosami zaniepokojonych pacjentów, którzy mają problem z dostępem do lekarzy pierwszego kontaktu.

– W trosce o zdrowie pacjentów, w związku z nasilającą się na terenie naszego kraju pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 oraz docierającymi do Rady Powiatu w Krasnymstawie głosami zaniepokojonych pacjentów o ciągle trwających ograniczeniach w dostępie do lekarza pierwszego kontaktu i ograniczonym wykonywaniu obowiązków podstawowej działalności leczniczej przez Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, zwracamy się z apelem o realizowanie świadczeń w pełnym zakresie tj. przede wszystkim pełnej dostępności do osobistych wizyt pacjenta w poradni i wizyt domowych – czytamy w apelu.

Jak zaznaczają radni, sytuacja jest bardzo poważna i tak należy ją traktować, co więcej są zaniepokojeni wzrastającą ilością zgonów, zwłaszcza pacjentów nie chorujących na COVID-19. Radni sugerują, że wynika to z ograniczenia dostępności do lekarza.

– Odpowiedzialność za zdrowie mieszkańców powiatu krasnostawskiego leży w Państwa rękach – podsumowują radni w apelu.

Należy dodać, że od początku roku do września 2020 r. w sprawie POZ w całym kraju Biuro Rzecznika Praw Pacjenta odebrało ponad 22 tys. zgłoszeń. Problemy zgłaszane przez pacjentów dotyczyły:

– odmowy udzielenia świadczenia w dniu zgłoszenia;
– odmowy rejestracji w trybie nagłym (z uwzględnieniem specyfiki POZ);
– trudności z dodzwonieniem się do rejestracji;
– odmowy realizacji wizyty osobistej;
– braku realizacji tzw. wizyt recepturowych – konieczność umówienia teleporady;
– zastrzeżeń do jakości teleporad;
– obawy o skuteczność diagnostyki w ramach teleporady;
– bezpośredniego kontaktu pacjenta z lekarzem i sprowadzenie leczenia jedynie do teleporady;
– odmowy wydania skierowania na badania diagnostyczne;
– problemów z realizacją zaleconych badań laboratoryjnych;
– niedotrzymanie terminu przybycia lekarza na wizytę domową i odmowa wizyty domowej z powodu epidemii;
– odmowy wystawienia recept na leki dla chorych przewlekle;
– trudności w realizacji wizyty patronażowej zarówno u lekarza, jaki położnej POZ;
– odmowy przyjęcia deklaracji wyboru lekarza POZ;
– problemów z dostępem do dokumentacji medycznej;
– odmowy wydania skierowania do ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

(fot. pixabay.com)

32 komentarze

 1. Najgorzej jest w tych przychodniach gdzie rządzą stare pielęgniarki…lekarz nie ma tam nic to powiedzenie…a chorzy i starzy ludzie stoją pod przychodniami i marzną…

  • „pielęgniarki rządzą w przychodniach” … aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahhahahahhahah/…!!!
   ech, o ciemny ludu…

 2. A co to za roznica czy Krasnystaw Lublin czy Warszawa
  Wszedzie lekarze sie zabarykadowali juz dawno temu i nie mozna dostac sie do przychodni .
  W czasie pandemii to nie do pomyslenia.

 3. Lekarze rodzinni i pielęgniarki!
  To jest po prostu nieuczciwe! Będziecie odpowiedzialni za ludzkie nieszczęścia. Zabarykadowaliście się, do ośrodka ludzi nie wpuszczacie, telefon ciągle zajęty (może po prostu słuchawka odłożona?), żyć nie umierać taka praca, pensja normalna, a po pracy wy i pielęgniarki chodzicie sobie po sklepach jakby nigdy nic!!!
  Nie wstyd wam?!!!

 4. Przecież w tym roku miał zacząć umierać wyż demograficzny, wiec to nie zaskoczenie,

 5. Lekarze ze szpitala w Krasnymstawie powinni zostać rozstrzelani. Zejście do pacjenta do karetki zajmuje im nawet 30 minut. Przez jednego z nich zmarł motocyklista w wakacje po wypadku bo nie raczyli mu udzielić pomocy i zmarł w trakcie drogi do Lublina. Wiele by jeszcze można o nich napisać ale prędzej czy później nie udzielą pomocy komuś kogo rodzina nie puści im tego płazem.