690 680 960

Niedaleko Lublina powstanie zalew z czystą wodą i miejscami do rekreacji. Budowa ruszy za kilka dni

W odległości dokładnie 7 km od granicy Lublina rozpoczynają się prace związane z budową zalewu. Zbiornik ma też pełnić funkcje rekreacyjne. Zgodnie z planem, ma być gotowy za 18 miesięcy,

W środę podpisana została umowa na budowę zalewu, jaki powstanie na terenie podlubelskiej gminy Jastków. Zbiornik wodny będzie zlokalizowany w miejscowości Panieńszczyzna, pobliżu „starej” trasy Lublin – Warszawa i drogi powiatowej prowadzącej do Sieprawic i Tomaszowic. Będzie miał on powierzchnię ponad 13 hektarów, przy czym lustro wody zajmie blisko 11 hektarów.

Pomysł budowy tego obiektu znany jest od ubiegłego wieku, jednak dopiero kilka lat temu wszystko zaczęło nabierać realnych kształtów. Zalew powstanie na łąkach wzdłuż rzeki Ciemięga, a więc w żaden sposób inwestycja nie koliduje z istniejącą zabudową. Jest to teren zalewowy, a tym samym nawet nie wykorzystywany przez rolników. Co więcej, nie zostanie naruszona również sama rzeka. Projekt zakłada jedynie oczyszczenie koryta ze znajdujących się w nim gałęzi i nawisów.

Zalew ma przede wszystkim pełnić funkcję retencyjną, jednak jak wskazują władze gminy, bardzo ważny będzie także jego wpływ na mikroklimat oraz poziom wód gruntowych. Gmina bowiem od wielu lat zmaga się z problemem niedoboru wody, który szczególnie zauważalny jest w gorące i suche letnie miesiące, kiedy to konieczne jest jej ograniczanie przez mieszkańców. Zbiornik będzie pełnił również funkcję rekreacyjną. Powstanie tam plaża, pomosty, łowisko dla wędkarzy, czy też ścieżka rowerowa.

Na etapie projektowania zalewu dużo prac włożono w zapewnienie wysokiej jakości wody. Przy pomocy szeregu specjalistów zaplanowano innowacyjny system hydrofitowy, którego zadaniem będzie oczyszczenie wody. O jakość i czystość wody w zbiorniku mają dbać biologiczne i chemiczne procesy oraz odpowiednia roślinność. Jednym z efektów tego rozwiązania ma być ograniczenie do minimum możliwości zakwitu sinic, z którym to zmaga się wiele jezior czy zalewów.

Inwestycja ma kosztować blisko 6,3 mln zł, z czego gmina ze swojego budżetu wyłoży niecały milion złotych. Resztę, czyli 5,3 mln zł to dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych. Prace mają rozpocząć się od razu, gdyż jak wskazuje wykonawca, jest spora szansa, że obiekt będzie gotowy pod koniec roku. W pierwszej kolejności prowadzona będzie wycinka drzew, których do usunięcia jest ponad 1,3 tys. W większości są to tzw. samosiejki. Następnie ruszą parce ziemne. Czas, jaki został zapisany w umowie na realizację obiektu to 18 miesięcy.

(fot. UG Jastków)

35 komentarzy

 1. Same lustro wody to chyba pisało ten artykuł…

 2. Środki z funduszu inwestycji strategicznych, dobre.
  A jaką to strategię Gmina obrała przy rozrastającej się silnie infrastrukturze i coraz to częstszych brakach wody w kranie???

 3. po co to budować skoro w okolicy jest mnóstwo naturalnych zbiorników

 4. A gdzie obiecany X lat temu tor wyścigowy?

 5. Jednego nie potrafią upilnować i dać sobie z nim rady

 6. No to teraz mieszkańcy w czynie społecznym niech chwytają za łopaty, tylko tak można zrobić prawilny zalew.

 7. Już dawno trwa budowa…

 8. ogromny zalew hahahaha

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas