Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczna, miejscami niszcząca wichura przejdzie przez województwo lubelskie. Wiatr ponad 100 km/h i możliwe burze

Od kilku dni modele numeryczne prognozują wystąpienie niebezpiecznego incydentu wiatrowego na terenie Polski w niedzielę wieczorem oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek. Groźna pogoda związana będzie z dynamicznym niżem, który otrzymał od Wolnego Instytutu Meteorologicznego imię „YULIA”.

Wtórne układy niskiego ciśnienia są niezwykle groźne, ponieważ potrafią przynosić w półroczu chłodnym przy aktywnej cyrkulacji strefowej silne, miejscami prowadzące do dużych szkód porywy wiatru. W kolejnych godzinach na aktywnym froncie polarnym nad Niemcami dojdzie do rozwoju zaburzenia falowego, które następnie szybko przekształci się w niebezpieczny niż wtórny z systemem frontów atmosferycznych.

Mimo że do wichury pozostało niewiele czasu, wciąż między modelami meteorologicznymi występują rozbieżności. Nie do końca wiadomo jaką trajektorie i głębokość osiągnie wtórny cyklon o imieniu „YULIA”.

Najgroźniejsza sytuacja pogodowa będzie panować w niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek na południowym-zachodzie i południu Polski, gdzie po południowej i południowo-zachodniej stronie niżu utworzy się strefa bardzo dużego gradientu ciśnienia. W naszym regionie niebezpieczny wiatr wystąpi zwłaszcza na tyłach niżu oraz w czasie przechodzenia zjawisk konwekcyjnych. W sytuacji występowania dużego poziomego przepływu mas i przechodzenia aktywnego frontu chłodnego często obserwowane są burze.

Modele pogodowe są zgodne, że wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek pojawią się nad Polską burze. Nawet w formie linii szkwału. W czasie ich przechodzenia porywy wiatru przekroczą nawet 110 km/h – 130 km/h.

Niebezpieczny niż wtórny przemieszczać będzie się od drugiej części niedzielnego dnia z zachodu na wschód Polski. Groźny cyklon będzie się stale pogłębiał z powodu bliskości aktywnego prądu strumieniowego, który znajdzie się nad południową częścią Polski.

Na obszarze województwa lubelskiego szczególnie groźna sytuacja wystąpi na południu regionu, gdzie porywy wiatru przekroczyć mogą ponad 100 km/h.

Początkowo cały kraj znajdzie się tzw. ciepłym wycinku niżu. Napłynie znacznie cieplejsze powietrze z południowego-zachodu, które będzie zaciągane przez rozwijający się niż. Następnie w godzinach wieczornych do zachodniej części kraju wkroczy aktywny front chłodny. W momencie wypierania cieplejszego i wilgotniejszego powietrza pojawią się warunki do powstania groźnych, miejscami niszczących burz. Niewykluczone są nawet lokalne tornada szkwałowe. Najgroźniej ma być na południowym-zachodzie i południu Polski.

Wiele wskazuje, że szczególnie niebezpieczne burze wystąpią w województwach południowych, ale przy tak dynamicznej sytuacji nie można wykluczyć burz w nocy z niedzieli na poniedziałek na obszarze województwa lubelskiego. W zasięgu konwekcji porywy wiatru przekroczą ponad 100 km/h – 110 km/h.

W niedzielę na obszarze województwa lubelskiego zachmurzenie duże oraz całkowite. Temperatura wyniesie od 5°C do 7°C w najcieplejszym momencie dnia. Prognozowane są w regionie opady atmosferyczne. Strefa opadów na froncie ciepłym dotrze nad region w godzinach popołudniowych. Natężenie opadów będzie słabe, okresami umiarkowane. Wiatr wiać będzie z zachodu i południowego-zachodu. Średnia prędkość wiatru wyniesie około 35 km/h, natomiast w porywach 65 km/h.

Wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek niemal cały kraj będzie pod wpływem pogłębiającego się, groźnego niżu wtórnego o imieniu „YULIA”. Cyklon ten będzie przemieszczał się znad województw Polski zachodniej na wschód stale się pogłębiając. Występować mają w dalszym ciągu opady atmosferyczne. Centrum niżu w pierwszej części nocy znajdzie się nad naszym regionem. Prędkość wiatru będzie wzrastać, początkowo ma wiać z południa, następnie wiatr skręci na południowo-zachodni, potem zachodni i północno-zachodni po przejściu niżu.

Prędkość wiatru według modeli pogodowych o wysokiej rozdzielczości zacznie wzrastać dziś około godziny 20. Średnia prędkość wynieść ma od 30 km/h do 45 km/h Najsilniejsze fala wiatru, przekraczająca 90 km/h – 100 km/h przejść może pomiędzy 23 a 3 w nocy z niedzieli na poniedziałek przez wschodnią Polskę. W przypadku występowania burz porywy wiatru do 115 km/h – 120 km/h. Największe ich prawdopodobieństwo będzie na południu województwa lubelskiego. W centrum regionu powieje do 90 km/h. Najsłabszy wiatr wystąpi w północnych powiatach województwa lubelskiego.

W czasie przechodzenia wichury prognozowane są opady atmosferyczne. Będzie to głównie deszcz, w czasie burz prawdopodobne opady krupy i drobnego gradu. Najprawdopodobniej po przejściu niżu, w drugiej części nocy w regionie zaczną występować opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Wietrzna aura występować będzie również w poniedziałek rano, ale porywy nie powinny przekroczyć 75 km/h.

Poniedziałek przyniesie temperaturę na poziomie od 4°C do 5°C. Zachmurzenie na ogół duże z większymi przejaśnieniami. W pierwszej części dnia występować będą w regionie opady deszczu ze śniegiem, miejscami śniegu. Na drogach może zrobić się ślisko, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. Dalej będzie wietrznie za sprawą utrzymującego się dużego gradientu ciśnienia. Średnia prędkość wiatru do 35 km/h, w porywach do 72 km/h. Ciśnienie atmosferyczne z 995 hPa wzrośnie w niecałą dobę o około 20 hPa po przejściu wtórnego niżu.

W kolejnych dniach czeka nas kontynuacja cyrkulacji strefowej. Nasz kraj będzie w strefie frontów atmosferycznych. Nie zabraknie chmur i silnego wiatru, ale mało prawdopodobne jest wystąpienie tak silnej wichury, która nawiedzi w najbliższych godzinach Polskę. Nic nie wskazuje, aby do końca miesiąca nadeszła również śnieżna i mroźna zima. Decydujący wpływ na warunki pogodowe będą mieć niże atlantyckie, zapewniające napływ ciepłych i wilgotnych mas powietrza.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

Prognozowane porywy wiatru dla regionu na wieczór i noc z niedzieli na poniedziałek

Niebezpieczna, miejscami niszcząca wichura przejdzie przez województwo lubelskie. Wiatr ponad 100 km/h i możliwe burze

Niebezpieczna, miejscami niszcząca wichura przejdzie przez województwo lubelskie. Wiatr ponad 100 km/h i możliwe burze

Niebezpieczna, miejscami niszcząca wichura przejdzie przez województwo lubelskie. Wiatr ponad 100 km/h i możliwe burze

(fot. Marta Wróblewska z Pixabay – ilustracyjne)

2 komentarze

  1. Będzie wiało! Chować się!

Z kraju