Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niebawem pojawią się pierwsze truskawki z naszego regionu. W Gminie Puławy już czekają na pierwszą łubiankę

Puławskie truskawki są wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, okolica ta nazywana jest lubelskim zagłębiem truskawkowym. Urząd Gminy ogłosił konkursy na pierwszą łubiankę jak też na najdorodniejszą truskawkę.

Gmina Puławy jest często nazywana lubelskim zagłębiem truskawkowym. W ubiegłym roku uprawy tych owoców zajmowały tam około 300 hektarów. Uprawom sprzyjają bardzo dobre warunki glebowe i klimatyczne co sprawia, że owoce są smaczne i dorodne. To sprawia, że zakłady przetwórcze bardzo chętnie skupują owoce od tamtejszych rolników.

Uprawy truskawek na stałe wpisały się w krajobraz okolicznych miejscowości. Od lat w Górze Puławskiej organizowane jest także Święto Truskawki. Jest to okazja do promowania tych smacznych owoców jak też samej gminy. Oprócz festynu rodzinnego imprezie towarzyszą degustacje przetworów z truskawek, ciast z tych owoców, jak również pierogów, naleśników czy dżemów z dodatkiem truskawek. Jest także Truskawkowy Turniej Sołectw i wybory Miss Truskawki.

Corocznie, tuż przed rozpoczęciem sezonu, Gmina Puławy organizuje konkursy: na pierwszą łubiankę jak też na najdorodniejszą truskawkę. W tym pierwszym zwycięży mieszkaniec, który jako pierwszy zbierze ze swojej plantacji pełną, ważącą 2 kg, łubiankę tych owoców. Z kolei w drugim nagrodę, czyli tablet, otrzyma osoba, u której na polu urośnie największa truskawka.

W ubiegłym roku pierwsza łubianka została dostarczona 17 maja i pochodziła z Pachnowoli. W przypadku najdorodniejszych owoców, osiągają one nawet ponad 200 gramów.

(fot. Gmina Puławy)

20 komentarzy

 1. Jak oni to robią źe juź owoce dojrzewają??? Moje zaledwie zaczeły kwitnąć.

  • Jak sobie zasiejesz tak się wyśpisz.

  • Moje też dopiero kwiaty mają, ale jedyny nawóz jaki widziały, to kurze guano jesienią.
   Pewnie nie będą zbyt piękne, nie będą duże, nie będzie ich dużo, ale jeśli w ogóle będą, to będą w stu procentach naturalne!
   To sklepowe goowno, pędzone na chemii może i wygląda pięknie, ale smaku nie ma wcale i niestety ma w sobie pozostałości tych nawozów.

  • W tunelach bebilu???

  • Najlepiej kupić zestaw Hps 600w z zasilaczem i odbłyśnikiem i w szklarni czy w namiocie można mieć truskawki wszystkie Owoce i Warzywa czy tam różne rosady kapustne o każdej porze roku i w cale nie na Chemii jak tu piszą

 2. Niebawem pojawią się pierwsze truskawki z naszego regionu.
  Pewnie będą drogie jak cholera (bo polskie).

  • Ciekawa sytuacja: Wleczone z Chin, tysiące kilometrów, nadziane chemią nie gorzej niż te puławskie, a tańsze

   • Tańsza chemia, tańsza siła robocza i hipermasowa produkcja, więc i koszty niższe.

 3. Ani dobre, ani zdrowe. Dziękuję nie jem.

 4. za Tuska były szybciej i lepsze

 5. Kupuję tylko niemieckie produkty. Nie będę napełniał kieszeni wyborców pisowskich i samych pisowców.

  • 😉 toś mnie ubawił. Fur deutschland zrobisz wszystko? Już widzę jak dziecko prosi faceta o parę truskawek, a facet (nie nazwę go tatą) sformułuje osiem gwiazdek w stronę pachnących łubianek i poszoruje do supermarketu. Dla mnie najsmaczniejsze truskawki, są jedzone w dniu zerwania.

  • Lewo i Niesprawiedliwość

   ??????????

 6. Na nawozach z puławskich zakładów azotowych

 7. Widząc po cenach zboża Truskawka będzie Max 1zl za 1kilogram

  • Może by tak było, gdyby nie truskawki techniczne z Ukrainy, ponoć zalewające nasz dobry, bo polski, rynek.

 8. To jedz świńskie pomyje to będzie taniej

Dodaj komentarz

Z kraju