Niebawem ma ruszyć I etap budowy parku na górkach czechowskich. Na początek połączą oba osiedla (wizualizacje)

Spółka TBV zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu złoży wniosek o wydanie pozwolenia na budowę I etapu parku na górkach czechowskich. W planach jest, że prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

W przyszłym tygodniu spółka TBV ma złożyć wniosek o pozwolenie na realizację I etapu budowy parku na terenie górek czechowskich. W czwartek zaprezentowano, co ma zostać wykonane w ramach planowanych prac.

W pierwszej kolejności będzie to ścieżka, mająca połączyć dwie dzielnice: Sławin i Czechów oraz ułatwić mieszkańcom korzystanie z zielonej przestrzeni tego terenu. Ma ona mieć długość ok. 1 km i będzie przeznaczona zarówno dla pieszych, jak też rowerzystów. Nawierzchnia ścieżki ma być czynna hydrologicznie i wykonana z odpowiednio zagęszczonych, przepuszczalnych warstw kruszywa naturalnego. Ma też połączyć istniejące pieszo-rowerowe trasy miejskie przy ul. Poligonowej i ul. Koncertowej. Trasa ma być oświetlona i wyposażona w elementy małej architektury, jak ławki, kosze na śmieci z segregacją odpadów, stojaki na rowery czy tablice informacyjne.

Przy ścieżce zaplanowano naturalny plac zabaw, który docelowo będzie jednym z czterech tego typu miejsc miejsc dedykowanym najmłodszym użytkownikom. Jak wyjaśniają przedstawiciele inwestora, dwupoziomowa przestrzeń projektowanego placu wykorzystuje istniejące ukształtowanie i naturalne zbocza terenu, które posłużą do wkomponowania zjeżdżalni i elementów wspinaczkowych. Dominuje w nim przyroda, uzupełniona o elementy wzbogacające program funkcjonalny. Zaplanowane na placu zabaw urządzenia mają być wykonane z drewna o naturalnej strukturze aby wpisywać się w otaczającą przestrzeń. Jako nawierzchnia zastosowany zostanie piasek oraz trawnik, które jednocześnie posłużą, jako bezpieczna nawierzchnia i mogą stanowić materiał do zabaw. W projekcie znalazły się: kolejka linowa, konstrukcja do balansowania, zjeżdżalnie czy też tunel.

Skarpa wspinaczkowa ze zjeżdżalniami, rozległa piaskownica i różnorodne urządzenia mają tworzyć przestrzeń o nieograniczonych możliwościach zabaw i gier, w których każde dziecko będzie mogło rozwijać umiejętności społeczne i fizyczne czy doświadczać i rozwijać wyobraźnię. Zaprojektowano również sprzyjającą integracji nietypową huśtawkę na planie sześciokąta z miejscami do siedzenia dla maluchów i starszych dzieci. W pobliżu miejsca zabaw została zaprojektowana oryginalna forma zadaszenia inspirowana kształtem zaczerpniętym z natury. Może ona stać się doskonałą kryjówką w czasie zabaw, schronieniem przed słońcem i deszczem.

-Na początku roku spółka TBV poprosiła nas, abyśmy zastanowili się nad tym, w jaki sposób moglibyśmy rozpocząć budowę tego parku. Musieliśmy przemyśleć, jaki ten pierwszy etap mógłby obejmować zakres. Zależało nam na tym, aby trzymać się koncepcji oraz wybrać taki element, który mógłby w pierwszej kolejności zostać zrealizowany. Rozważaliśmy dwa miejsca. Chcieliśmy zacząć od początku, czyli od głównego wejścia, jednak po dyskusjach wydało nam się, że dużo bardziej wartościowszym elementem do realizacji w pierwszym etapie byłby łącznik pomiędzy ul. Poligonową a Koncertową. Oprócz tego, że połączy on te dwie dzielnicy, wprowadzi on użytkowników w teren w bardziej przystępny sposób – mówi Piotr Szkołut, architekt krajobrazu z firmy Garden Concept, która odpowiada za projekt parku Górki Czechowskie.

Aby łącznik ten nie był tylko ścieżką, zadecydowano, że od razu powstanie również plac zabaw. Wszystko zostało dopasowane do topografii terenu, aby nie ingerować w jego ukształtowanie. Projekt obecnie jest w fazie projektu budowlanego. Całość zakłada również maksymalne zachowanie istniejącej endemicznej i cennej szaty roślinnej i wykorzystanie jej w kompozycjach zieleni. Możliwe będą jedynie uzupełnienia gatunkami rodzimymi i zbliżonymi do nich. Jak zapewniał Piotr Szkołut, przez długi czas zastanawiano się, którędy poprowadzić tą ścieżkę. Chodziło bowiem o to, aby była ona atrakcyjna również pod względem krajobrazowym, a więc pokazywała uroki tego terenu.

– Realizację ścieżki planujemy rozpocząć od razu po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Dokumenty w tej sprawie złożymy na początku przyszłego tygodnia, nie wiadomo jednak, jak ta procedura będzie wyglądała czasowo. Kiedy tylko uzyskamy pozwolenie, rozpoczniemy procedurę przetargową aby wyłonić wykonawcę tych robót. Chcemy niezwłocznie przystąpić do realizacji tej ścieżki, tak aby jeszcze w tym roku mieszkańcy Lublina mogli już z niej korzystać – dodał Zbigniew Dymowicz, dyrektor inwestycji w spółce TBV.

Na razie przedstawiciele spółki TBV skupiają się na I etapie. W tym przypadku projekt wpisuje się w przepisy zieleni parkowej i jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonym w 2015 roku. Jeżeli chodzi o kolejne etapy, są one uzależnione od wyniku sądowych procedur, które toczą się w tej sprawie.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

40 komentarzy

 1. No dobra, super, ale kiedy będzie to wszystko wykoszone? Składam CV z aplikacją na lokalnego pastucha owiec.

 2. A gdzie bloki na wizualizacji? Teraz developer nie będzie musiał przy każdym bloku budować placu zabaw.

  • No właśnie sprytnie te bloki ukryli. I ciekawe jak ten park wpłynie na zagęszczenie bloków.

  • park będzie tylko na tych zdjęciach jeżeli ktoś powiesi sobie na ścianie ale najważniejsze że nie będzie wybiegu dla szczekających zasrańców i ich nieułożonych właścicieli

 3. Ale ściema dla PO3bów, ścieżka z tłucznia i plac zabaw to park a reszta chaszcze.

 4. W tym roku, to urzędniki nawet z wydaniem pozwolenia na wykonanie tego nie wyrobią się. Taki nawał pracy…

 5. Pierwszy etap rozpoczęty… mydlenia oczu 😛

 6. Jakie miasto taki ‚Park’. Hehe

 7. A jak się to ma do wyroku WSA zabraniającego budowania tam czegokolwiek?

 8. A przeciez was zablokowal wydawanie pozwolen wiec to chyba jakas bzdura Bo wyrok jest nadal w mocy puki NSA nie wyda innego

 9. Super! W końcu uładzą ten bajzel! Brawo

 10. W końcu coś próbują zrobić z tym miejscem! Rewelacja!

 11. Super wreszcie będzie jakaś cywilizowana przestrzeń do wyjścia na spacer na tym osiedlu

 12. super pomysł! W końcu to byłoby świetnie rozwiązanie!

 13. ale super będzie gdzie pójść z dzieckiem na spacer 🙂 jeszcze bardziej cieszę się ze po drugie stronie mieszka moja przyjaciółka będzie można się spotkać w pół drogi 🙂

  • Powiedz to tym społeczniakom obrońcom górek Czechowskich to jeszcze Cię zjedzą.

  • zanim to się zazieleni i będzie wykończone to Twoje dzieci będą miały w nosie łażenie tam z Tobą, bo będą wolały grać na konsoli, ewentualnie popijać z własnymi przyjaciółmi.

 14. Podoba mi się ta inicjatywa! W końcu będzie można pojeździć na rowerze i spokojnie wyjść z psem na spacer

 15. Super nareszcie zrobią porządek z tymi krzakami i kleszczami. Tyle terenu w mieście leży niewykorzystane, tylko pijaczki i bezdomni tam urzędują.

 16. Super napewno będziemy tam z naszym bombelkiem! To za darmo?

 17. Kolejne blokowiska powstaną i natura zniszona.

 18. Wałki dewelopałki.

 19. Już jest kilka parków w Lublinie świecą pustkami.

 20. Prosze tylko za km dalej nie stawiajcie marketu kolejnego Stokrotka czy Biedronka…
  Lepiej male gastro / lokalne biznesy to developer powinien zrobić… Ale i tak Sie z nikim noe liczą w TBV. DEVELOPERKA mieszkancami A JUZ NIE WSPOMNĘ O NAJEMCACH LOKALI!!!

 21. więc przestaniesz się martwić o miejsce do wyprażniania się.

 22. Zabudować ostatnie tereny zielone Lublina głupota podusimy się ze smogu.

 23. Ogłupieni parkiem 😂

 24. a gdzie bloki na wizualizacji? wała ciąg dalszy

 25. Brawo! Wkońcu uporządkują ten śmietnik (i jedną wielką melinę) i będzie można normalnie z dzieckiem pójść na spacer, bo puki co to nie ma mowy by przejść z Czechowa na botanik w normalnych warunkach. A komentarze typu „podusimy się że smogu” to już jest po prostu żenada.

 26. No i super! Ja się cieszę. Fajnie jak zrealizują cały park jak mówili. A bloki? A kto ich w mieście nie widział niech pierwszy rzuci kamień. Rozwagi! A na park czekam taki jak cytadela w Poznaniu! Super inicjatywa!

 27. Jak się popieści to i spore osiedle się po środku zmieści. TBV nie jest instytucją charytatywną …

 28. A po co te dodatkowe place zabaw dla dzieci?! Mało przy każdym bloku? Park to nie plac zabaw. W końcu może niech powstanie miejsce gdzie mogą odpocząć dorośli, którzy nie zachorowali na pieluszkowe zapalenie mózgu i 24h na dobę nie potrzebują słuchać płaczu i wrzasków dzieci.
  Ścieżki spacerowe, rowerowe, biegowe, ławki itd.
  Tak, mam dwoje dzieci.

 29. Takie *** niech na własnych posesjach członkowie sobie zbudują

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9505zł 0.49%
  • GBP 5.1404zł 0.8%
  • EUR 4.633zł 0.31%
  • CHF 4.3329zł 0.5%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach