Nie ustaje walka o ocalenie drzew w centrum Lublina. Jednej z lip nadano imię Krzysztof (zdjęcia)

Jednemu z rosnących przy ul. Lipowej drzew, które przeznaczone jest do wycinki, nadano imię Krzysztof. Do tego pojawiły się banery z hasłem „Ocalmy Drzewa” czy też napisy „Ratunku!!!!! Drzewo do usunięcia w tym tygodniu”.

Pomimo rozpoczęcia prac związanych z kolejną dużą inwestycją drogową, jaką jest przebudowa Al. Racławickich oraz ul. Lipowej i Poniatowskiego, w dalszym ciągu prowadzone są działania mające na celu ocalenie przeznaczonych do wycinki drzew. Oprócz aktywistów, biorą w nich udział również okoliczni mieszkańcy. Plany wskazują, że z samej tylko ul. Lipowej ma zniknąć 30 drzew. Część jest przenoszonych w inne miejsca miejsca, jednak niektóre przeznaczono do wycinki.

Dzisiaj jedna z lip rosnących przy ul. Lipowej ochrzczono imieniem Krzysztof. Na drzewie zawieszono też odpowiednią tabliczkę. Do tego pojawiły się banery z hasłem „Ocalmy Drzewa” czy też „Ratunku!!!!! Drzewo do usunięcia w tym tygodniu”. Akcja ta ma być również swoistym apelem do władz miasta, o ponowne przemyślenie, czy przebudowa ul. Lipowej, a dokładnie jej poszerzanie, naprawdę jest potrzebne.

-To jest centrum miasta, ruch pojazdów jest tu bardzo duży, zagęszczenie budynków również. Dlatego też każde drzewo jest na wagę złota. Od lat wokół tyle się mówi, jak ważne są drzewa w mieście. Tymczasem tutaj lekką ręką podpisuje się dokumenty o usuwaniu tak dużej liczby drzew. Miasto owszem zapewnia, że drzewa zostaną przesadzone i będą dalej rosły. Co z tego, jeżeli są one przesadzane nie tuż obok, ale do innych dzielnic. Kolejny argument, który słyszeliśmy, to nowe nasadzenia, mające zastąpić usunięte drzewa. Tylko przecież będą to małe drzewka, które zanim urosną, będzie musiało minąć minimum 20-30 lat. To ja wtedy zostanę prababcią, albo tego już nie dożyję – napisała do nas Pani Irena.

Uczestnicy czwartkowego happeningu nie chcieli wyjaśnić, czy imię nadane lipie jest nieprzypadkowe. Wskazywali, aby każdy z przechodniów patrząc na drzewo, jego imię, oraz sytuację, mógł samodzielnie to zinterpretować.

(fot. lublin112)

Zobacz również

29 komentarzy

 1. Przykro, ale ścieżki rowerowe i buspasy są ważniejsze.

 2. Średniowiecze

 3. Tu mieszkam, tu żyję

  Kurdę, dlaczego???? Dlaczego nie dadzą spokoju???? Mieszkańcy nie chcą, bronią, tyle się o tym pisze, drzewa to życie,to tlen,to cień, to oddech. Ja chcę żeby w moim mieście była zieleń, było życie, była natura a Lipowa to jak sama nazwa wskazuje to ulica drzew, Racławickie? Od dzieciństwa pamiętam że tam zawsze rosły drzewa i nie chcę żeby znikły, czy głos mieszkańców nie ma żadnego znaczenia?? Kto decyduje za nas???? Świat schodzi na psy…

  • Krzysztof Żook

   hehe piła robi wrum wrum

  • kto? kasa z unii. Władze Lubllna wycwaniły się do tego stopnia że ściągają unijną kasę na budowę ścieżek rowerowych i buspasów bo akurat jest takie ciśnienie w unii na tego typu „inwestycje”. Więc po cwaniacku pod przykrywką budowy takowych chcą za te pieniądz remontować niektóre ulice. Cały sęk jednak w tym że w niektórych miejscach ścieżki czy buspasy niekoniecznie są potrzebne, albo wręcz są zbędna i więcej przynoszą szkody niż pożytku – np. Dr M Majdanka – efekt? – paraliż komunikacyjny ulicy, Jana Pawła II – efekt? przed rondem z Armii Krajowej jak przed budową bezużytecznych buspasów korków nie było, tak teraz ogony we wszystkie strony tworzą się niemiłosierne. A ścieżka rowerowa kilkaset metrów dalej w cudowny sposób… urywa się ze względu na zbyt wąski most… ot logika pokrętna w stylu KO

 4. Śmieją się że psy imiona mają a tu drzewo o imieniu kysiek

 5. Ani tam nie ma ruchu, ani rowerzyści tłumnie nie jeżdżą, ani kasy w mieście teraz nie ma. Idiotyczny pomysł przebudowy jest 100 ważniejszych miejsc. Inwestycja z tytułu wyrzucenia pieniędzy w błoto.
  Eliminowanie drzew w mieście jest dodatkowo bardzo krótkowzroczne, niestety władze myślą tu i teraz. Przechodząc tamtędy często czuć spaliny a będzie tylko gorzej. Najpewniej ktoś komuś posmarował i tyle;]

 6. Decyduje Żuk a jego interesem nie jest interes szeregowego mieszkanca

  • to wynika z jego życiowej postawy- inspiruje pozostałych do niszczenia przyrody i betonowania wszystkiego co się da

 7. Jak Krzysztof to wyciąć bo się kojarzy.

 8. Kilku oszołomów robi cyrk na całe miasto.

 9. A tam po co wycinać? Co tam będą robili? Ruch nieduży, po cholerę tam grzebać?

 10. Posądza na tym miejscu jakieś skarłowaciałe coś , co nawet drzewem nie można będzie nazwać , zobaczcie jakie to teraz drzewa są sadzone , paręnaście lat i do wywalenia i kolejne ….nasze dzieci zapomną co to prawdziwe drzewo …

 11. 5G nie będzie hulać przez drzewa wiec trzeba powycinać wszystkie.

 12. To jest śmierdząca sprawa, po co wycinać te drzewa? Zrobić nowy dobry asfalt i tyle co chcą tam zmieniać? Lublin zawsze słynął z tego że jest tu dużo zieleni każdy to doceniał, do tego w innych miastach są akcje sadzenia drzew a u nas odwrotnie. Te lipy to historia naszego miasta. A teraz wytną i posądza jakieś badyle gdzie tu jest sens? Betonowa pustynia.

 13. Od paru lat lubelskie drzewa atakuje nowy szkodnik – ” żuk deweloper „. Przed nim nie ma ratunku.

 14. Pomijając głupie akcje i protesty… to pod tym drzewem zawsze miło było stanąć w cieniu w upale, albo schować się przed deszczem, szczególnie, że na tym przejściu gdzie zielone pali się, że ledwo udaje się przejść na drugą stronę. Trochę szkoda…

 15. Skoro mieszkańcy wolą zielone miasto niż beton to należy ich słuchać. Myślenie urzędasów typu ” jaszcze mieszkańcy pomyślą, że my tu jesteśmy dla nich” jest ciężkie do wykorzenienia.
  A to, że najłatwiej pozbyć się drzew przy każdej przebudowie nie znaczy, że jest to najlepsze rozwiązanie.

  • Miasto ma mieszkańców głęboko w d….. – zwołało referendum za 500tys zł dla prywatnego właściciela gruntu na górkach czechowskich po czy sami podjęli decyzje w sprawie zabudowy – ot to działanie Miasta w porozumieniu z mieszkańcami ! Dalej bądźcie MUREM ZA ŻUKIEM ! Bo on za drzewami niestety nie jest !

 16. hahhahaahhaah dobre Krzysztof ! Stadion żużlowy też powinien być imienia Krzysztofa developera lubelskiego !

 17. Wyciąć w pień te chwasty! Teraz sobie przypominacie o przyrodzie? Teraz to już pozamiatane!

 18. Mieszkancy!, dopoki są ci, ktorych sobie niby wybraliscie – dopóty dewastacja i degradacja miasta będzie postępować. Oni przez 30 lat nie potrafią 3 dróg w mieście dobrze zrobić… Ale szklane pałace sobie wybudowali lub wynajmują od kolegów deweleperow.
  Dość powiedzieć, że niektórzy z tych na górze mogą być na sznurku globalistycznych korporacji nwo, tych samych od szczepionkowego alfonsa Gejtsa i reszty gangu komunistów Soros, Rotszyt, Rokefeler itd,

 19. Ilu tu piszących „mieszkańcy chcą”…. a kto Wam dał prawo wypowiadać się w imieniu mieszkańców? Pisz jeden z drugim za siebie, a nie w imieniu mieszkańców… chyba trzeba być ślepym żeby nie widzieć jak ruch na Lipowej wygląda obecnie, to jest ścisłe centrum ruch ogromny, korki, bo układ komunikacyjny rodem z lat 60-tych, więc nie wiem jak można pisać że tam pusto i wiatr hula… zamiast dążyć do rozwoju i cywilizowania takich miejsc to niektórym odpowiadają przaśne lata 80-90, dziadostwo, dziury, doły i korki

  • Dokładnie. Sami q..a ekolodzy drzew im szkoda ale ludzi w korkach już nie. Zieleni szukaj na wsi. Tak to jest jak wieś do miasta przchodzi a miasto idzie na wieś mieszkać. Już od tego pier… o drzewach i przyrodzie żygać się chce.

 20. Bez przebudowy na Lipowej

  Panie Krzysztof przemysl Pan sprawę dwa razy, bo ludzie tego Panu nigdy nie zapomną!!!!!!!-

 21. no to zamknąć dla aut centrum i do widzenia. Problem rozwiązany tanim kosztem. Popatrzcie na teren przed Pocztą Główną. Jest lepiej jak nie ma tam ulicy jak kiedyś. Niech śmiga tylko komunikacja w centrum i rowery.

 22. tylko zaraz zaraz, nie zamkną centrum bo gdzie by prawnicy i sędziowie mieli jechać rowerem czy komunikacją miejską a fe.

 23. Uważam, że bardziej wymownym byłoby na drzewie umieścić tablicę z napisem Tradycja chrześcijańska.

 24. Jak są dziury i doły, to należy zrobić nawierzchnię. Poszerzanie ulicy Lipowej, to jedna, wielka głupota. Są po dwa pasy w obie strony. To jest ulica w centrum miasta, a nie trasa szybkiego ruchu.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8761zł -0.55%
  • GBP 5.0374zł -0.07%
  • EUR 4.5498zł -0.27%
  • CHF 4.2448zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach