Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nie tylko Bieszczady i Roztocze. Również Działy Grabowieckie zachwycają pięknem polskiej złotej jesieni (wideo)

Działy Grabowieckie to fragment naszego regionu, który zachwyca pięknem jesieni podobnie jak Roztocze czy Bieszczady. Jak zapewniają miłośnicy przyrody, również w innych porach roku warto odwiedzić tę część naszego regionu.

Tydzień temu obalaliśmy mit o tym, że jesienią najpiękniejszym miejscem w Polsce są Bieszczady. Wszystko dlatego, że również na Roztoczu podziwiać można niezwykły festiwal barw, gdyż lasy, złożone z buków, jaworów i olszyn, mienią się niezliczoną ilością kolorów. Do tego dochodzą skąpane w porannych mgłach doliny, rzeki i potoki z krystalicznie czystą wodą, niezwykły spokój i cisza oraz przejrzyste powietrze, co tworzy wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju klimat.

Niebawem otrzymaliśmy wiadomości, iż są w naszym regionie podobne miejsca, gdzie złota polska jesień również potrafi zachwycać. Mowa tu o Działach Grabowieckich. Jest to bardzo mało znany zakątek naszego regionu, położony między Chełmem a Zamościem. Jednak jak podkreślają miłośnicy przyrody, dzięki temu wciąż dziki, choć niezwykle urokliwy. Znajdują się tam jedne z najwyżej położonych terenów Lubelszczyzny. Nie spotkamy tam dużych lasów, za to nie brakuje rzecznych dolin, jarów i wąwozów oraz pofałdowanych wzgórz.

Zachodnia część Działów Grabowieckich została objęta ochroną w ramach Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Nagranie zostało zrealizowane w okolicach rezerwatu krajobrazowego „Głęboka Dolina”, który znajduje się w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 846 prowadzącej z okolic Krasnegostawu przez Kraśniczyn i Wojsławice w stronę Hrubieszowa. Zajmuje on obszar lasu o powierzchni blisko 300 ha. Utworzono go w 1996 roku, aby chronić krajobraz obejmujący malownicze rozcięcia erozyjne, czyli właśnie doliny oraz wąwozy. Piękno jesiennych barw zapewnia drzewostan z przewagą buka, grabu i jawora.

(wideo Ryszard Molas)

Jeden komentarz

  1. Dziękuję.

Z kraju