Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nie będzie wycinki drzew na ul. Lipowej. Miasto zapewnia, że dokonane zostaną zmiany w projekcie

W poniedziałek przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin poinformowali, że żadne z przeznaczonych do usunięcia drzew przy ul. Lipowej nie zostanie wycięte. Jutro wszystko to ma zostać przekazane mieszkańcom.

Plany przebudowy ul. Lipowej zostały po raz kolejny przeanalizowane oraz dokonane w nich zostaną zmiany mające na celu ocalenie drzew przeznaczonych do usunięcia. Jak dzisiaj poinformował Urząd Miasta, kolejne analizy dokumentacji pozwolą na wprowadzenie zmian projektu inwestycji. Dzięki temu żadne z rosnących wzdłuż ul. Lipowej drzew nie zostanie wycięte. Jednak przedstawiciele magistratu zapewniają, że konieczne jest przesadzenie 4 drzew rosnących przy centrum handlowym Plaza.

– Jak już wielokrotnie podkreślałem, zależy nam na ochronie jak największej liczby drzew. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na każdym etapie wykonawczym inwestycji przyglądamy się każdemu drzewu. Takim przykładem jest to rosnące na rogu ulic Lipowej i Marii Curie-Skłodowskiej, które po naszych rozmowach z projektantami i wprowadzeniu korekt uda się ocalić. Ulicę Lipową przebudowujemy dla mieszkańców Lublina i ta inwestycja musi godzić różne ich potrzeby. Wierzę, że wypracowane rozwiązania zostaną zaakceptowane przez wszystkie strony – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Pierwotnie plany zakładały, że z ul. Lipowej usuniętych zostanie 30 drzew: 11 drzew miało zostać wyciętych a 19 przesadzonych do innych dzielnic. Wywołało to zdecydowany sprzeciw mieszkańców. Wraz z aktywistami przeprowadzali oni liczne akcje protestacyjne w tej sprawie. W wyniku tego miejscy urzędnicy zapowiedzieli, że jeszcze raz przyjrzą się projektowi.

– Prezydent Miasta Lublin polecił, by projektanci, Zarząd Dróg i Mostów oraz Miejski Architekt Zieleni przeanalizowali ponownie dokumentację projektową. W efekcie tych prac liczba drzew do przesadzenia zmniejszyła się do 14, a 6 drzew pozostało do usunięcia ze względu na kolizję z chodnikiem i azylami dla pieszych. Kolejne analizy i rozmowy z projektantami, w których firma wykonawcza została zobowiązana do ograniczenia w jak największym stopniu ilości drzew przeznaczonych do wycinki, doprowadziły do kompromisu i pozwoliły ochronić kolejne drzewa. Ostatecznie żadne drzewo z ul. Lipowej nie będzie wycięte, a pozostałe przy centrum handlowym będą przesadzone ze względu na realizację prawoskrętu do centrum handlowego – wyjaśnia Grzegorz Jędrek z Urzędu Miasta Lublin.

Na chwilę obecną wiadomo już, że projektant wprowadzi korekty w postaci zmiany przebiegu pasów. W tej chwili trwają analizy formalne i techniczne projektu, które ostatecznie potwierdzą, jakie rozwiązania będą zastosowane. Przypominamy również, że jutro odbędzie się spotkanie zastępcy prezydenta Lublina Artura Szymczyka z mieszkańcami ul. Lipowej. Będzie ono miało formę spaceru, w którego trakcie zaprezentowane zostaną wyniki rozmów z projektantami. Całość rozpocznie się o godzinie 18 na skwerze Zbigniewa Hołdy, który jest zlokalizowany naprzeciwko centrum handlowego Plaza.

(fot. lublin112)

27 komentarzy

 1. Spokojnie zaraz po wyborach, gdyby wygrał Trzaskowski zacznie się wycinka. narazie trzeba oszukać ludzi, aby Lublin poparł Trzaskowskiego. Prezydent Duda planuje program klimatyczny dla miast czyli więcej zieleni w miastach. A jak wiadomo jeśli Duda obiecuje to jest. Niech więc Lublinianie poważnie się zastanowią bo wycinka może być.

  • duda to może ci obiecać piec na węgiel i drzewo…pewnie to z wycinki…

   • przestań tu siać animozje, tylko przyjrzyj się suchym faktom. lepszego prezydenta jak teraz w Polsce nie było. nie wierzysz? to przeanalizuj sobie rządy poprzednich…

    • Nie było?
     Dlaczego zakładasz, że nie będzie?
     Obecny dostał szansę.
     Nie czuję, by z niej specjalnie skorzystał.
     Czas, by ktoś inny pokazał, co potrafi.

 2. Pan Żuk to niech zajmie się w końcu dzikami czy boi się tematu.

 3. To teraz zapraszam do obrony drzew na ul. Jutrzenki, bo TBV wytnie wszystkie duże, zdrowe i piękne drzewa rosnące w okolicy dawnego szkieletu hali.
  Im wystarczy odmłodzenie i pięknie się wkomponują w nowe osiedle, a nie wycinka całkowita……

 4. Fajnie, teraz trzeba zedrzeć asfalt z jezdni,kostkę z chodników i wywieźć kamienie by zostawić gołą ziemię. Wracajmy do natury. Tylko jak będzie błoto to nie lamentujcie,że to wina Żuka .Albo się chce zjeść ciastko,albo je mieć.

  • nie wiedziałem, że remont nawierzchni wymaga rozbudowy dookoła. a jedyną alternatywą jest zrywanie asfaltu. jak to dobrze, że takie tępaki jak ty mogą się bezpiecznie wypowiedzieć tylko w Internecie… na ulicy się na bank boisz odezwać, bo byś za głupotę zęby zbierał!