Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

W naszym regionie utworzona została Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza. W jej skład wchodzą najbardziej doświadczeni strażacy

Wraz z nowym rokiem w naszym regionie została utworzona Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza. Tworzą ja strażacy z bardzo dużym doświadczeniem. Będą oni nieść pomoc osobom zaginionym jak też poszkodowanym np. w katastrofach budowlanych.

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza została utworzona w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie. Na chwilę obecną grupa składa się z 15 funkcjonariuszy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 Chełm. Zanim weszli oni w skład grupy, musieli przejść odpowiednie szkolenie w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów w Krakowie z siedzibą w Nowym Sączu.

Strażacy doskonalili swoje umiejętności z zakresu organizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych i technik ratowniczych jak również obsługi elektronicznych urządzeń do lokalizacji osób zasypanych. Czterech ratowników ukończyło również szkolenie z zakresu topografii i systemu globalnej lokalizacji satelitarnej GPS, a jeden, szkolenie z zakresu stabilizacji naruszonych konstrukcji.

Utworzenie grupy wiązało się z wyposażeniem jej w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt zgodne z wytycznymi opracowanymi przez Komendę Główną PSP. Aby go zakupić, udało się wygospodarować na ten cel środki z z Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie i Komendy Miejskiej PSP w Chełmie. Strażacy posiadają geofon, czyli urządzenie nasłuchowe, przeznaczone specjalnie do poszukiwania ludzi uwięzionych pod zawalonymi konstrukcjami w wyniku katastrof budowlanych, trzęsień ziemi, wybuchów, osunięć ziemi, zawałów w kopalniach lub w wykopach.

Do tego wiertnicę rdzeniową do wiercenia otworów w zbrojonym betonie. Otwory te umożliwiają wprowadzenie do pomieszczeń znajdujących się za ścianą lub stropem kamery wziernikowej, agregat prądotwórczy, pilarkę do betonu i stali, wykrywacz metali i wykrywacz przewodów pod napięciem, zestaw ratownictwa medycznego PSP R1, jak też specjalistyczne kombinezony, obuwie, środki ochrony głowy i oczu, latarki i rękawice.

Już wiadomo, że Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza będzie się rozwijała. Na ten rok zaplanowano przeszkolenie kilkunastu ratowników w zakresie umożliwiającym włączenie ich do grupy, aby mogli dalej doskonalić swoje umiejętności. Będzie również dokupowany sprzęt, dzięki któremu strażacy jeszcze skuteczniej i szybciej będą mogli nieść pomoc osobom jej potrzebującym.

Grupa z Chełma zabezpieczy potrzeby całego województwa. Dzięki temu nie będzie konieczne wzywanie na pomoc strażaków np. z Łodzi, jak to miało miejsce w przypadku zawalenia się kamienicy przy ul. Lubartowskiej.

(fot. Dominik Gil, Wojciech Chudoba – KM PSP w Chełmie)
2018-01-05 18:21:31

4 komentarze

  1. Bardzo dobrze ze w końcu coś takiego powstało w naszym regionie , to jest zabezpieczenie dla calej polski wschodniej , takich ludzi trzeba doceniać , mam nadzieje ze nie zabraknie pieniędzy na zakup niezbędnęgo sprzętu dla takiego zespołu? No i zycze im jak najmniej wyjazdów z jednostki☺

  2. No i może czas na psy ratownicze w końcu

  3. To Pinki i jego kumpel Mózg Mózg Mózg Mózg

Z kraju