Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ulicami Lublina przejdzie Marsz Pamięci
07:45 01-03-2025 | Autor: redakcja

Dlaczego 1 marca?
Data obchodów nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu w Warszawie komuniści zamordowali strzałem w tył głowy przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – jednej z najważniejszych organizacji podziemia niepodległościowego w powojennej Polsce. Wśród nich byli: ppłk Łukasz Ciepliński (ps. „Pług”, „Ludwik”) – prezes WiN, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory, Karol Chmiel.
Aresztowani w latach 1947-1948 przez Urząd Bezpieczeństwa, poddani brutalnym torturom i pokazowym procesom, zostali skazani na śmierć. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu, próbując na zawsze zatrzeć ślady ich istnienia.
Kim byli Żołnierze Wyklęci?
Żołnierze Wyklęci to członkowie antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zgodzili się na narzucony przez ZSRR reżim i podjęli nierówną walkę z nową władzą. Wierni ideałom niepodległościowym Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji konspiracyjnych, stanowili ostatni bastion oporu przeciwko sowietyzacji Polski.
Komunistyczne władze traktowały ich jak wrogów państwa, oskarżając o „bandytyzm” i „reakcyjne spiski”. Wielu z nich poniosło śmierć w więzieniach, podczas obław, w wyniku tortur lub zostało skazanych na wieloletnie więzienie. Ich rodziny były represjonowane, a pamięć o nich przez dekady wymazywana z oficjalnej historii.
Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci
Przez wiele lat Żołnierze Wyklęci byli postaciami zapomnianymi lub wręcz celowo oczernianymi. Dopiero po upadku komunizmu w Polsce rozpoczęto proces ich rehabilitacji i przywracania należnego miejsca w historii. W 2011 roku Sejm RP ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ma na celu upamiętnienie ich heroizmu oraz walki o wolność Polski.
Od tamtej pory 1 marca organizowane są liczne uroczystości państwowe, marsze pamięci, rekonstrukcje historyczne, a także wydarzenia edukacyjne przybliżające społeczeństwu historię Żołnierzy Niezłomnych. Instytut Pamięci Narodowej oraz organizacje patriotyczne aktywnie uczestniczą w upamiętnianiu bohaterów, których poświęcenie nie poszło na marne.
Obchody w Lublinie. Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie odbędzie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Społeczny Komitet Obchodów serdecznie zaprasza wszystkich patriotów do udziału w uroczystościach, które rozpoczną się 1 marca o godz. 16:00 na Placu Litewskim.
Uczestnicy marszu przejdą tradycyjną trasą przez Krakowskie Przedmieście oraz Stare Miasto pod Zamek Lubelski, gdzie odbędą się okolicznościowe przemówienia oraz zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Zaporczyków.
Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą biało-czerwonych flag i przypominają, że obecna sytuacja związana z ograniczaniem treści historycznych w edukacji szkolnej sprawia, że pielęgnowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest jeszcze bardziej istotne. Szczególnie na Lubelszczyźnie, gdzie podziemie antykomunistyczne było wyjątkowo aktywne, znaczenie tego wydarzenia pozostaje niepodważalne.