690 680 960

Napłynie zimne powietrze kontynentalne. Będą chłodne dni i pierwsze październikowe przymrozki

Dobiega końca ciepły okres synoptyczny. Szczególnie zimny zapowiada się weekend i początek przyszłego tygodnia. Lokalnie należy spodziewać się przymrozków.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami dochodzi do zmian w polu ciśnienia, co doprowadzi do wystąpienia cyrkulacji wschodniej i adwekcji mocno wychłodzonej masy pochodzenia polarno kontynentalnego. Już teraz napływa do nas masa z południowego-wschodu, a już najbliższej nocy kierunek napływu zmieni się na wschodni.

Wkraczamy w chłodną fazę pogody wczesno jesiennej, która może utrzymać się przez dłuższy czas. Na przełomie pierwszej i drugiej dekady października znajdziemy się pod wpływem wyżu kontynentalnego znad Rosji, ale także górnego, mobilnego układu niżowego, którego ślad widoczny jest w postaci zachmurzenia niskiego nad Rosją w pobliżu granicy z Ukrainą.

Przynajmniej do wtorku pozostaniemy pod wpływem cyrkulacji wschodniej i w napływie zimnej masy o cechach kontynentalnych. Następnie w połowie nadchodzącego tygodnia dojdzie do zmian i kierunek napływu ze wschodniego ulegnie zmianie na północno-zachodni. Dotrze dlatego nas chłodne powietrze z północnego-zachodu, czemu sprzyjać będzie ulokowanie wyżu nad Europą Zachodnią i niżu ze wschodu.

Za sprawą napływu chłodnego i suchego powietrza ze wschodu w najbliższych dniach nie zabraknie dużej ilości słońca. Przeważnie pod koniec tygodnia na termometrach w ciągu dnia będzie od 9°C do 13°C. W czwartek i piątek dokuczać ma nam jednak umiarkowany, okresami silny wiatr ze wschodu z uwagi na znaczny gradient baryczny. W weekend porywy wiatru będą już mniejsze, a nocami panować ma nawet cisza, co przy napływie suchej masy powietrza i długiej październikowej nocy skutkować ma występowaniem silnych spadków temperatury.

Noce od piątku do niedzieli charakteryzować mają się niską temperaturą. Na wysokości 2 metrów n.p.g od 1°C do 3°C. Aczkolwiek wiele wskazuje, że miejscami wartości będą poniżej 0°C. Szczególnie niskie temperatury będą obserwowane w drugiej części i nad ranem, gdy na przeważającym obszarze woj. lubelskiego wystąpią przymrozki. Możliwe są nawet przy gruncie spadki do -4°C. Na 2 metrach do -3°C. Jednak po wschodzie słońca temperatura zacznie szybko wzrastać do wartości dodatnich.

Z uwagi na dominacje układu wysokiego ciśnienia nie zabraknie słońca. Opady atmosferyczne nie wystąpią do końca tygodnia. Przyszły tydzień może przynieść wzrost dynamiki w pogodzie, a nawet opady deszczu. Przymrozki utrzymają się z pewnością do końca tygodnia, a nawet do początku przyszłego.

W najbliższym tygodniu temperatury będą już jesienne, ale chmury i opady będą hamować występowanie przymrozków. Na istotne ocieplenie przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do 3 dekady października.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.3365zł -0.31%
  • GBP 5.3357zł -0.83%
  • EUR 4.621zł -0.69%
  • CHF 4.7809zł -1.39%

Polub nas