Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nałęczów sporo zaoszczędzi na oświetleniu ulic. Jednak nie zamierzają wyłączać latarni

Ponad 1,2 tys. latarni obejmie modernizacja ulicznego oświetlenia, jaka niebawem ruszy w gminie Nałęczów. Dzięki temu ma być jaśniej, a rachunki sporo niższe.

Niebawem w Nałęczowie rozpoczną się prace związane z modernizacją ulicznego oświetlenia. Burmistrz Wiesław Pardyka podpisał niedawno umowę na realizację inwestycji, która ma objąć około 1200 latarni. Z tego prawie 1000 sztuk stanowią stare sodowe lampy, które nie tylko często się psują lecz dodatkowo pochłaniają dużą ilość energii.

Jak wskazują urzędnicy, dla gminy jest to bardzo ważna inwestycja. Obecnie oświetlenie jest bowiem przestarzałe, awaryjne i bardzo kosztochłonne. Nowy system ma przynieść korzyści nie tylko w postaci niższych rachunków za prąd, lecz źródła światła mają mieć także lepszą niż obecne efektywność świetlną.

-Już na początku kadencji zleciłem przygotowania audytu na potrzeby analizy kosztów i możliwości ich redukcji. W konsekwencji przygotowaliśmy wniosek aplikacyjny i pozyskaliśmy dofinansowanie środków UE na wymianę oświetlenia na terenie całej gminy na energooszczędne ledowe oraz nowoczesny efektywny system zarządzania systemem i diagnozowania awarii – mówi Wiesław Pardyka.

Projekt zakłada wymianę 1101 lamp starego typu na nowe, do tego dochodzi montaż 115 nowych słupów oświetleniowych. Zostaną one zlokalizowane w miejscach, gdzie dotychczas ich brakowało. Łącznie jest to 1216 punktów świetlnych. Gmina szacuje, że po wymianie lamp rachunki za energię elektryczną będą niższe o ok. 60 proc. Prace mają zakończyć się do końca tego roku.

Inwestycja będzie kosztowała ponad 4 mln zł z czego 85 proc. kosztów kwalifikowalnych Nałęczów pozyskał z unijnych dotacji.

(fot. lublin112)

9 komentarzy

 1. Nałęczów to dziura i taka pozostanie.

  • Lublin też, wystarczy spojrzeć na zarobki. A te metropolitalne zapatrywania… aż na śmiech się zbiera.

 2. Hps 600w lampa sodowa to najlepsza i najwytrzymalsza lampa jaka mogła być produkowana zobaczymy jak ta chińszczyzna będzie jakośc na wytrzymałość

 3. Ciekawi mnie kto tak naprawdę na tym zarobi? Bo wyliczenia nigdy nie sprawdzają się w rzeczywistości tylko dwa jest pewne: zawsze na tym zarobią znajomi królika i za to zapłaci suweren a nie władza. Kropka.

 4. Pewien niedawno zmarły okoliczny bardzo zasłużony społecznik a jednocześnie faworyt pjk niejaki VIP Waldemar P. też chciał dobrze i zablokował budowę wiaduktu w Miłocinie dzięki czemu wszyscy stoimy w korkach na przejeździe. Dużo ludzisków się cieszyło bo im nie pasowało. A jak się okazało to skręcać na wieś czy do sklepu nie można, obiecanego ronda przez radnego wojewódzkiego następnego faworyta pisu marka wojciechowskiego (osobiście zainteresowanego w to by obwodnica nie powstała bo przebiegałaby obok jego ciągle rozwijającej się rezydencji) brak, problem pozostał a spadkobiercy mogą spokojnie sprzedawać działki po których miała przebiegać obwodnica wiaduktu po dobrych cenach. Takich społeczników nam potrzeba. Brawo pis i jego działacze. Suweren doceni wasze starania i mam nadzieję, że więcej was nie wybierze.

  • Dziadek Slamsonowicz

   A ja tam będę głosował za PiS, bo jak na razie nikt inny (nawet dzięki Bogu jeszcze nieświęty Donald) nie proponuje dać większych podwyżek emerytur, trzynastek i czternastek.
   Przypominam: za rządów PO podwyżki mojej emerytury wyniosły: 6,20-8,76 PLN/m-c, a trzynastek i czternastek nie było wcale.

 5. Widziałem Ptaka Cień

  dziady nie zbłądzą jak z ostatnich podrygów będą się prowadzić

Z kraju