Nałęczów odetchnie od ciężarówek, zmniejszy się też ruch innych pojazdów. Jest przetarg na budowę obwodnicy

Obwodnica Nałęczowa połączy drogi wojewódzkie nr 830 i 826. Dzięki temu ciężarówki ominą to uzdrowiskowe miasteczko. Plany zakładają, że trasa ma być gotowa w połowie 2024 roku.

W czwartek Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na budowę obwodnicy Nałęczowa. Trasa ta jest planowana od wielu lat. Samorządowcy nie ukrywają, że od jej powstania zależy uzdrowiskowy status miasteczka. Sam przebieg nowej drogi omijającej miasteczko został już wstępnie określony około 1990 roku. Z kolei pod koniec 2016 roku burmistrz Nałęczowa wydał decyzję środowiskową dotyczącą inwestycji.

Początek obwodnicy będzie w miejscowości Bochotnica – Kolonia na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 830 Lublin – Nałęczów i 827 do Bełżyc. W tym miejscu powstanie rondo. Następnie trasa przechodzić będzie nad doliną rzeki Bochotniczanki projektowaną estakadą o długości 374 metrów oraz ulicą Cynkowską, gdzie powstanie dwupoziomowe skrzyżowanie. Następnie obwodnica przetnie drogę prowadzącą do Czesławic i zakończy się na skrzyżowaniu Strzelcach, czyli skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 826 prowadzącą do Przybysławic.

– Nałęczów to jedno z najpiękniejszych miast w Województwie Lubelskim, miasto z wielkimi tradycjami uzdrowiskowymi
i literackimi. Zasługuje ono na to by być uzdrowiskiem z prawdziwego zdarzenia, gdzie nie będzie samochodów ciężarowych, które przejeżdżają tymi wąskimi drogami w okolicach Parku Zdrojowego. Dlatego dzisiaj zebraliśmy się tutaj by ogłosić dobrą nowiną dla wszystkich mieszkańców. A jest nią ogłoszenie przetargu na budowę obwodnicy tego uzdrowiskowego miasta – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Nowa droga będzie miała ponad 5 kilometrów długości. W całości pobiegnie po nowym śladzie, w zakres zadania wchodzi również budowa estakad, przepustów, skrzyżowań, chodników i ścieżek rowerowych. Przewidziana jest także przebudowa przepompowni wody MZWiK w Nałęczowie. Jak planuje Zarząd Dróg Wojewódzkich, jesienią przetarg powinien zostać rozstrzygnięty, zaś droga ma być gotowa w połowie 2024 roku. Z kolei realizacja drugiego etapu, czyli budowy trasy od skrzyżowania w Strzelcach w stronę Wąwolnicy, jest na razie na etapie planowania.

(fot. ZDW, UMWL)

9 komentarzy

 1. Dystans, dezynfekcja, maseczki.

  • I to jest właśnie plandemia. Szarego człowieka będą ganiać, zamykać gospodarkę (te gałęzie które pasują) a sami…zero dostosowania do przepisów, chorych, którzy sami powymyślali i spisali na kolanie.

 2. Słyszę o tej obwodnicy już 20 lat albo i więcej

 3. Chodzi o TĘ obwodnicę?

  pulawy.naszemiasto.pl/czesc-mieszkancow-naleczowa-przeciwna-budowie-obwodnicy-co/ar/c1-8173169

 4. A pokropek księdza gdzie? Nie będzie ważna budowa

 5. A gdzie w Nałęczowie ciężarówki jak przez miasto w ciągu drogi wojewódzkiej 830 jest 8 ton a samo centrum to 3.5t. A żeby dojechać do nałęczowianki to tzw. Tiry i tak będą musiały jechać drogą 830. Że nie wiem jak Nałęczów odpocznie od ciężarówek jak przez same miasto i tak mają zakaz jazdy

 6. PISuary zjechały się polansować na okoliczność i zaraz ogłoszą, że to ich zasługa. Ehhhh…

  • Jaki PiSuary? Od kiedy Hanna Gronkiewicz – Waltz jest w PIS? Dokształć się z kadry partii na która psy wieszasz w danej chwili. Bo wybory się olewa, a potem lamentuje aż się już rzygać chce od tego jęczenia, PIS to, PIS tamto. Niedługo trzeba będzie zamieszkać, nie wiem gdzie bo nie można nic obejrzeć ani posłuchać aby nie było tego samego jęczenia. Cóż Polak chory jak nie ponarzeka iż jest uciśniony przez jaki kolwiek rząd bo nie może nic zakombinować.

 7. Zanim odetchną to prędzej przejdą na tamten świat. Ile to jeszcze lat potrwa?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Dziecka w Gorajcu: Będą animacje, warsztaty, dmuchańce i pokazy
Kiermasz rękodzieła Klubu Twórców Ludowych w Puławach
Kiermasz Produktów Regionalnych w Janowie Lubelskim
Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim
Najbardziej kolorowa impreza zawita do Lubartowa