690 680 960

Najbliższej nocy możliwe opady marznące. Potem stery nad pogodą przejmie Atlantyk, zobaczymy 8 stopni na plusie

Od kilku dni występuje stabilna sytuacja pogodowa w regionie. Polska znajduje się jeszcze pod wpływem rozległego obszaru wyżowego, który nie zawsze zapewnia nam pogodną aurę. Okresami pojawia się marznąca mżawka, powodująca punktowo zjawisko gołoledzi. Nadchodzi jednak wyraźny wzrost dynamiki w pogodzie.

Najbliższej nocy temperatura wyniesie od -3°C do -1°C. Zachmurzenie na ogół małe, okresami wzrastające do umiarkowanego i dużego. Lokalnie w regionie prawdopodobne są opady marznącego deszczu i mżawki, dlatego nie można wykluczyć zjawiska gołoledzi na drogach i chodnikach. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia oblodzenia jest w zachodniej i północnej, ale także centralnej części regionu. Punktowo jednak opady marznące są prawdopodobne w całym województwie. Słaby wiatr będzie wiał z południowego-zachodu.

W poniedziałek Polska znajdzie się na skraju rozległego, wieloośrodkowego niżu o imieniu „KIM”. Nazwa została nadana przez Wolny Instytut Meteorologiczny w Berlinie. O poranku prawdopodobne są jeszcze opady marznące powodujące zjawisko gołoledzi w regionie. Następnie prawdopodobne są przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Miejscami w ciągu dnia zachmurzenie wzrośnie do dużego. Punktowo spadnie deszcz, lecz w drugiej części dnia nie będzie już marznący. Temperatura powietrza wyniesie od 1°C do 3°C. Wiatr słaby z południowego-zachodu.

Noc z poniedziałku na wtorek z zachmurzeniem umiarkowanym, ale w drugiej części dni wzrośnie do dużego. Miejscami rozwiną się mgły, które mogą być marznące, dlatego zalecamy ostrożność na drogach i chodnikach. Widzialność może zostać ograniczona do 100-200 metrów. Temperatura wyniesie w regionie od -2°C do 1°C. Wiatr słaby z południa i południowego-zachodu.

We wtorek cała Polska znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżami, których centra znajdą się nad Cieśninami Duńskimi, ale także Skandynawią i Wyspami Brytyjskimi. Duża różnica ciśnienia sprzyjać ma wietrznej aurze na obszarze Polski. Kolejne dni to dominacja cyrkulacji strefowej. Wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru, nie zabraknie chmur i opadów.

Zachmurzenie będzie w regionie przeważnie duże, ale z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są opady deszczu na froncie atmosferycznym. Głównie deszczu, punktowo deszczu ze śniegiem. Wiatr z południa, średnia prędkość 25 km/h w porywach do 50 km/h.

W środę płytki niż prawdopodobnie znajdzie się wraz z frontami w naszej części Europy. Dlatego w wielu miejscach nie zabraknie chmur, opadów i silnego wiatru. W regionie temperatura wyniesie nawet 4 stopnie. Padać ma głównie deszcz, prędkość wiatru w porywach do 50 km/h. Noc ze środy na czwartek z dynamiczną pogodą, opadami mieszanymi i silnym wiatrem, lecz wichura nie wystąpi. Punktowo na drogach zrobi się ślisko.

Natomiast w czwartek po przejściu płytkiego niżu nieco się ochłodzi i napłynie chłodniejsze powietrze, lecz tylko przejściowo. Niewykluczone są opady deszczu ze śniegiem, punktowo mokrego śniegu. Temperatura nie przekroczy 2 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Dalej ma być wietrzenie.

W piątek zrobi się nieco cieplej. Temperatura wyniesie od 4°C do 6°C w najcieplejszym momencie dnia. Niewykluczone są jednak opady.

Wiele wskazuje, że w pierwszej dekadzie lutego nie mamy co liczyć na śnieżną i mroźną aurę. Prawdopodobnie wysoką aktywnością wykazywać będzie się cyrkulacja strefowa o różnych składowych, co prowadzić będzie do dużej zmienności pogody. W ciepłych wycinkach niżów napływać mają cieplejsze masy powietrza z południowego-zachodu i południa Europy, natomiast w tylnych częściach niżów barycznych znacznie chłodniejsze z północnego-zachodu i północy. Niewykluczone są opady deszczu, ale także deszczu ze śniegiem. Temperatura w regionie wzrośnie nawet powyżej 8 stopni. Okresami jednak prawdopodobne są przymrozki. Głównie nocami i w godzinach porannych.

Wkrótce więcej informacji o dynamicznej aurze na przełomie stycznia i lutego.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie opadów i chmur poniżej

(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

 1. Jakieś info o tym wysłano ” drogowcom” ? Bo znowu biedaki wyjadą jak już bedzie ” po wszystkim” czyli dziesiatki aut w rowach wskutek gołoledzi

 2. Ja niewiem. Jaki jest sens czytac słuchać ten meteorologiczny bełkot?? Skoro sami meterolodzy wiedza ze ich prognozy się spełnią na max 2doby do przodu… I nigdy nawet konsekwencji nie ponoszą za swoje bzdury!!

 3. Amerykanie są najlepszymi prognostykami.Zapowiedzieli nam zimę stulecia i taką mamy. Tylko coś temperatury odwrotne.

 4. Szrotmistrz (dyplomowany)

  Z racji wykonywanej profesji najbardziej obiecujące napływ klientów są owe punktowe zjawiska gołoledzi, no i ciut gęściejsza mgła.
  I skłamałbym, gdybym napisał, że się z tego nie cieszę.

 5. Jerzy Gondol Znadwisły

  U mnie zupełnie prawidłowo – około 2 metrów śniegu (na płaskim) i minus 35

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas