Nadchodzi duże ochłodzenie. Będą przymrozki i opady deszczu

Do Polski nadchodzi wyraźne ochłodzenie. Odczujemy je zwłaszcza jutro i w kolejnych dniach. Pojawią się także opady deszczu.

W środę Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Z północnego-zachodu na południowy-wschód schodzi pofalowany front chłodny, wzdłuż którego przemieszcza się niewielki układ niskiego ciśnienia. Znajdziemy się na chwilę po cieplej stronie frontu, ale w czwartek czeka nas 10 stopniowe ochłodzenie.

Termometry w regionie pokażą dziś od 20°C do 22°C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, po południu i wieczorem w regionie są prognozowane opady deszczu. Średnia prędkość wiatru 25 km/h, porywy do 54 km/h.

Noc ze środy na czwartek minie w regionie pod znakiem opadów deszczu, których akumulacja może wynieść od 5 mm do 20 mm do godzin porannych w czwartek. Temperatura wyniesie od 7°C do 9°C.

W czwartek wschodnia połowa kraju znajdzie się jeszcze pod chmurami pofalowanego frontu atmosferycznego. Pomimo zalegania strefy frontowej za wschodnią granicą Polski opady nie odpuszczą, chociaż w drugiej części dnia wraz z oddalaniem się jej w głąb Ukrainy opady zaczną słabnąć. Do godzin południowych popada tylko w powiatach przygranicznych. Całkiem prawdopodobne są jednak rozpogodzenia w drugiej części dnia, spaść może jednak słaby deszcz za sprawą rozwoju konwekcji masowej w chłodnej masie powietrza za strefą frontową. Temperatura wyniesie od 9°C do 11°C.

Noc z czwartku na piątek z zanikającymi opadami deszczu w regionie. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego. Temperatura minimalna wyniesie od 5°C do 8°C, lokalnie w obszarach większych rozpogodzeń i obniżeniach terenu, ale także tzw. mrozowiskach może być chłodniej nawet o kilka stopni.

W piątek pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, spaść może punktowo przelotny deszcz o niewielkim natężeniu. Temperatura wyniesie od 10°C do 12°C. Noc z piątku na sobotę zimna, oczekiwane są spadki temperatury poniżej 5 stopni, lokalnie w obniżeniach terenu i tzw. mrozowiskach niewykluczone przygruntowe przymrozki. Dużo jednak będzie zależeć od zachmurzenia.

Pierwszy dzień weekendu minie pod znakiem niskiej temperatury powietrza. Dostaniemy się pod wpływ niżu ulokowanego blisko Polski. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, w regionie spadnie słaby deszcz. Temperatura wyniesie od 9°C do 12°C.

Noc z soboty na niedzielę z niskimi temperaturami. Lokalnie przy gruncie pojawi się przymrozek. Opady powinny ustąpić. Niedziela z temperaturą poniżej 9 stopni w regionie, napływać ma chłodna masa z północnego wschodu, lecz opady nie są prognozowane. Noc z niedzieli na poniedziałek z przymrozkami w wielu miejscach naszego regionu.

Początek tygodnia może minąć z niskimi temperaturami, poniżej 7 stopni w ciągu dnia. Przymrozek może pojawić się nie tylko przy gruncie.

Ochłodzenie prawdopodobnie jest chwilowe, ponieważ w okolicach 10 października nadejdzie do Polski większe ocieplenie.

Najnowsze informacje pogodowe

Bieżące położenie opadów i chmur

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

8 komentarzy

 1. Kto wam te prognozę pisał? Znacie się na wypadkach – ok. Ale pogodę zostawcie. Żadna prognoza nie przewiduje spadku temperatury w punkcie rosy (trudne znaczenie :)) poniżej 4 stopni. Przymrozki raczej są od mniejszych wartości. Naprawdę zostawcie pogodę w spokoju. Ciekawe czy mój komentarz zostanie opublikowany.

  • Fajnie tak napisać o sprawdzalności prognozy, przed okresem opisywanym w materiale. Zapraszamy z komentarzem za tydzień. Już nie raz byli tu specjaliści od burz, wichur, opadów deszczu, którzy 1 minutę po opublikowaniu prognozy pisali swoje mądrości, ale później nie było ich ze swoimi komentarzami, jak prognozy się potwierdziły. Sprawdzalność prognoz, które publikujemy jest na poziomie ponad 90%. Także prosimy się ciepło ubrać i napisać kolejny komentarz w poniedziałek za tydzień.
   Miłego ciepłego dnia.

   • Dobrze, jesteśmy umówieni 🙂 Nie wiem jedna skąd te 90% skoro fani pogody bardzo często się mijają z prawdą. Z drugiej strony jednak się nie dziwię bo są Waszymi partnerami, a trzeba ich bronić do samego końca.

 2. Zaraz co mądrzejszy będzie dumnie dopytywał, gdzie to globalne ocipienie, bo skoro idzie ochłodzenie, tzn. że teoria została obala przez pogodę.

 3. Pomyliliście słowo akumulacja z kulminacją… XD

 4. Co ma być to i tak będzie:-)

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7466zł 0.38%
  • GBP 5.1104zł 0.3%
  • EUR 4.548zł 0.16%
  • CHF 4.2219zł 0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL