690 680 960

Nad Zalewem Zemborzyckim trwa budowa bazy szkoleniowej dla dzieci i młodzieży. Będą tam prowadzone zajęcia z survivalu (zdjęcia)

Przy ul. Grzybowej w Lublinie trwa budowa bazy szkoleniowej dla dzieci i młodzieży. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Paweł Szlendak, znany również jako „Szlendi” – instruktor survivalu oraz współtwórca cieszącego się popularnością programu „Przetrwaj i Wygraj”.

Od kilku dni w rejonie Zalewu Zemborzyckiego przy ul. Grzybowej, trwa budowa bazy szkoleniowej dla dzieci i młodzieży. Na jednej z działek, wśród drzew, pojawiają się drewniane domki. To baza wypadowa dla tych, którzy zechcą zasmakować leśnej przygody, a także sprawdzić się w trudnych survivalowych warunkach. Lokalizacja ośrodka została wybrana w tym miejscu m.in. ze względu na łatwość dotarcia lubelską komunikacją miejską.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest instruktor survivalu Paweł Szlendak, znany również z projektu Partyzanci Lubelszczyzny, a ostatnio również współtwórca cieszącego się coraz większą popularnością programu „Przetrwaj i Wygraj”. Byliśmy na miejscu, aby sprawdzić, jak idą prace, przy dość ciekawym projekcie. Pytaliśmy skąd pomysł na taki ośrodek w środku lasu, a także jak będą wyglądały zajęcia dla dzieci i młodzieży. Paweł tworzy to miejsce wspólnie z Michałem, również pasjonatem szkoleń survivalowych.

– Jako Partyzanci Lubelszczyzny mamy duże zapotrzebowanie ze strony lubelskich szkół, żeby robić takie zajęcia dla dzieci pod kątem survivalu, tym czym się w zasadzie zajmujemy. Po 20 czerwca planujemy prowadzić już tutaj zajęcia. Do końca czerwca baza będzie w pełni gotowa. Będziemy uczyć nawigacji, sposobów pozyskiwania wody z terenu, rozpoznawania roślin, oczywiście wszystko w ramach nauczania szacunku do natury. Chcemy pokazywać dzieciom, że można fajnie się bawić w warunkach naturalnego środowiska, a jednocześnie mieć pewną wiedzę, jak z tego lasu wyjść, jeśli się zgubimy. Będziemy prowadzić warsztaty z tematyki ognisk, nauki robienia węzłów, czy schronień. W tym miejscu prowadzone będą szkolenia głównie dla dzieci i młodzieży – wyjaśnia Paweł Szlendak.

Ośrodek przy ul. Grzybowej będzie działał cały rok. Jak zaznacza „Szlendi”, to właśnie zimą są najciekawsze szkolenia integracyjne dla najmłodszych. Co więcej, możliwe będą również szkolenia firmowe, ale jak zaznacza Paweł, oferta skierowana jest głównie dla dzieci i młodzieży.

– Będziemy organizować tutaj również letnie półkolonie, czy np. Dni z Survivalem, więc zapraszamy organizatorów takich wydarzeń. My jesteśmy wówczas jako prowadzący i robimy szkolenia dla np. firm lub drużyn sportowych – dodaje Paweł Szlendak.

Partyzanci Lubelszczyzny prowadzą również swój kanał na YouTube, co ciekawe, ich filmy odtwarzane są w szkołach w ramach edukacji z bezpieczeństwa. Warto tam zajrzeć.

(fot. lublin112.pl)

7 komentarzy

  1. Miastowe może się czegoś nauczą.

  2. Henryk Gwizdecki

    „Partyzanci” co to nawet zasadniczej służby wojskowej nie odbyli. 😀 Programy z Bearem Gryllsem i wideoblogi to jeszcze nie survival. 🙂 Smutne, że to czego kiedyś uczono każdego harcerza dziś urasta do rangi wiedzy tajemnej.

    • Właśnie miałem wspomnieć o harcerstwie.Niegdyś ono propagowało sztukę samodzielności i przetrwania. Czy obecnie istnieje coś takiego?

      • Przecież harcerstwo dalej istnieje, w szkołach są zapisy i są organizowane obozy. Jak ktoś chce sto skorzysta.

  3. A po co to? Jeszcze się dziecko spoci.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej
Międzysołecki Festyn Dożynkowy w Żdanowie
„Weekend z historią” – warsztaty historyczno-kulturowe
Wyścig „na byle czym” i wiele więcej, czyli niedziela nad zalewem
Dożynki gminy Tomaszów Lubelski. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Shantel