690 680 960

Nad Wisłą dostrzegł nietypowy przedmiot. Po chwili wiedział już, że jest bardzo cenny (zdjęcia)

Po raz kolejny w tej okolicy natrafiono na podobne znalezisko. Narzędzie to datowane jest na okres epoki kamienia pomiędzy 8000 a 1900 r p.n.e.

Pracownik Nadleśnictwa Garwolin spacerując wzdłuż rzeki w powiecie ryckim dostrzegł leżący na piasku nietypowy przedmiot. Znajdował się on na powierzchni wiślanej łachy w gminie Stężyca. Po jego obejrzeniu domyślił się, że jest to najprawdopodobniej narzędzie, jakie było wykorzystywane przez człowieka tysiące lat temu. Niezwykłe znalezisko zostało przekazane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Jak wyjaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski, jest to topór wykonany z naturalnego zrzutu poroża jeleniowatych. Ma on długość ok 24 cm i powstał z proksymalnej części rogu, jest też zaopatrzony w otwór na trzonek o średnicy ok. 3 cm. Ostrze uzyskano poprzez ukośne ścięcie końcówki rogu. Obuch stanowiła tzw. róża z medalionem, czyli kulisty wyrostek utworzony u podstawy pnia poroża. Co ważne, egzemplarz ten charakteryzuje się doskonałym stopniem zachowania. Jedynie na ostrzy widoczne jest niewielkie uszkodzenie, które najprawdopodobniej powstało w trakcie jego użytkowania.

Znalezisko znajdowało się w miejscu, gdzie dwa lata temu natrafiono na podobny topór. Również znajdował się on na terenie wiślanej łachy i był wykonany z naturalnego zrzutu poroża renifera. Narzędzie to datowane jest na wczesny i środkowy holocen – mezolit i neolit czyli okres epoki kamienia pomiędzy 8000 a 1900 r p.n.e.

(fot. LWKZ)

11 komentarzy

 1. mogl zostawic przyda sie do chrustu

 2. A ja nawet zwykłego poroża nie mogę trafić. Mają ludzie szczęście

 3. do Marco, jak masz kobietę, to może i masz poroże, ale o tym jeszcze nie wiesz, zawsze możesz wynająć detektywa, a wtedy się dowiesz.

 4. kopciowski daj juz spokoj i wez sie chlopie wypisz bo wstyd. Pani Landeckiej nigdy do piet nie dorosniesz.

 5. Dziadek ze Slamsowa

  Póki co mamy dwa, jeszcze jakieś marne 20 tysięcy i żaden Putin na niegroźny.

 6. W sam raz dla tak rozwijającego się kraju. Myślę że w tej erze dobrobytu przyda się jak nic Polsce. A i z instrukcją obsługi cofnięty naród nie będzie miał problemu.

 7. Co za bzdury dziadek mój takie robił w 1980.

 8. bzdury, u nas ciagle w użyciu

 9. Otwór ładny równy – wiertełkiem zrobiony.

Kursy walut

 • USD 4.348zł 0.51%
 • GBP 5.3595zł -0.03%
 • EUR 4.7089zł -0.15%
 • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas