690 680 960

Nad miastem latał śmigłowiec, pod nim na linie byli ludzie. Tak ćwiczyli policyjni kontrterroryści (zdjęcia, wideo)

Spore zainteresowanie mieszkańców wzbudził śmigłowiec, który wczoraj dość często latał nad Felinem i Majdankiem. Były to ćwiczenia policjantów.

W poniedziałkowe popołudnie mieszkańcy południowo-wschodniej części Lublina zwrócili uwagę na poruszający się na niewielkiej wysokości śmigłowiec. Doczepiona do niego była lina, na której dostrzec można było ludzi. Były to kolejne już ćwiczenia funkcjonariuszy z wydziału kontrterrorystycznego, którzy doskonalili swoje umiejętności taktyczne właśnie z wykorzystaniem policyjnego Black Hawka

Jak wyjaśnia mł.asp. Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, kontrterroryści biorą udział w akcjach o najwyższym stopniu ryzyka i zagrożenia bezpieczeństwa. Do ich głównych zadań należy zwalczanie aktów terroryzmu oraz najcięższych kategorii przestępstw. Swoje umiejętności wykorzystują podczas działań bojowych, ratowniczych, w sytuacjach kryzysowych związanych z katastrofą naturalną, czy awarią techniczną. Uczestniczą w działaniach realizacyjnych policjantów służby kryminalnej wspomagając ich przy zatrzymaniu najgroźniejszych, często uzbrojonych przestępców. Dlatego też tak ważne jest ich doskonałe przygotowanie do nawet najtrudniejszych akcji.

Oprócz lubelskich funkcjonariuszy w szkoleniu udział biorą ratownicy GOPR, kontrterroryści z Radomia, funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Lublinie i Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Celem takich szkoleń jest doskonalenie umiejętności z zakresu technik wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca oraz wypracowanie algorytmów postępowania. Policyjnego Black Hawka będzie można jeszcze dostrzec przez kilka dni. Wszystko dlatego, że ćwiczenia te potrwają do czwartku.

(fot. policja, nadesłane – Hubert, Dominik, Marek)

8 komentarzy

 1. A ja myślałem, że ćwiczą akrobacje przed Lubelską Nocą Kultury.

 2. Brałem w tym udział.Coś pięknego.A karbownik się nie itd,,,,,,,

 3. Jakaś szycha w policji ciężko pracując wpadła na pomysł: od dzisiaj anty terroryści będą kontr terrorystami i wzięła honorarium za nowe idee. Tak samo jak na Polsacie piszą i mówią: wojna W Ukrainie a nie NA Ukrainie.

 4. Ludzie na ulicy dziś mówili jak to widzieli że to inflacja tak szybuje wysoko.

 5. spuszczali się … z helikoptera

 6. Oo! Tam… ktuś… wisi!
  To taka zabawka słomiana. Mówili w telewizorze, że będzie taki fruwał. Zobacz !
  W jakim telewizorze?! W twoim… co ty za głupoty gadasz?!
  A jak, mówili, to tradycja taka jest, nowa, że będzie fruwał!
  Jak to fruwał? On wisi na sznurku albo na drucie…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!