Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Na terenie powiatu lubartowskiego wykryto ognisko ptasiej grypy groźnej dla ludzi

We wtorek został wydany komunikat w związku z pojawieniem się na terenie powiatu lubartowskiego ogniska ptasiej grypy H5N8. Jest to podtyp grypy groźnej dla ludzi.

W związku z wystąpieniem na terenie Powiatu Lubartowskiego w Gminie Uścimów przypadku ptasiej grypy, w dniu 31 grudnia w Starostwie Powiatowym w Lubartowie zwołane zostało przez Starostę Lubartowskiego posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podobne spotkanie zostało zorganizowane również przez Wojewodę Lubelskiego.

Służby weterynaryjne wdrażają procedury zwalczania wirusa przewidziane w takiej sytuacji. Wszystkie służby, inspekcje i straże we współpracy z weterynarią podjęły działania mające na celu zapobieganie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się.

– Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa, ponieważ jest to podtyp wysoce zjadliwej grypy H5N8, który może zagrażać również ludziom. Szczegółowych informacji w chwili obecnej udziela wyłącznie Główny Lekarz Weterynarii – czytamy w komunikacie wydanym przez Powiat Lubartowski.

(fot. pixabay.com – ilustracyjne)

29 komentarzy

  1. Niestety ogłosili że wybudują największą uboinie drobiu z tej strony Wisły koło Lubina, to mamy już epidemie. Chyba nie Trzeba więcej komentarza.!!.!!.!

  2. Rolnik na skraju bankructwa

    Wybić w Polsce wszystkie ptaki i swinie !!!!! .Bo całą europę zarażą .Niech żyją zagraniczni hodowcy ,ich hodowli zadne ASF czy ptasie grypy nie ruszą ,bo są „zagraniczne ” i wirusy nawet nie śnią zeby ośmielić się przekrozyć zachodnią granicę

  3. kolejna ściema jak z asf

  4. Ciekawe jak sie nasze wojska teraz wykaze

  5. a co z kaczkami ? bo coś mi to zle pachnie jakimś zamachem na głównego kaczora ze strony delfina zbyszka a może nawet jojo głowego kto wie

  6. Ma być tylko korporacyjne gie, rakowa papka gmo i glifosatu i innych trutek?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo