Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na szkolenie w ramach zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej zgłosiło 8000 chętnych (zdjęcia, wideo)

Dziś odbywają się przysięgi kończące szkolenie podstawowe zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. To nowa formuła służby wojskowej stworzona na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny. W ramach zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej zgłosiło się już 8000 chętnych

3 lipca w Nowym Dworze Mazowieckim pierwszą przysięgę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło 128 żołnierzy, którzy ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe w 2. Mazowieckim Pułku Saperów w Kazuniu Nowym oraz w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. W całej Polsce w tym dniu przysięgę złożyło blisko 700 ochotników.

Do końca roku zostanie zorganizowanych jeszcze 6 terminów szkoleń dla ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Następne szkolenie rozpocznie się w poniedziałek – 4 lipca. MON i Wojsko Polskie, w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym roku jest gotowe przeszkolić 15 tys. ochotników. Do Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji wpłynęło już 8000 tysięcy wniosków o szkolenie.

W trakcie uroczystości w Nowym Dworze Mazowieckim wicepremier podziękował wszystkim, którzy zdecydowali się na szkolenie wojskowe i dziś składali w całej Polsce przysięgę wojskową. Słowa podziękowania skierował także rodzinom żołnierzy, za wsparcie jakiego w czasie szkolenia udzielali swoim bliskim.

– Bardzo dziękuję tym, którzy dziś złożyli przysięgę. Wszyscy wyróżnieni, których pytałem dziś mówili, że zostają w Wojsku Polskim. Wiem, że 70% żołnierzy w skali całej Polski, którzy dziś składają przysięgę zostaną w Wojsku Polskim. To bardzo ważny i mocny sygnał jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Te 30% żołnierzy, którzy zdecydowali, że nie będą wiązać przyszłości dziś z Wojskiem Polskim tez jest ważne dla obronności naszej Ojczyzny, bo są to osoby przeszkolone – podkreślił wicepremier M. Błaszczak.

Jak zaznaczył szef MON ze względu na zagrożenia dla bezpieczeństwa m. in. te, które obserwujemy na całej wschodniej flance NATO Wojsko Polskie musi być liczne i uzbrojone w nowoczesną broń. Mówiąc o wyposażeniu w nowoczesny sprzęt wicepremier przypomniał o dostawach sprzętu, który już wkrótce trafi do jednostek, w tym m. in. o pierwszych bateriach Patriot, dronach uderzeniowych – Bayraktar czy 32 śmigłowcach zakupionych w Świdniku.

– Wojsko Polskie musi być liczne i uzbrojone w nowoczesną broń. Musi być także silnie osadzone w strukturach NATO. Te trzy zadania realizujemy konsekwentnie, w odróżnieniu od tych, którzy rządzili Polską do 2015 roku. My nie likwidujemy jednostek wojskowych. Wręcz przeciwnie – my  tworzymy nowe jednostki wojskowe, zwiększamy liczebnie wojsko. (…) Tworzymy spójny system bezpieczeństwa – podkreślił minister M. Błaszczak.

Wśród priorytetów MON jest wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt i zwiększenie liczebności armii. Trwałe mechanizmy do wzrostu liczby żołnierzy zapewnia Ustawa o obronie ojczyzny (uproszczenie procesu rekrutacji, nowe rodzaje służby wojskowej, etc.). Na mocy jej zapisów zwiększa się finansowanie wojska. Celem jest zwiększenie liczebne Sił Zbrojnych RP do 300 tys. żołnierzy, w tym 250 tys. żołnierzy zawodowych oraz 50 tys. żołnierzy OT i zbudowanie nowych związków taktycznych w szczególności  na wschodzie Polski.Na szkolenie w ramach zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej zgłosiło 8000 chętnych (zdjęcia, wideo)

Na szkolenie w ramach zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej zgłosiło 8000 chętnych (zdjęcia, wideo)

Na szkolenie w ramach zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej zgłosiło 8000 chętnych (zdjęcia, wideo)

(fot. wideo MON)

13 komentarzy

 1. jak zwykle prawda ma się nijak do propagandy

  • Bo ty masz jedyny monopol na prawdę hehehehe wiem wiem kłuje w oczy jak się coś udaje pisowi, wojsko kłuje w oczy najgorzej tych co patrzą tam na wschód, na kreml.

 2. Jak służba była obowiązkowa to gotowi byli rękę obciąć, żeby nie iść. Teraz jak dobrowolna to się pchają dla paru groszy, co za po…ny naród ?

 3. Lepiej dostac w lep nocnikiem niz byc w WOTach ochotnikiem

 4. Zabierze paszczak trochę pracowników z rynku na państwowy garnuszek… Ciekawe kto ich utrzyma… Pewnie reszta przedsiębiorców małych i dużych po kolejnych podwyżkach podatków zusów i innych plusów dla biznesu…

 5. Dżesica (koleżanka Brajanka)

  Jak to, kto ich utrzyma ? Pewien kraj*, ma tyle niesprzedanej pszenicy… może tak z czystej wdzięczności coś tam odpali…

  * – Nazwa utajniona, nie przechodzi komentarz.

 6. Racja prawda jest taka jak LU wspomniał
  Idą na parę groszy pewnego chleba
  Bo innej roboty nie ma albo za ciężko gdzie indziej
  Tu zawsze jak trzeba mają wszystko zapewnione

 7. W/w kwik jest o to, że ,,tęczowych” do wojska nie przyjmą.

Z kraju