Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Na szczycie stuletniej wieży ciśnień powstanie kawiarnia i punkt widokowy. Będzie też wystawa (zdjęcia)

Na Lubelszczyźnie powstanie kolejna atrakcja turystyczna. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie postanowiło uratować zabytkową wieżę ciśnień i przekształcić ją w miejsce, które stanie się ciekawym punktem na mapie regionu.

Niezwykle ambitne plany przygotował nowy właściciel historycznej wieży ciśnień, która zlokalizowana jest na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Obiekt, wraz z działką o powierzchni ponad 53 arów, przejęło właśnie tamtejsze Muzeum Sił Powietrznych. Władze placówki przez cztery lata czyniły liczne starania, aby nieruchomość ta została wyodrębniona z terenu garnizonu. Wszystko po to, aby uratować niszczejący zabytek techniki. W końcu się to udało, co otwiera możliwości inwestycyjne instytucji kultury, we współpracy z samorządem lokalnym i organizacjami społecznymi.

Plany Muzeum wobec lotniskowej wieży ciśnień są niezwykle ambitne. Pierwszy krok w kierunku rewitalizacji obiektu zainicjował już w 2017 roku dyrektor placówki. Projekt zakłada przystosowanie budowli do nowej funkcji: punktu widokowego i wypoczynkowego z galerią historyczną. Na dolnych trzech kondygnacjach ma powstać galeria historyczna z wystawą tematyczną. W miejscu betonowego naczynia zbiorczego, zlokalizowanego na szczycie wieży, stworzona zostanie dwukondygnacyjna przestrzeń, która zmieni się w kawiarnię panoramiczną. Tuż obok niej znajdzie się zewnętrzny taras widokowy.

Komunikację w obiekcie będzie zapewniała zewnętrzna panoramiczna winda, powstaną także ażurowe schody. Te ostatnie jednak mają służyć jedynie w sytuacjach awaryjnych. Dla osób, które nie lubią wind, będzie spiralna klatka schodowa położona centralnie w osi wieży. Studenckie koło naukowe z Lotniczej Akademii Wojskowej zaproponowało również, aby na szczycie wieży umieścić teleskop. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić to miejsce, w sąsiedztwie ma zostać ustawiona wyremontowana wieża spadochronowa. Oczywiście prace obejmą również otoczenie budowli, gdzie mają powstać parkingi dla autokarów i samochodów osobowych.

W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzona szczegółowa inwentaryzacja terenu, specjaliści określą również dokładny stan techniczny wieży. Na podstawie tego stworzona zostanie koncepcja programowo – przestrzenna z wizualizacjami i programem funkcjonalnym, który określi sposoby użytkowania wieży wraz z przyległym terenem. Po zakończeniu prac teren wokół wieży ciśnień zostanie otwarty.

Lotniskowa wieża ciśnień w Dęblinie została zaprojektowana i zbudowana specjalnie na potrzeby infrastruktury powstającej w tym miejscu od początku lat 20-tych XX wieku szkoły lotniczej. Na podstawie dokumentów ustalono, że obiekt zbudowano w latach 1926 – 1927, w celu zaopatrzenie całego kompleksu w wodę. Z biegiem czasu wieża stała się również punktem orientacyjnym dla pilotów. Dlatego też przed drugą wojną światową na jej szczycie zamontowano dużej mocy lampę mającą pomagać nocami w nawigacji. Obiekt został wyłączony z użytkowania pod koniec lat 90-tych XX wieku.

Na szczycie stuletniej wieży ciśnień powstanie kawiarnia i punkt widokowy. Będzie też wystawa (zdjęcia)

Na szczycie stuletniej wieży ciśnień powstanie kawiarnia i punkt widokowy. Będzie też wystawa (zdjęcia)

(fot. Muzeum Sił Powietrznych)

3 komentarze

  1. Kawa to czarny syf.

  2. Fajne lokum, mieszkałbym…