Na strychu znaleziono kawałki ceramiki. Po sklejeniu okazało się, że naczynie może mieć nawet tysiąc lat

Naczynie, które powstało pomiędzy X a XV wiekiem na terenie obecnego Peru, znaleziono na strychu domu w jednej z miejscowości koło Biłgoraja. Teraz archeolodzy starają się ustalić, skąd wzięło się w tym miejscu.

Przed kilkoma miesiącami do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zostało przekazane ceramiczne naczynie. Znaleziono je roztrzaskane na strychu jednego z domów koło Biłgoraja. Początkowo podejrzewano, że może być ono związane z lokalną sztuką ludową. Jednak po sklejeniu wiadomo już było, że jest to niezwykle cenny zabytek.

Naczyniem zajął się archeolog Konrad Grochecki, który ustalił, że pochodzi ono z Ameryki Południowej, a dokładnie z terenów dzisiejszego Peru. Wszystko wskazuje na to, że zabytek związany jest z kulturą Chimu, która powstała na początku X wieku. Jej kres rozpoczął się w roku 1470, kiedy to państwo zorganizowane przez lud Chimu zostało podbite przez Inków.

Oznacza to, że naczynie powstało pomiędzy X a XV wiekiem. Ma ono około 30 centymetrów wysokości i około 25 centymetrów szerokości. Przedstawia postać Indianina, który trzyma w ręku najprawdopodobniej jakiś instrument. Rozpoczęło się już archeologiczne śledztwo, którego celem jest ustalenie m.in. w jaki sposób naczynie to znalazło się w Polsce.

Pracownicy muzeum podejrzewają, że mogło ono trafić do naszego kraju w XIX wieku. Znane są bowiem przykłady Polaków, którzy pracując dla rządu Peru przywozili indiańskie zabytki. W Muzeum Archeologicznym w Krakowie zgromadzono kolekcję prekolumbijskich zabytków archeologicznych, które przywiózł do Polski krakowski inżynier Władysława Klugera.

Wiadomo już, że naczynie z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej będzie można podziwiać w placówce jako kolejny eksponat. Zanim się to jednak stanie, zostaną przeprowadzone dokładne analizy tego wyjątkowego zabytku.

(fot. Konrad Grochecki 2021 r.).

Zobacz również

3 komentarze

 1. Zapewne miś Paddington go tam umieścił. On pochodził z mrocznych zakątków Peru i musiał przekop zrobić aż trafił pod Biłgoraj.

 2. Do pudła właściciela bo nie oddał państwu jak ten co znalazł niedawno jakiś obrobiony kamień.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia