Na stacjach i przystankach kolejowych pojawi się więcej stojaków rowerowych

Do tej pory na ponad 80 stacjach i przystankach kolejowych w naszym regionie zamontowanych zostało około 600 stojaków na rowery. PKP PLK przyjmuje zgłoszenia od rowerzystów, gdzie potrzebna jest kolejna tego typu infrastruktura.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiedziała montaż kolejnych stojaków rowerowych na stacjach i przystankach w całym kraju. Obecnie do dyspozycji rowerzystów znajduje się ponad 13,5 tys. stojaków, w tym roku pojawi się ich kolejne 800. Tym samym rowerzyści będą mogli bezpiecznie pozostawić swoje jednoślady w wyznaczonych ku temu miejscach.

Część miejsc postojowych dla rowerów ma na wyposażeniu słupek serwisowy z podstawowymi narzędziami. Montaż stojaków i wiat rowerowych jest obecnie standardem przy modernizacji i budowie nowych dworców.

– Stojaki rowerowe przy stacjach i przystankach oraz dworcach kolejowych to doskonała możliwość połączenia podróży koleją i jazdy na rowerze. Pociąg i rower to dwa uzupełniające się, przyjazne środowisku środki transportu. Montując stojaki, kolejarze ułatwiają rowerzystom nie tylko dostęp do oferty kolei, ale także promują ekologię i zdrowy styl życia. Coraz łatwiej jest przewozić rowery pociągiem – wyjaśnia Magdalena Janus ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Na Lubelszczyźnie rowerzyści mogą korzystać z około 600 stojaków na ponad 80 stacjach i przystankach. W ostatnim czasie po 10 stojaków zamontowano m.in. na stacji Nałęczów i przystankach Skoki-Borowa, Puławy Miasto i Pożóg. Nowe miejsca ma rowery są też w Niedrzwicy, Klementowicach i Łopatkach.

Miejsca na lokalizację stojaków na jednoślady są wybierane m.in. na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. Sugestie, gdzie powinny być stojaki rowerowe można zgłaszać na Facebooku spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

(fot. PKP PLK)

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. W sumie fajnie ale bał bym się zostawić rower na dłużej przy jakimś słupku na PKP. Mógł by długo nie stać . Miejsce jest ale nie powiedział bym że to jakoś szczególnie bezpieczne.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!