Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Na orbicie umieszczono nowe satelity. Znów będzie można obserwować kosmiczny pociąg

Po raz kolejny wystartowała rakieta z satelitami Starlink. Utworzyły one na niebie widowiskowy tzw. kosmiczny pociąg. Dostrzec go można nad ranem.

Po ponad miesiącu przerwy, na niebie znów będzie można zaobserwować kosmiczny pociąg Elona Muska. W czwartek o godzinie 5:44 wystartowała bowiem następna misja Starlink. Po nieco ponad godzinie lotu, na orbicie została umieszczona seria kolejnych satelitów.

Trajektoria ich przelotu jest na tyle sprzyjająca, że znów będzie je można obserwować nad Polską. Widoczne one będą codziennie w godzinach porannych, aż do 5 maja.

Jak wyjaśnia Zbyszek, prowadzący portal nocneniebo.pl, satelity dostrzec można około godz. 3 nad ranem. Kolejny przelot nastąpi około godziny 4:30. Następnie satelity na jeden dzień znikną i pojawią się ponownie, ale już w godzinach późno wieczornych między godz. 22 a 23.

(fot. nocneniebo.pl)

5 komentarzy

  1. Artykuł mocno niekompletny. Po pierwsze Elon Musk nie jest właścicielem misji Starlink. Po drugie. Co znaczy sprzyjająca trajektoria? Gdzie patrzeć? Koło której konstelacji przeleci, ile stopni nad horyzontem.

    • Aha…Starlink – telekomunikacyjny system satelitarny budowany przez amerykańską firmę SpaceX należącą do Elona Muska. Z ciekawością dowiemy się do kogo więc należy…

    • Gdzie patrzeć? Poszukać w necie.

      • No… poszukać w necie bo pisząc „artykuł” redaktor nie pokusił się o sprawdzenie tego. Ale każda forma nabicia reklam jest dobra.

  2. Czy ten pociąg będzie zatrzymywał się na stacji Chełm czy Chełm Miasto?