Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na Lubelszczyźnie ma powstać ścieżka w koronach drzew. Planuje ją zbudować Roztoczański Park Narodowy

Ścieżki w koronach drzew z roku na rok stają się coraz popularniejsze wśród turystów. Piękne widoki jak też fakt, iż jest niewielka liczba tego typu obiektów sprawiają, że ściągają one podróżnych z odległych zakątków kraju, a nawet zza granicy. Jest szansa, że niebawem taka atrakcja powstanie w naszym regionie, a dokładnie na Roztoczu.

Roztocze słynie z czystego powietrza, dziewiczej przyrody i zapierających dech w piersiach miejsc. Mało kto wie, że jest to też jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów w Polsce, zaś stężenie jodu jest tam porównywalne z wybrzeżem. Już teraz kraina ta z roku na rok przyciąga coraz więcej osób spragnionych ciszy i spokoju oraz chcących odetchnąć od gwaru miast. Jednak władze województwa, jak też zlokalizowane tam obiekty starają się, aby ruch turystyczny stał się znacznie większy.

Stąd też pomysł Roztoczańskiego Parku Narodowego na stworzenie atrakcji, które pozwolą na wydłużenie sezonu turystycznego, jak też zwiększą atrakcyjność obszaru o mniejszych walorach przyrodniczych, a przyległego do popularnego wśród przyjezdnych Zwierzyńca. Ma to być właśnie ścieżka w koronach drzew oraz wieża widokowa. Do tego dochodzi modernizacja i rozbudowa należącego do Parku Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego.

Ogłoszony został właśnie konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej tego zadania. Zgodnie z założeniem nowa infrastruktura rozszerzy ofertę turystyczną w obszarze peryferyjnym Parku, a tym samym zapewni zatrzymanie turystów na dłuższy czas odciążając jednocześnie obszary o większych walorach przyrodniczych. To właśnie aspekt ekologiczny jest tu stawiany na pierwszym miejscu. Spacer w koronach drzew ma dać możliwość spojrzenia na las z zupełnie innej perspektywy. Turyści będą mieli możliwość obserwacji roślin i zwierząt znajdujących się na różnych poziomach drzewostanu, a przez to często nieuchwytnych z poziomu ziemi. Natomiast taras widokowy umożliwi obserwację koników polskich, wypasanych na pobliskiej łące.

Jeżeli chodzi o ścieżkę w koronach drzew, to założenia wskazują, iż ma mieć ona długość ok. 580 m, z czego ok. 30 m to podziemny tunel, następnie 300 m pobiegnie gruntem po grzbiecie wydmy, a nad ziemią znajdzie się odcinek mający ok. 250 m. Ma się ona zaczynać w pobliżu Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Zwierzyńcu. Planowaną wysokość ścieżki wskazano na około 25 m od poziomu gruntu, natomiast w jej najwyższym punkcie zlokalizowana zostanie zadaszona platforma widokowa. Na całym przebiegu ścieżki znajdą się również elementy edukacyjne w postaci m.in. tablic, gier, czy quizów. Co ważne, całość ma być dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Natomiast na lokalizację dla wieży widokowej wskazano wzgórze Polak w Panasówce. Jej wysokość zaplanowano na 45 m. Dzięki temu turyści będą mieli możliwość obserwacji zarówno rozległych krajobrazów Roztocza, w tym zróżnicowanych drzewostanów Roztoczańskiego Parku Narodowego, jak i jego strefy krawędziowej. Z wieży widoczna ma być także Kotlina Sandomierska z Równiną Biłgorajską i wchodzący w jej skład rozległy obszar Puszczy Solskiej.

Jak wyjaśnia w rozmowie z Radiem Lublin Tadeusz Grabowski z Roztoczańskiego Parku Narodowego, działania te są niezbędne, by nadążyć za czasami, w których jesteśmy. Obecnie turyści oczekują bowiem znacznie więcej, niż tylko zwiedzania wystaw i uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych. Dlatego też powstał pomysł, aby w ten wciąż rzadko spotykany sposób uatrakcyjnić im pobyt na Roztoczu.

(fot. lublin112.pl/zdjęcie ilustracyjne)

15 komentarzy

  1. Nie będą musieli się rzucać pod pociągi teraz będą kicać w Zwierzyńcu

  2. To jakiś żart chyba. Jeden z niewielu Parków w PL gdzie naprawdę mało co jest zmienione ludzką reką. A to to juz gruba przesada. Oczywiście kasa rządzi bo zapewne za free nie bedzie wejścia więc trzeba spaprać to co natura stworzyła byle kasa się zgadzała !

    • … niestety komercja wkracza też do lasu , może jeszcze ktoś sie puknie w głowę i zmieni plany

  3. Ale dlaczego na Roztoczu a nie w Warszawie?
    Straż Pożarna nie musiałaby wtedy udostępniać Policji swojego sprzętu 🙂

  4. I to jest super wiadomość:) Nie mogę się doczekać realizacji

  5. I tak powoli kończy się cisza, spokój i czyste powietrze na Roztoczu.

  6. Przyjdzie anomalia pogodowa, będzie tragedia

  7. Znów najedzie się chołoty z Wawy i zniszczą i zaśmiecą środowisko.

  8. Już chcą zniszczyć RPN! Trzeba interweniować u najwyższych władz! Nie damy zniszczyć RPN!

  9. Foto ze Słowacji
    Bachledova Dolina.

Z kraju