Na kominie lubelskiej elektrociepłowni mieszkają sokoły. Można podglądać je na żywo
15:30 15-04-2019

Od dzisiaj każdy może podglądać sokoły wędrowne, które od kilku lat mieszkają na 150-metrowym kominie elektrociepłowni na lubelskim Wrotkowie. Po raz pierwszy te piękne a jednocześnie bardzo rzadkie ptaki dostrzeżono w 2015 roku, kiedy to w okolicy komina zaczęła krążyć samica. Niebawem dołączył do niej samiec. Ponieważ sokoły znane są z tego, że potrafią zakładać gniazda na tego typu budowlach, dyrekcja elektrociepłowni w porozumieniu z ornitologami, postanowiła zadbać dobre miejsce dla nich.
Szczególny wpływ na to ma fakt, iż w Polsce ten gatunek występuje bardzo rzadko. W całym kraju zanotowano zaledwie ponad 30 zasiedlonych gniazd. Rok później elektrociepłownia zainstalowała na kominie budkę lęgową zaprojektowaną przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. Specjaliści wskazali też miejsce, gdzie ma być ona zamontowana.
Jak duży będzie to sukces, okazało się w ubiegłym roku. Nie dość, że lokum spodobało się samicy, to szybko znalazła sobie partnera, a para doczekała się potomstwa. Samica złożyła aż 6 jaj, z czego wykluło się 5 piskląt. Było to niezwykłe osiągnięcie w skali kraju. Młode zostały zaobrączkowane i poszerzyły wąskie grono przedstawicieli tego gatunku.
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” od lat współpracuje z PGE Energia Ciepła czyniąc starania związane z odbudową populacji tego gatunku w kraju. Wspólnie opiekują się sokołami wędrownymi gniazdującymi m.in. na zakładowych kominach również w Toruniu, Gdyni i Gdańsku. Aby śledzić lubelskie sokoły, w ich budce lęgowej zostały zainstalowane kamery. Instalację podglądu ptaków sfinansowała Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła Lublin – Wrotków
Od dzisiaj wszyscy mogą obserwować, co dzieje się w ich gnieździe. Obecnie na żywo można podglądać wysiadywanie jaj, a później wykluwanie się pisklaków, ich karmienie i pierwsze loty. Podgląd gniazda dostępny jest [TUTAJ]
(fot. PGE Energia Ciepła).
Aż cud że Miłosz nie pobiera abonamentu.
Trochę mało rozsądnie ze tak wysoko jest gniazdo a jak jakiś mały wypadnie z tego komina.
A to zależy 🙂 jak wpadnie do komina to się uwędzi a jak spadnie na trawnik i się nie zabije to zje go kot!!!
takie jest odwieczne prawo natury silniejszy zjada słabszego i jakoś się kręci 🙂
Na trzeciej kamerze widac zakrzywienie ziemi. Ale i tak zaraz jakiś płaskoziemca napisze że to fejk.
No pewnie ze fejk zrób zdjecie nikonem p900 i zobaczysz 100% proof ze ziemia jest płaska
do klucia pozostało około 5 dni…… *o*