690 680 960

Na kominie lubelskiej elektrociepłowni mieszkają sokoły. Można podglądać je na żywo

Od dzisiaj wszyscy mogą obserwować, co dzieje się w gnieździe sokołów wędrownych, które znajduje się na kominie elektrociepłowni na lubelskim Wrotkowie. Obecnie samica wysiaduje jaja.

Od dzisiaj każdy może podglądać sokoły wędrowne, które od kilku lat mieszkają na 150-metrowym kominie elektrociepłowni na lubelskim Wrotkowie. Po raz pierwszy te piękne a jednocześnie bardzo rzadkie ptaki dostrzeżono w 2015 roku, kiedy to w okolicy komina zaczęła krążyć samica. Niebawem dołączył do niej samiec. Ponieważ sokoły znane są z tego, że potrafią zakładać gniazda na tego typu budowlach, dyrekcja elektrociepłowni w porozumieniu z ornitologami, postanowiła zadbać dobre miejsce dla nich.

Szczególny wpływ na to ma fakt, iż w Polsce ten gatunek występuje bardzo rzadko. W całym kraju zanotowano zaledwie ponad 30 zasiedlonych gniazd. Rok później elektrociepłownia zainstalowała na kominie budkę lęgową zaprojektowaną przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. Specjaliści wskazali też miejsce, gdzie ma być ona zamontowana.

Jak duży będzie to sukces, okazało się w ubiegłym roku. Nie dość, że lokum spodobało się samicy, to szybko znalazła sobie partnera, a para doczekała się potomstwa. Samica złożyła aż 6 jaj, z czego wykluło się 5 piskląt. Było to niezwykłe osiągnięcie w skali kraju. Młode zostały zaobrączkowane i poszerzyły wąskie grono przedstawicieli tego gatunku.

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” od lat współpracuje z PGE Energia Ciepła czyniąc starania związane z odbudową populacji tego gatunku w kraju. Wspólnie opiekują się sokołami wędrownymi gniazdującymi m.in. na zakładowych kominach również w Toruniu, Gdyni i Gdańsku. Aby śledzić lubelskie sokoły, w ich budce lęgowej zostały zainstalowane kamery. Instalację podglądu ptaków sfinansowała Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła Lublin – Wrotków

Od dzisiaj wszyscy mogą obserwować, co dzieje się w ich gnieździe. Obecnie na żywo można podglądać wysiadywanie jaj, a później wykluwanie się pisklaków, ich karmienie i pierwsze loty. Podgląd gniazda dostępny jest [TUTAJ]

(fot. PGE Energia Ciepła).

7 komentarzy

 1. Grześ przez wieś,zwaną lublinem

  Aż cud że Miłosz nie pobiera abonamentu.

 2. Trochę mało rozsądnie ze tak wysoko jest gniazdo a jak jakiś mały wypadnie z tego komina.

  • A to zależy 🙂 jak wpadnie do komina to się uwędzi a jak spadnie na trawnik i się nie zabije to zje go kot!!!

 3. Na trzeciej kamerze widac zakrzywienie ziemi. Ale i tak zaraz jakiś płaskoziemca napisze że to fejk.

 4. do klucia pozostało około 5 dni…… *o*

Kursy walut

 • USD 4.2399zł -0.38%
 • GBP 5.2707zł 0.27%
 • EUR 4.5312zł -0.14%
 • CHF 4.6572zł -0.3%

Polub nas